Úvod / Články

Bodák Mannlicher vz. 95 s muškou

11. 01. 2021 Autor: Milan87 11 komentářů
Pozdravujem všetkých zberateľov. Práve možno dnešná situácia aj mne dala dostatok času zastaviť sa vo všetkom tom pracovnom zhone a napísať pár riadkov. No ale ak by som nespomenul a neposlúchol aj slová PetkaZberatela "Milan nejaký pekný príspevok by si mohol aj ty napísať", tak dnes nesedím a nepíšem nič. Touto cestou samozrejme pozdravujem a ďakujem aj za cenné rady za tie roky, ale poďme ďalej. Ako mnohý z vás mám aj ja túto skvelú záľubu, ktorú voláme zberateľstvo. Zbieraniu predmetov rakúsko-uhorskej monarchie sa venujem pomerne dlho, aj keď ako zberateľ som prešiel možno niekoľkými etapami, kým som si jasne stanovil priority, ktoré chcem, aby sa v mojej zbierke nachádzali.
Viac menej sa gro mojej zbierky vyznačuje bodákmi z tohto obdobia a postupom času by som ich postupne zverejňoval. Vraví sa, že za všetkým treba hľadať ženu, no v tomto prípade to vôbec nie je tak. Od malička sú veci, ktorým my muži nejak inklinujeme, a tak postupom času skúmame a hľadáme až z toho je nejaká záľuba. Záľuba by mala však prinášať aj poznanie a práve poznanie okrem iného je aj dôležitou súčasťou týchto stránok. Nikto nevie všetko a rozhodne tým človekom nie som ani ja. Preto je pre mňa stále potešením ak sa dozviem niečo nové napríklad aj po vložení vlastných príspevkov kde možno niečo zabudnem či nebudem vedieť popísať. Aby som nezabudol aj niečo k samotnému bodáku. Ide o predvojnovú produkciu s hranatým žliabkom od Femaru Fegyver és Gépgyár, Budapešť. Bodáky sa používali pre krátke pušky Mannlicher. Na čepeli je preberacia značka rakúsko-uhorskej armády.
Vcelku myslím pekný bodák a či sa vám páčil článok, to už posúďte sami.
Milan87

 Autor: Milan87

Komentáře

KasanderAdmin

11. 01. 2021, 11:07

Díky za moc pěkný příspěvek a těšíme se na další ukázky z Tvé sbírky

PetkoZberatel

11. 01. 2021, 13:12

Ahoj Milan, krásny bodák! Môj obľúbený typ s muškou a plochým žliabkom. Pekne si napísal aj text Plne súhlasím, ak sa dajú hlavy dokopy vie vzniknúť zaujímavá séria príspevkov s veľmi poučnými informáciami pre všetkých zúčastnených...

Západočech

11. 01. 2021, 18:07

Pěkný bodák a hezké fotky.

M.P.

11. 01. 2021, 21:54

Velký fešák na jeho věk . At ještě nějaký přibudou .

benedek

12. 01. 2021, 10:53

Děkuji za tento pěkný příspěvek slušného a vzdělaného člověka a sběratele. Blahopřeji! Jde o sbírkový velmi zachovalý stav na tento kousek vyrobený ještě před 1. Světovou válkou. Asi nezažil "první linii". Zeptám se proto odborníků. Používali tyto bodáky rovněž R-U četníci a jiné týlové složky ke svým karabinám? Byly jejich zbraně nějak označovány, že jde právě o jejich výzbroj? Děkuji za odpovědi.

ragnarog

12. 01. 2021, 11:21

Blahopřeju ke krásnému kousku ve sbírce.

REBEL 1866

12. 01. 2021, 14:20

Krásný bodák, díky za tenhle příspěvek, bodáky Mannlicher, jsou prostě srdcovka. Moc rád se podívám i na další takové příspěvky z jistě zajímavé sbírky.

Vojtaci

13. 01. 2021, 08:09

benedek : tyto bodáky mohlo používat i četnictvo
ale jejich primární výzbrojí byla krátká puška Manlliccher M 90 s příslušným bodákem
vzhledem k tomu, že četnictvo operovalo v zázemí, tak mohli používat i jiné zastaralé zbraně ( pušky Werndl, nebo ukořistěné Mosinky , které mohly být upraveny na rakouský náboj 8 x 50 R)
část svých zbraní odevzdaly armádě a místo toho dostaly jiné, méně kvalitní
o nějaké jednotnosti v prúběhu I WW nemohlo být řeči
četnické zbraně byly označeny trupenštemplem , ale pořádně si ho nepamatuji, něco jako GBK ( četnické okresní velitelství) a číslem konkretní zbraně
doma pohledám v literatuře a potom Ti tu značku potvrdím, nebo se opravím

Milan87

13. 01. 2021, 09:12

Ďakujem, že sa Vám príspevok páčil. Určite postupom času zverejním nejaké zaujímavé bodáky Mannlicher a tiež nebude chýbať aj M90 pre karabinu.

Vojtaci

18. 01. 2021, 08:30

benedek : tak jsem v literatuře našel označení pro četnické zbraně trupenštemplem LGK ( zemské četnické velitelství )
před touto zkratkou bylo uvedeno číslo zemského četnického velitelství
v Předlitavsku bylo 14 těchto velitelství ( k roku 1905, z kteréhož pramene jsem čerpal)
další velitelství byla v Zalitavsku
a zvlášt to bylo v Bosně a Hercegovině

Rozum

27. 01. 2021, 09:03

Prinosny prispevek..