Asymetrické stihlové udidlo
Tento typ udidla, stihlový, patří k těm nejstarším. Všiml jsem si, že při nálezu jen jeho části, můžeme být na pochybách, pro jak velkého koně bylo vyrobeno. Zjednodušeně by se dalo říci, že by stačilo tuto část násobit dvěma. To ovšem nemusí být vždy pravda. Existují totiž stihlová udidla s asymetrickým děleným udítkem.Nejde o žádnou novinku. Přesně takové železné udidlo, které zde presentuji, je známo z keltských nálezů. V žádném případě nejde o nešikovnost kováře, ale spíše o jeho vysokou odbornost. Asymetrický spoj má totiž pro koně dobrý relaxační účinek.
Jen ještě něco k tomu, jak měříme velikost udidla a jakým koním je podle ní přiřazujeme. Velikost u udidel určuje vzdálenost mezi vnějšími kroužky /prstencovými zachycovači/ obou ramének /udítka/ kterými prochází kruhy. Vlastně měříme jen to, co zůstává koni v hubě.
A takto se podle velikosti dá určit, o jak velkého koně šlo : 105-115 malí koně a poníci, 125 plnokrevníci, 135-145 teplokrevníci, 155 a víc chladnokrevníci.
P. S. Tentokrát bylo na lokalitě "přemlokováno" a tak alespoň horší foto jednoho z nich.
ROSSY
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Miroman
14. 10. 2013, 10:49Krásná práce,jak popis tak nález..
marcano
14. 10. 2013, 12:07Roosi
ahoj ,mám dotaz ,jak asi staré to udidlo je .Jedno takové jsem našel a zahodil ,ale možná tam bude .Dojedu proněj
Rossy
14. 10. 2013, 20:43To:marcano.Nevím.............středověk až novověk.......Podle toho co jsem našel v jeho okolí, mohu se pohybovat v řádu stovek let.