Úvod / Články / Odkrytá historie

200 let starý „drink“ nalezen v lodním vraku: stále se dá pít

21. 08. 2014 Autor: Kasander 3 komentáře
Při výzkumu lodního vraku označeného F53.31 (Glazik), který leží na dně Baltského moře, nalezli archeologové polského Národního námořního muzea zapečetěnou nádobu z kameniny, která podle předběžných výsledků chemické analýzy obsahuje 14procentní alkoholický nápoj. Nápojem může být vodka či druh ginu zvaný jenever (holandský jalovcový likér), který je ale velice pravděpodobně pančovaný vodou.
Na láhvi je vyražena značka producenta vysoce kvalitní perlivé vody „Selters“. Prameny této vody byly objeveny před zhruba tisíci lety v německém pohoří Taunus a řadí se tak k nejstarším druhům minerálních vod v Evropě, jejíž údajné léčivé účinky jsou legendární.
Litrová láhev je datovaná do období 1806-1830 a byla vyrobena v Ranschbachu, místě vzdáleném asi 40 km od vřídla Selters.
Archeologové spolu s lahví našli ještě fragmenty keramiky, malý džbánek, několik kusů nádobí a úlomky kostí…
Počátkem července zaslali archeologové láhev do chemické laboratoře J. S. Hamilton v Gdyni, aby zde zjistili, zda obsahuje originální vodu Selters, či byla naplněna jinou tekutinou. Definitivní výsledky budou známy počátkem září, ale předběžně bylo již potvrzeno, že originální láhev na vodu Selters byla skutečně naplněna nějakým druhem alkoholu.

A jak tento alkohol dnes, po 200 letech, chutná? Archeologové tvrdí, že se dá pít – tedy že neobsahuje škodlivé látky – ale prý „nechutná nijak výjimečně“.

Původně objevené prameny v Selters vyschly počátkem 19. století, v roce 1896 se skupina místních obyvatel rozhodla hledat nové prameny a po velkém množství provedených zkušebních vrtů jim konečně "pod rukama" vytrysklo silné vřídlo nedaleko místního hradu.

Dnes je je voda Selters luxusnějším produktem a ačkoli kameninové nádoby nahradily skleněné láhve a plast, producent samozřejmě tvrdí, že její kvalita je stejná jako před tisícem let.
Kasander Zdroj: livescience

 Autor: Kasander

Komentáře