Úvod / Články

Bodák Mannlicher vz. 1895 s falešnou muškou

11. 12. 2020 Autor: PetkoZberatel 11 komentářů
Na tento bodák, ktorý mám v zbierke, som zanevrel na dosť dlhý čas. Priznám sa, že nemám ani veľkú chuť popisovať dôvod prečo, ale predsa aspoň v krátkosti. Bodák som kúpil cez slovenský bazoš za pomerne vysokú sumu – na tento bodák určite, ale nakoľko ide o relatívne vzácnu variantu vychádzkového bodáku, neľutoval som, ale len do času, kým bodák nedorazil ku mne domov. Po otvorení balíku som zistil, že čepeľ bola drasticky brúsená na brúske, čo spôsobilo, že asi ? niklovania na čepeli chýbala, nehovoriac o tom, ako škaredo to celé vyzeralo. Puzdro k bodáku bol obyčajný vykopaný polorozpadnutý šrot, ktorý bol obalený vrstvou hliníkovej fólie a nastriekaný na čierno. Samozrejme z fotografií nebolo nič poznať a predávajúci všetky vady poctivo zamlčal a nafotil tak šikovne, v šere, že nebolo nič vidieť. V záchvate hnevu som puzdro v rukách prelomil na polovicu – bola to taká fušerská robota, že puzdro by prelomilo aj dieťa. Ostal mi zničený, bezcenný bodák bez puzdra a hanba, že som naletel nečestnému človeku. Viem, že mnohí by povedali, že som mal bodák vrátiť, vyhádať si vrátenie peňazí a podobne, ale bol som tak sklamaný, že sa mi do toho nechcelo a na čiastku, ktorú som za bodák zaplatil, som nebol odkázaný.
Až o dlhú dobu neskôr som sa dohodol s kolegom Petrom, tu na stránke vystupuje pod prezývkou megy, že bodák mi opraví. Zohnal som pekné puzdro a Petr bodák rozobral, vyčistil a nanovo ponikloval, rovnako aj puzdro – a výsledok môžete vidieť na fotkách – vcelku zachránil zničený bodák a mne sa konečne uľavilo, že i z poškodenej veci môže byť pekný zberateľský kúsok.
Teraz aspoň krátko ku bodáku: Ide o vychádzkový bodák Mannlicher vz. 1895 pre poddôstojníkov s tzv. falošnou muškou. Tento bodák sa využíval najmä vo fotografických ateliéroch, kde poddôstojníkov pekne upravili a na fotenie im zapožičali niklovaný poddôstojnícky bodák – muška nebola potrebná, ale z fotky bolo možné vidieť, že bodák je určený na krátku pušku. Bodák nebol nikdy určený na boj a ani na nasadenie na pušku, ale iba na vychádzku. Samozrejme nevylučujem, že bodák si mohol zakúpiť ako súkromnú zbraň aj poddôstojník, veď nakoniec vychádzkových variant bodákov Mannlicher vz. 1895 bolo neúrekom.
Teraz, keď sa k tomuto bodáku vraciam a držím ho v rukách, tak ma teší jeho stav a už neľutujem, že som ho kúpil, pretože v zbierke má táto vzácna verzia poddôstojníckeho bodáku čestné miesto. Dúfam, že sa vám Petrova práca na bodáku páči a rovnako aj bodák samotný... Petr, veľká vďaka za záchranu historického artefaktu z čias monarchie!
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

REBEL 1866

11. 12. 2020, 17:40

Ahoj PetkoZberatel,
Tak tohle moc dobře znám, čas od času se mi stane, že jsem zklamaný z koupě artefaktu, který byl šikovně nafocený, přesně tak jak popisuješ, obvykle pak danou věc mrsknu do kouta dlouho si jí nevšímám.
Je dobře, že jsi tenhle vzácný bodák svěřil do opravy někomu, kdo to opravdu umí. Megy má zlaté ruce a ty máš ve sbírce opravdový skvost.
Přeji hezký den a další takové vzácné kousky.

benedek

12. 12. 2020, 00:16

Poddůstojníckých Ö-U Mannlicher bajonetů v privátní (vycházkové) verzi na karabinu (s muškou, byť falešnou) je jako šafránu! Není divu, že tak zkušený a znalý sběratel, jako je zde Petko. Neodolal takové nabídce. Koupil originál tento vzácný, a proto málo sběratelsky vídaný bajonet. To, že šlo o kompilát s nepůvodní "vylepšenou pochvou" je smutné, ale zde bohužel běžné. To, že čepel byla zbavena broušením původního niklu, je rovněž sběratelský problém. Avšak! Koupil i tak ORIGINÁL poddůstojníckou!!! verzi privátně vyráběného bajonetu na karabinu!!! Mannlicher Mod 1895. Již to je velký sběratelský úspěch!!! To, že fachmann Megy ho dal do stavu sběratelského kusu se počítá! Jde o komerční neerární kusy, většinou prosté značek eráru. Tedy Megyho restaurování nepokazilo ZHOLA NIC! Naopak, Petko má rovnocenný klenot do své sbírky klenotů, Gratuluji ke skvělé investici!!!

benedek

12. 12. 2020, 00:36

Pro plnou dokonalost bych Petkovi doporučil zvážit, zda by Megy nebyl schopen pochvu bajonetu opatřit nástřikem kvalitní černou barvou. Dále bych hledal pěkný modelu příslušný kožený závěsník a portepé. Asi bavlněné, poddůstojnícké. Doplňuji, že tyto vycházkové bajonety byly volně prodejné, zpravidla prosté všech značek, především přejímacích Ö-U eráru! Šlo o vítaný parádní doplněk k tehdy velmi slušivé uniformě. Jízda, tedy tehdy dragouni, huláni a husaři byla něco jako později Luftwaffe. R-U byla obzvláště líbivá pro tehdejší slečny a paničky: https://www.youtube.com/watch?v=kel-Q7yHeXw&list=PLPtudcE9S4eBVFVSo4Ro3zUZkLtQ3ff_J

benedek

12. 12. 2020, 12:09

Jen doplním. Málo známým historickým faktem je, že NÁŠ císař František Josef 1.. Při vědomí jakou prestiž a Podotýkám, jistotu finanční i kariérní, i ve sféře civilní. Měli důstojníci jeho K.u.k. Heer -u. Stanovil nevěstám těchto jeho "malovaných dětí" vycházejících se všeobecně kvalitním vzděláním ponejprv z kadetních škol (ekvivalent gymnázií) a později ti nejtalentovanější z Tereziánské Vojenské akademie ve Vídeňském Novém Městě (ekvivalent nejkvalitněších a univerzitních Vysokých škol Monarchie)! Finanční poměrně značnou kauci, trvale nedotknutelně uloženou v jeho fondu. Podotýkám kauce byla rodinou nevěsty Ö-U oficíra splatna ve zlatých mincích, nebo v Ö-U bankocetlích, ale na 1.000% krytých zlatým standardem Zlatých rezerv Monarchie! Dlužno podotnouti, že mezi frekventanty Vojenských škol Monarchie, kteří měli naprosto stejné podmínky absolutoria Akademie, bylo řada talentovavných stipendistů z řad běžného středněstavovského obyvatelstva Podunajské Monarchie. Ti studovali Kadetky i Akademii plně na náklady z fondu NAŠEHO císaře FJ1.. Měli tak jedinečnou příležitost pojmout, jinak naprosto nemožně, za ženu příslušnici tehdejší šlechty s majetkem naprosto závratným! Žel Bohu, byly i případy opačné, kdy láska k K.u.k. Ö-U oficíru vyústila v sebevraždu milé. Té, které rodina na tuto Kauci ke svatbě s oficírem neměla... . Příkladem jest hrob sebevražedné dívky z Josefova Katty. V důstojníckém parku tehdejší pevnosti. Tam jí při poslední cestě vyprovodili důstojníci italského pluku jejího vyvoleného. Za svitu pochodní, v noci, jí pohřbili, když církev jako seberažedkyni, jí pohřeb odmítla... . https://www.youtube.com/watch?v=eDBhZea14zM

PetkoZberatel

14. 12. 2020, 10:40

REBEL 1886 - ono, ak by to bol iba obyčajný Mannlicher, určite by mi nestál za opravu, ale vždy som tajne dúfal, že sa niekto nájde, kto mi pomože - a vidíš, ten čas prišiel - teraz sa z bodáku naopak teším a často si na celú situáciu s úsmevom zaspomínam.

benedek: ďakujem ti za vyčerpávajúce komentáre. Je pravdou, že vychádzkové bodáky s muškou sú veľmi vzácne, nehovoriac o tých s "falošnou muškou". Teší ma, že ako znalec si tento bodák ocenil a že sa ti páči. Sľubujem, že ešte zopár artefaktov z Monarchie ešte pošlem, keďže je to tiež moja srdcová záležitosť...

Cin

14. 12. 2020, 11:54

Petko, moc hezká věc i komentář. Udělal jsi dobře s reakcí na nákup od toho šizuňka (toho to jednou doběhne) a hlavně s renovací.

benedek: Dovoluji si Tvou poznámku o svatebních kaucích doplnit. Voják potřeboval k svatbě povolení od nadřízených, u vysoých důstojníků dokonce od samotného císaře. Tehdy byly rodiny, tj. manželky, hmotně závislé na živitelích rodin, takže "snadněji" se oženily vyšší šarže, které byly schopné ze svého příjmu rodinu zajistit. U vojáků nižších hodností to býval problém. Tuto schopnost právě posuzovali nadřízení a ony kauce, o nichž se zmiňuješ, byly primárně určeny pro případ, kdyp ak živitel rodiny padl, nebo byl zinvalidněn a zabezpečení jeho rodiny převzal erár. Kauce mohla dosahovat až 10 tisíc zlatých a často se na ni skládaly rodiny obou snoubenců. Později se prosadil institut reversu, kterým se snoubenka před svatnou zřekla požadavku na zabezpečení v případě smrti nebo zranění vojáka-manžela. Pak se kauce neuplatňovala. V jistých dobách to byl dost rizikový postup, vdova pak zůstávala "na krku" obvykle někomu z její rodiny, což pro ní znamenalo výrazný a často již nenapravitelý společenský sešup. Být manželkou vojáka nebylo z více důvodů příliš terno. Krom mnohdy nevalné pověsti vojáků mezi obyčjnými lidmi nad rodinou stále visela možnost převelení vojáka, tj. stěhování, a to i na značnoou vzdálenost do končin jazykově, kulturně i klimaticky odlišných v rámci rozlehlé monarchie. Vojáci relativně často pojímali za manželky dcery z vojenských rodi, které byly na takový režim navyklé, nebo se vůbec neoženili a zůstávali v nesezdaných svazcích - s všemi tehdy běžnými šrámy na pověsti žen (dnes normální stav trvalých "přítelkyň"). Stejně to řešil jeden z mých pradědečků . Jako c.k. důstojník ve Vídni žil nesezdán a s prababičkou (ani jeden peněz nazbyt) měli spolu celkem tři děti.

benedek

14. 12. 2020, 13:08

Cin - děkuji za doplnění mých asi až moc rozsáhlých příspěvků. Jen doplním, že v dobách válek, nejvíce té 1. Světové. Kdy bylo jasno, že chlapi nebudou do vánoc doma. Kvetl trh s válečnými pojistkami. Mám jednu takovou, tehdejší manželkou vyplněnou ve sbírce. Tam popsala svého muže co byl tehdá na frontě poměrně důkladně co do věku a zdraví ještě v civilu. Pak pečlivě vyplnila kolonky druhů možných jeho zranění s následky. Smrt, zajetí, nezvěstný ... bylo pomyslnou třešničkou pro pojišťováky... Ale mělo to s důvodů co níže uvádíš logiku a smysl. Petko! Sbírej dál. Tam, kde nebude "zelený úděl a měnová reforma" tam, bude-li to třeba, vše s velkým ziskem prodáš či vyměníš.

klarkon

14. 12. 2020, 15:33

Cin + benedek ............. krásně jste zde pánové rozebrali problematiku o které většina lidí nic netuší.
To by člověk neřekl, k čemu až dospěje diskuze o bajonetu.

Cin

14. 12. 2020, 23:08

klarkon: díky za pochvalu, od Tebe potěší. Že ve svém věku převedu diskusi od krásného bajonetu na ženský, to bych od sebe sám nečekal

benedek: vůbec nemáš příspěvky rozsáhlé "až moc", doba vlády císaře Františka Josefa I. je téma na dlouhé večery a na četnné vědecké práce. Naprosto zásadní období pro následné děje 20. století až do současnosti.

petko: velká omluva za plevelení Tvého krásného příspěvku...

PetkoZberatel

14. 12. 2020, 23:57

cin, benedek: o tomto presne zberateľské fórum je, diskutovať o veciach, ktoré súvisia s danou témou - a postavenie poddôstojníkov a dôstojníkov v Rakúsko-Uhorskej monarchii s bodákom súvisí. Mňa takto fundované príspevky veľmi tešia, pretože sa naučím veľa nového a verím, že aj mnohí iní zberatelia sú za ne vďační. Každý pochvalný komentár, obsiahle doplnenie alebo opravu chyby si nesmierne cením a vždy, ako káže slušnosť sa za ňu poďakujem. Teda chlapi, ďakujem a ako vravím, veľmi rád prispejem ďalšími artefaktami najmä z Karpatského bojiska na stránku

benedek

15. 12. 2020, 00:04

Ale přátelé, tady na tomto webu se takto krásně a všeobecně na amatérské i odborné úrovni kdysi diskutovalo! Žel Bohu ti co něco věděli, našli, měli rozsáhlé sbírky (delon. jürgen, baba a mnozí další) jsou jinde. Proč? Protože jsou zde b, Bukkake (nebo jak se to píše) a mnozí další - nevzdělaní blbci a provokatéři. Díky Bohu za klarkona, petka a jiné odborníky a amatérské znalce. Mám za to, že kdybychom obnovili předchozí tradici a úrověň tohoto letitého webu svými odbornými i amatérskými příspěvky k diskuzi. Bylo by to super čtení a pro mnohé i začínající počátkem koníčku, kdy po bádání doma a zdokonalování se v historii, jste pak bez roušek sami a v přírodě. Nic nenahradí v těchto blbých dobách pěkný signál detektoru v krásném zimním lese, na louce, na poli ... . Na doma v teple u kávy večer předem na podkladech vytypované lokalitě kde kupříkladu vedla kupecká stezka