Úvod / Nálezy

Boční záštitný trn tesáku

31. 05. 2013 Autor: Rossy 7188× 27
Tyto trny, různých tvarů, byly součástkami sečných zbraní vrcholného a pozdního středověku až raného novověku, kterým říkáme tesáky. Měly svůj původ ve Francii a Itálii. Tesák byl rozšířen do všech vrstev společnosti. Nosil se v kožené pochvě zavěšen podobně jako meč na opasku nebo řemenem přes rameno. Tento můj nález lze, dle typu a nálezů z hradu Šostýna, datovat do 14.století až první poloviny 15. století. Stáří artefaktu může časově souviset s dobou vzniku centra radikálního husitství v našem kraji ke konci roku 1420,budování Nového Tábora a bitvy nedaleko naší obce. Dle váhy a rozměrů ho lze přiřadit jako součástku delších až dlouhých nožovitých tesáků.

Jedné se o tvar oválu s přírubou. Jeho délka i s dříkem je 55mm a hmotnost 48g. Maximální a minimální síla hlavice, která je po obvodu zdobena vruby, je 10mm / 3mm. Hlavice, v ploše hladká, je u kořene příruby zdobena dvěma otvory. Lokalita nálezu, Ludmila. ROSSY

 Autor: Rossy

Komentáře

lohe

31. 05. 2013, 10:19

Hezký bubáček asi z větší kudly,po dokonalejší očistě v elektrolýze se někdy objeví krásné zdobení.

SunTzu

31. 05. 2013, 10:56

Ahoj Rossy, pěkný. Jinak bych doplnil, nebyly to jenom sečné zbraně, některé typy nožových tesáků jsou konstruovány jako zbraně s důrazem na bodnou funkci. Ještě bych si dovolil polemiku o francouzském nebo italském původu těchto zbraní - francouszské a italské prostředí tesák v této podobě prakticky nezná. Jsem naopak přesvědčen, že tato zbraň vychází především z českého prostředí, kde se dá velmi dobře sledovat její bouřlivý vývoj v průběhu celého 15. stol. i pronikání této zbraně do okolních zemí, patrně hlavně v souvislosti s četnými vojenskými konflikty.

Rossy

31. 05. 2013, 11:01

To:SunTsu.Vycházel jsem z jedné diplomové práce která se zbraněmi tohoto období zabývá.O tesácích je tam samostatná kapitola a je tam samo sebou psáno o fenoménu ...český tesák...To co jsem napsal je jenom to minimální minimum

SunTzu

31. 05. 2013, 11:08

Rossy: Jasně, nerejpám, jen doplňuju. Tesáky jsou ňam ňam, měli by jsme bejt hrdý na to že to je česká záležitost. V podstatě do dneška na celým světě přežívají už jako lovecká zbraň. Ale ta záštitná mušle na boku tam pořád je.

Rossy

31. 05. 2013, 11:15

To:SunTzu.Já to neberu jako "rejpání."Je docela možné,že i v té práci bylo před Francií a Itálií napsáno... pravděpodobně...Jsou tam rozličeny i jednotlivé typy tesáků.Jsem rád, když příspěvek někdo doplní.Někdy bys musel daný článek opsat celý abys obsáhl celou problematiku.

Rossy

31. 05. 2013, 11:29

A tady z jiného článku několik typů trnů.3 a 4 jsou právě trny z hradu Šostýn datované do roku 1404-1422.
http://dobakarlova.brodec.org/download/file.php?id=626&sid=a3addeb990fad029575a69226a431cb3

DUTMAN

31. 05. 2013, 11:58

Je moc v pěkném stavu.Otázkou je jak hluboce ji čistit či nikoliv.Četl jsem tu názory na to jakého původu tesáky jsou.Tesáky jako takové jsou záležitostí celé Evropy.Ale jsou tesáky typické pro naše nedaleké území s střední Evropu nebo li Čechy část Polska a trochu na východ.Jde především o rukodělnou práci a o práci kovářů kteří přebírali nějaké užitkové vzory které se používali po několik staletí.Každopádně bych mohl konstatovat to že tato "mušle" záštita je typická pro naše území a tedy pro tesáky které se na našem území nachází.Přeci jen migrace a přesun obyvatelstva po území Evropy až na pár jedinců nebyl tak častý z důvodu neklidné doby.To třeba doba římská máte mnoho nalezišť kde se vám doba mixuje s nálezy z celé Evropy a vy musíte hromadně určovat z jaké části Evropy sem mohli doputovat vlivem migrace a čilého obchodního ruchu.Ale pokud se najde nějaký středověký předmět tak až na pár vzácných vy jímek je nalezený předmět celkem jednoduché určit v docela přesné typologii a chronologii.ROSSY jsi moc dobrý badatel a vážím si toho.Velmi dobře se na to kouká.

Rossy

31. 05. 2013, 17:23


Tady je odkaz na práci, která právě, mimo jiné, pojednává o středověkém tesáku.
STŘEDOVĚKÉ ZBRANĚ
http://theses.cz/id/ypoxce/Jan_Kocina_BP.pdf

Děkuji za pochvaly,ale jak se říká u nás..chválené maso ani pes nežere..

jose68

31. 05. 2013, 17:30

Ahoj mrcasníci, jsem tady alespoň 1x týdně a i když nemám detektor(není čas, chuť bybyla), tak musím smeknout před lidma jako je ROSSY, jezero, hypo a další, protože co se tady všechno člověk dozví, je úžasný. Historie, válečná historie, numismatika...prostě - tenhle web je skvělej.
Díky za něj, jose68

heteropteryx

31. 05. 2013, 20:00

něco k tématu:
http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/Tesak_Holesice.pdf
http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/Tesaky_s_ prorezavanymi_trny.pdf
http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/CB%2011%20-%202008.pdf
http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/Militarie_Mor_Krumlov.pdf
http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/Chladne_zbrane_Mor_Krumlov.pdf

macejstrazovec

31. 05. 2013, 20:42

pre teba za osvetu

Rossy

01. 06. 2013, 12:53

To:heteropteryx .Díky za odkazy.Ty které se týkají prořezáváných záštitných trnů se však už dotýkají jiného období než jsem jsem uváděl já.15.-16.století.Také se v histori ,jak šel vývoj,jedná o spousty typů tesáků,například mečové.I záštity a záštitné trny se vyvíjely.Český tesák je také něco úplně jiného.Já se věnoval tesákům určitého období do kterého spadá mnou nalezený záštitný trn.
A ještě k tomu původu.Těch původních českých zbraní je opravdu málo.Je pravda,že pohyb středověkého obyvatelstva třeba nebyl tak dramatický,ale právě v období válek k nám přicházela řada nových technologií a typů zbraní,které zde zdomácněly.
Jenom tak z legrace.........Četl jsem na jednom vebu diskuzi na téma původního českého nože.Bylo to v souvislosti se zasláním takového nože do soukromé sbírky v USA.No a vyšel jim z toho valašský křivák.

hypo1

01. 06. 2013, 13:44

Pěkný nález! Doporučuju knížku Pozdně středověké tesáky v českých zemích od Jakuba Jiřího Jukla z roku 2009. Záštitným trnům je tam věnována celá kapitola. Tvůj nález vypadá opravdu na první třetinu 15. století.

Rossy

01. 06. 2013, 14:16

To:hypo1.Tady odkaz na typ tesáku z danáho období.Je to sice nekvalitní fotografie ale ten záštitný trn tam poznáte.
http://www.myarmoury.com/talk/files/bauernwehr-posted-by-sa_ar-nudel-on-mya-20.07.10-d_146.gif

Rossy

01. 06. 2013, 14:40

A jen tak pro zajímavost,aby jste viděli jak se ty zbraně šířily po Evropě.Můj předchozí odkaz je z britského detektorářského fóra.Řeší tam právě nález tesáku s obdobným záštitným trnem v Anglii a byl tam dán odkaz na tesák s trnem který je totožný jako můj a byl vyfocen v muzeu kde byl určen jako tesák německého původu.

macejstrazovec

01. 06. 2013, 16:29

To Rossy : pozrel som si wiky. Narazil som tam na veľa zaujímavostí, napr. na meno - Jan Čapek ze Sán (slavný husitský hejtman).

Rossy

01. 06. 2013, 16:52

To:macejstrazovec.Zdravím.Tak jsem si o něm něco přečetl.No ono se to bude asi týkat Bočka z Kunštátu a biskupa Jana Železného.Je zajímavé,když jsem se archeologa ptal jestli současné určení místa bitvy je ověřeno,tak řekl že ne neboť po takové bitvě nezůstalo na bojišti prakticky nic.Většinu pobrala vítězná strana a o zbytek se postaralo místní obyvatelstvo.To co jsem našel já je sice drobnost,ale kdyby se dala zadatovat ta bulava-palcát kterou jsem měl v příspěvku a našlo se ještě něco........Když jsem si prostudoval taktiku husitů.Na jakých místech budovali obranu tak ta Ludmila byla i v této době ideální.Navíc na trase odkud muselo přijít vojsko Železného.
Ale je to zatím jen taková úvaha.Další možností jsou husitští bratříci.Podle nepotvrzených zpráv se tu měli o několik let pozděj nacházet.Vždyť jeden z jejich představitelů pocházel z nedalekého městečka......

macejstrazovec

01. 06. 2013, 17:31

To Rossy : mal si na mysli vojsko biskupa Železného

macejstrazovec

01. 06. 2013, 17:55

To Rossy : Tak som sa dostal ku koreňu veci - citujem : olomoucký biskup Jan XII. Po vypuknutí husitských válek vedl svá vojska na koni v brnění do boje, proto dostal přízvisko "Železný." V roce 1422 svedl boj u Litomyšle, o rok později u Černé Hory. Roku 1423 proti němu uspořádali kališníci výpravu na Moravu a obléhali Kroměříž. O rok později se ubránil náporu husitů na hradě Mírově. Jeho vojsko mělo 3000 mužů a roku 1427 se s utrakvisty střetlo u Brna. A s tou bulavou to mohlo byť ako si spomínal . Zrejme patrila ťažkoodencovi na koni, pre ktorého nebol problém pobiť nespočet pešiakov zo sedla svojho koňa, no v sťažených podmienkach sa jeho boj stal neúspešným. To mohlo nastať aj na Ludmile. Pozdravujem.

Rossy

01. 06. 2013, 18:42

To:macejstrazovec .Ano myslel jsem toho Železného.Ta bitva u nás dopadla spíš jako"plichta" a husité ustoupili/nebo byli zahnáni/ na jeden již dříve dobytý hrad.Železného vojáci pak vypálili naši obec.Husité to asi nebyli, protože v pečeti naši obce, která se dochovala je kněz z kalichem v ruce.Je zajímave,že ta jediná dochovaná pečeť je takřka věrnou kopií mince, kterou jsem tu měl v přízpěvku jen berla je zaměněna za kalich a chybí hvězda.Dá se o ni dočíst ,že se neví z které doby přesně pochází http://www.detektorweb.cz/images/stories/upload/2011/37626/obr2b.jpg
Ještě dodatek k tomu typu nožového tesáku ze kterého pochází záštitný trn.V německu je označován jako Bauernwehr, zbraň selských vojsk.

macejstrazovec

02. 06. 2013, 19:32

To : Rossy. Minca je záhadná, pripadá mi ako portrét biskupa práve po bitke s husitami. A tá berla je oslavou víťazstva - možno ju nevedia datovať práve preto, že to bol ojedinelý oslavný kus ( nie jeden ) zhotovený na mieste. Ako originál tu kovorytcovi stála pečať obce. Moja fantasy.

Rossy

02. 06. 2013, 19:46

To:macejstrazovec.Zdravím.To jsme si nerozuměli.Ta mince je známá ......mariengroschen jedna strana- madona - druhá strana svatý Kilián s hvězdou a berlou - město Korbach - jen jsem ji nikde nenašel datovánu.Ta pečeť naší obce je stejná, jen svatý má v ruce kalich a nemá hvězdu.No a ta pečeť není také datována.

Rossy

02. 06. 2013, 20:21

To:macejstrazovec.Poslal jsem ti tu pečeť na mail.

macejstrazovec

02. 06. 2013, 20:34

Vďaka , tak mi je to jasné - staré hanzové mesto. Erb je identický s mincou. Minca bude možno z obdobia pripojenia do hanzy, súvisiaca s návštevou Václava 4.

Rossy

02. 06. 2013, 20:47

To:macejstrazovec.Tak to jsem rád,že jsi mi s tím pomohl.Opravdu se v dějinách obce,protože se ta pečeť/ne pečetidlo/ zachovala jen v kopii z pozdější doby,uvádělo,že nejde datovat.No,ona se nikomu do rukou nedostala ta mince aby to mohl porovnat.

marinex1

02. 06. 2013, 21:21

Rossy

09. 06. 2013, 14:10

K datování možná ještě tato práce přibližně na stranách 509 až 511.
http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/Kovove_artefakty_Nedakonice.pdf