Úvod / Články / Odkrytá historie

Aztékové krutě demonstrovali svou moc

21. 08. 2015 Autor: Kasander 4 komentáře
Mimořádný nález ohlásili archeologové z mexického Institutu antropologie a historie (INAH). Při vykopávkách ve Velkém chrámu (Templo Mayor) v centru mexické metropole Ciudad de México našli pozůstatky tzv. tzompantli – rámové konstrukce, na kterou Aztékové zavěšovali lebky nepřátelských válečníků obřadně obětovaných kněžími na vrcholech nedalekých chrámů.

"Klasické" tzompantli tvořily dřevěné tyče, na které byly navlečeny lebky. Ty pak byly jako příčky zavěšeny na dřevěné kůly zaražené do země. Šlo o obrovské konstrukce velké až 34 x 12 metrů.

Archeolog Eduardo Matos tvrdí, že tímto děsivým způsobem Aztékové demonstrovali svou moc - svým přátelům i rivalům při jejich návštěvě města vládcové předváděli krutou ukázku uťatých hlav v různém stadiu rozkladu.

Stáří tohoto tzompantli s lebkami určili archeologové na přelom 15. a 16. století a má jít o hlavní rám určený k výstavě lebek ve Velkém chrámu, který stál na centrálním náměstí někdejší aztécké metropole Tenochtitlánu.

Tzompantli jsou známé z raných koloniálních dob, ale tento nález je ale podle archeologů zvláštní: lebky jsou spojeny maltou a hlínou do kruhu, z kterého hledí do jeho středu.

Archeolog Raúl Barrera prohlásil, že vykopávky odhalily 35 lebek, ale v nižších vrstvách jich bude mnohem víc.

Říše Aztéků, která se v dobách jejich největší moci rozkládala od Mexického zálivu až k Pacifiku, zanikla v roce 1521 po dobytí Španěly.

Zdroj: INAH, milenio.com. wikipedia

 Autor: Kasander

Komentáře