Úvod / Články / Odkrytá historie

3500 let starý bronzový poklad náhodně nalezen v Polsku

23. 02. 2015 Autor: Kasander 13 komentářů
3500 let starý depot z doby bronzové obsahující sekeru, úlomky spirálovitého náhrdelníku a náramek byl objeven minulý měsíc v obci Rzepedź na jihovýchodě Polska. Poklad nalezl Lukasz Solon z nedalekého města Sanok, který si přijel s přítelkyní prohlédnout zdejší pamětihodnost – unikátní dřevěný kostelík Sv. Mikuláše z roku 1824.
Při procházce na severním okraji obce si všiml kovového předmětu vykukujícího ze země, jehož zelená patina ostře kontrastovala s okolní seschlou trávou. Připomnělo mu to artefakty, které viděl v Historickém muzeu v Sanoku, ale odolal přirozené zvědavosti a nutkání předmět vykopat a když se vrátil domů, informoval o svém nálezu archeology v sanockém muzeu.

Na místo se hned druhý den vypravili Peter Kotowicz, archeolog z Historického muzea v Sanoku a Marcin Glinianowicz z oddělení karpatské archeologie místního Muzea lidové architektury. Předmět identifikovali jako starověkou bronzovou sekeru, a tak okamžitě požádali o mimořádné povolení k záchrannému archeologickému výzkumu a další den mohli zahájit vykopávky.

Archeologové nejprve prozkoumali místo nálezu detektorem, který identifikoval více předmětů a ve větší hloubce. Opatrně vykopali průzkumnou sondu a narazili na fragmenty bronzové spirály a střepy z okraje hliněné nádoby v průměru asi deset centimetrů. Další kousky spirály našli v okolí nádoby a pod ní pak náramek se zúženými konci - bohužel zlomený do dvou kusů.
Když se dostali až na dno jámy, zjistili, že nádoba byla záměrně postavena vzhůru nohama na kruhovou pískovcovou desku.

Podle Petera Kotowicze byly sekera a šperky vyrobeny zřejmě někde v oblasti na jih od Karpat: „Depot pravděpodobně souvisí s obchodní cestou, která probíhala poblíž nedalekého Lupkowa, přes Oslawu do údolí řeky San. Zatím nevíme, kdo a proč zde poklad ukryl, ale nejspíš to má souvislost s tzv. Piliňskou kulturou lidu popelnicových polí," (pojmenovaných podle jejich zvyku zpopelňovat své mrtvé a umísťovat popel do hliněných či kamenných uren) – na některých místech bylo zjištěno, že pohřebiště obsahuje až tisíce takových popelnicových hrobů.

Na pohřebištích Piliňské kultury (archeologická kultura střední až mladší doby bronzové - především oblasti severního Maďarska, Slovenska a jižního Polska) našli archeologové keramické nádoby nejrůznějších velikostí, bronzové jehlice, náramky, prsteny, zbraně a další předměty, které dokládají vysoký stupeň rozvoje bronzové metalurgie a široce rozvinutý obchod. Základem toho byla bohatá místní naleziště rud, a tak se toto místo stalo významným výrobním centrem při zavádění inovací ve výrobě slitin a v dalších hutních technikách.
Příbuznost depotu z obce Rzepedź s Piliňskou kulturou dokládá především spirálovitý způsob zpracování šperků, což bylo typické právě pro tuto oblast: spirály tehdy používali při výrobě náramků, nožních kroužků, prstenů, přívěsků…
Další archeologický průzkum by měl napovědět, zda depot byl ukryt izolovaně „daleko od hlučícího davu“ či signalizuje početnější osídlení této oblasti před třemi a půl tisíci lety.
Kasander

Zdroj: Muzeum Historiczne w Sanoku, TheHistoryBlog

 Autor: Kasander

Komentáře

Lupardo

19. 02. 2015, 14:29

Jejda, už i do tohoto se v Polsku pustili

radi

19. 02. 2015, 15:25

Ale patinu uměj udělat,to klobouk dolů

b

19. 02. 2015, 15:38

to je kurva náhoda,,,pšonkovi nevěřit

kolovrat71

19. 02. 2015, 19:54

já sem kolečkář a jedu jen mince už 9 let. Nedá mi to když vidím ty fotky a mám obavu že spirálu co je na fotce sem už minimálně jednou kopnul a nechal v zemi tak jak byla. Bylo to na Vysočině kousek od Ledče nad Sázavou kousek od řeky - svah.
Tak snad si jednou někdo kdo tomu rozumí a hoví udělá radost.

Rozum

19. 02. 2015, 20:37

Kolovratku a to znamena vsechno zelene strkat do kapes.Teda krom prokazatelneho nalezu co se tyce archea.To at si vyzvednou archeologove...

pimpex

19. 02. 2015, 20:41

kolovrat71
Že to je jen vtip že jo ?

kolovrat71

19. 02. 2015, 22:40

já nechodím pro pro slávu a peníze a když něco neznám, nechám to ležet ve stejný pozici tak jak jsem to našel. za sebe v tom nevidím žádnej problém. stejně tak ocením když někdo kdo nehledá mince je nechá tak jak je našel třeba pro někoho kdo miince rád najde. mě udělá radost i 10 haléřů z roku 1953 nad kterým by si třeba druhý odplivnul .

pimpex

20. 02. 2015, 08:22

Asi by chtělo se tam vrátit a pořádně to prozkoumat
Protože jestli je to to co myslíš tak by bylo fajn aby si to vydloubli archáči

kolovrat71

20. 02. 2015, 19:53

PIMPEX --- dal sem už hlášku kámošovi co dělá starověk. tak se tam vypravíme, pípneme to a uvidíme. třeba to je jen obyčejná stará zelená pružina nebo nějakej kus péra z kočárku.

pimpex

20. 02. 2015, 19:58

Jasný ale třeba taky né.Byla by škoda to tam nechat.Nakonec by to našel někdo nesvéprávnej a průser je na světě

kolovrat71

21. 02. 2015, 21:51

pimpex souhlas. já nejsem žádnej odborník na starověk na artefakty proto kámoš pomůže. jedeme příští sobotu když to počasí dovolí.
dám ti vědět jak to dopadlo.

pimpex

22. 02. 2015, 13:08

kolovrat
Tak Gl

macejstrazovec

23. 02. 2015, 19:41

to je krásny nález