Úvod / Články

Bodák pre pušku SVT-40

10. 12. 2021 Autor: PetkoZberatel 11 komentářů
V tomto krátkom príspevku by som chcel zberateľom predstaviť zaujímavý bodák z obdobia 2. svetovej vojny vyrobený v Sovietskom zväze. Bodák pre pušku SVT-40 patrí medzi tie atraktívnejšie bodáky, ktoré si cenili ako korisť, resp. suvenír vojaci wehrmachtu, ale aj príslušníci mnohých ďalších armád, ktoré vstúpili na Sovietske uzemie.
Bodák má jednoduchú, ale zároveň účelnú konštrukciu. Čepeľ je relatívne krátka, opatrená oblým výbrusom na obidvoch stranách. Povrchová úprava čiernením sa napriek používaniu stále zachovala. Bodáky z prvých rokov výroby mali čepele bez povrchovej úpravy, neskôr ešte stále v priebehu vojny sa povrch upravoval čiernením. Na čepeli sa nachádza aj značenie, ktoré je tak miniatúrne, že je sotva postrehnuteľné, čo mi príde dosť netradičné, ale žiaľ takmer všetky bodáky pre pušku SVT-40 sú takto značené. Rúčka je drevená, prichytená dvoma skrutkami. Číslo vyrazené na rúčke je už nečitateľné. Uzamykací mechanizmus funguje bezchybne. Puzdro je vyrobené z tenkého oceľového plechu má minimalistický dizajn, ktorý sa obmedzil iba na dve plechové očka, na ktorých bol prichytený kožený remienok na opasok, neskôr sa používal látkový, tak či tak sa na tomto kuse nedochoval.
Okrem Sovietskej armády používali ako prví Pušky SVT-40 spolu s bodákmi fínski vojaci, ktorí ich získali v rusko-fínskej vojne a následne aj po napadnutí Sovietskeho zväzu. Ďalšími užívateľmi sa stali nemeckí vojaci, na ktorých urobili tieto zbrane veľký dojem a rýchlo ich nasadili proti pôvodným vlastníkom. Po skončení vojny boli všetky pušky SVT-40 spolu s bodákmi stiahnuté z výzbroje, opravené, repasované a uložené do skladov až do roku 1955. V tomto období aj vďaka modernejším puškám SKS Simonov, SVD Dragunov a AK-47 sa stali zastarané a Sovietsky zväz poskytol pušky SVT-40 spolu s bodákmi svojim spojencom, napríklad severokorejskej armáde, Vietnamu, Poľsku a pod. Neskôr sa určité množstvo pušiek SVT-40 (bez bodákov) uvoľnilo na civilný trh v USA, ale aj v Sovietskom zväze, kde sa ponúkali ako lovecké zbrane. Definitívne rozpustenie skladov s puškami SVT-40 prišlo tesne po rozpade Sovietskeho zväzu, kedy sa v 90. rokoch vyviezlo najmä do západnej Európy veľké množstvo týchto zbraní spolu s bodákmi.

Vzhľadom na vyššie uvedené, môžeme bodáky pre pušku SVT-40 rozdeliť do troch základných skupín:
1) Bodáky z ranného obdobia produkcie s čepeľou bez povrchovej úpravy
2) Bodáky z vojnovej produkcie s čiernenou čepeľou, avšak v odlišnom odtieni ako repasované
3) Bodáky po vojne stiahnuté z výzbroje, opravené, repasované a uložené do skladov

Je len na chuti zberateľov, aký bodák si vyberú, či chcú bodák s príbehom priamo z frontu, ktorý nesie často známky používania, alebo chcú nedotknutý TOP stav z armádnych skladov. Ja by som si osobne radšej vybral tie frontové, ale pekné by bolo mať všetky tri...
Záverom upozorním, že na zberateľskom trhu sa vyskytujú extrémne kvalitné kópie, ktoré si vyžadujú vždy obozretnosť a opatrnosť. V posledných rokoch zamorili falzifikáty trh a do zbierok sa dostávajú predovšetkým cez e-bay, ale aj rôzne zberateľské burzy. Rozdiely medzi originálom a falzifikátom sa samozrejme dajú poznať, ale vo väčšine prípadov na nich prídete až keď bodák chytíte do rúk. Úplne najmarkantnejšie rozdiely sa dajú vidieť až po rozobratí črienok.
Dúfam, že sa Vám bodák na priložených fotografiách páči, ide o neskoršiu vojnovú produkciu, ktorá sa repasu a uskladnenia nedočkala, ale aspoň je to poctivý frontový bodák.
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

alamo

10. 12. 2021, 22:09

Pekne popísané
AVS 36 k Simonovu nebude ?

halfzwaar

11. 12. 2021, 14:03

Myslím ji měli ve výzbroji i Svobodovci.

Harrenhal

11. 12. 2021, 23:07

Pekné, gratulujem.

Gorba

12. 12. 2021, 12:01

krásný kus, existuje nějaké rozumné vysvětlení, proč jsou tyto bodáky na trh tak špatně dostupné, když jich bylo tolik vyrobeno, uloženo a pušky se svého času prodávaly za "pár" korun? Mám pušku, chtěl bych i bodák, ale cena okolo 10 000 za repasovaný kus mi připadá naprosto šílená...

PetkoZberatel

13. 12. 2021, 09:38

Ahoj chlapi, ďakujem za komentáre. Bodáky až tak nezbieram, nechávam si skôr kúsky, ktoré mi boli darované alebo som ich kúpil od miestnych ľudí s tým, že som vedel, že ich mali od vojny. Z tohto dôvodu som sa za špeciálnejšími kúskami veľmi nenaháňal a teda bodák AVS 36 bežný nie je a nezohnal som ho.

Gorba: až tak veľa bodákov a pušiek vyrobených nebolo (myslím na pomery Sovietskej armády). Repasované bodáky sa predávali zvlášť a rýchlejšie, pretože nebol žiaden problém s prevozom cez hranice a následným predajom širokému okruhu zberateľov, ktorí o nich záujem mali a prakticky všetko vykúpili - a ani v 90. rokoch to nebol lacný bodák. Bodáky boli jednoducho dostupné v limitovanom počte a skončili v zbierkach, preto sú teraz tak ťažko zohnateľné... Ja nemám zasa pušku SVT-40 aj keď sa mi veľmi páčila.

sedivo12

13. 12. 2021, 14:30

Pomerne pekný a zaujímavý bodáčik...
Mal som možnosť držať v ruke tento bodáčik na burze, ale moju ponuku prebil pán čo stál za mnou(ponúkol 150eur)...asi 10 rokov do zadu, škoda...
Ako vždy Petko dobre napísané a nafotené...

diamond

13. 12. 2021, 18:32

liborradek

13. 12. 2021, 21:19

A já tak 10let zpátky měl 2 a každej s jinak orientovanym výbrusem čepele a já blbec je poslal pryč Tehdy jsem je bral po 1500 a šly za 2500,protože jsem potřeboval prachy na něco jinýho.
Petko-setkal jsi nebo víš něco z historie o těchto odlišnostech?

PetkoZberatel

14. 12. 2021, 10:06

Liborradek, bez aktuálnych fotografií značení sa určí výrobca bodáku len ťažko. S najväčšou pravdepodobnosťou si bol vlastníkom bodákov od rôznych výrobcov, pretože tieto bodáky boli vyrábané v Tule, Izhevsku (veľmi vzácne pretože táto fabrika sa špecializovala na pušky Mosin), Podolsku, Zlatoust (konštruoval pušky ale po roku 1941 len náhradné diely, ale aj bodáky - taktiež veľmi vzácny). Okrem unikátnych výrobných postupov jednotlivých výrobcov sa menili v priebehu produkcie aj viaceré konštrukčné detaily, napr. existuje minimálne 5 základných typov puzdier ( s guličkou na konci a jednym oblým úchytom na závesník - ranný bodák - s čepeľou otočenou ku hlavni) a neskoršie s dvomi hranatými úchytmi a s čepeľou, ako v tomto prípade otočenom od hlavne).

sedivo12: vieš ja ti neviem, či by som tento bodák kúpil pre 10. rokmi za 150 €, keďže som sa vždy zaujímal o iné druhy chladných zbraní, vždy som skôr bral radšej kordíky... Tento bodák mi bol darovaný, teda cenu neriešim.

liborradek

14. 12. 2021, 10:13

Petko. Dík. Jo pochvy taky byly každá jiná značení si už nepamatuju.

Vojtaci

03. 01. 2022, 09:36

ahoj petko
zajímavé
já mám dva kusy, ale jsou dost jeté
jeden je trochu broušený, druhý má důlkovou korozi
střenky se vyráběly z sibiřské břízy
mám taky bodák na SVT 38, toho si považuij více
v době války si tyto zbraně brali jako suvenýr i vojáci Slovenského štátu
akorát, že mužstvo i polní poštu mužstva prohlíželi na hranic a zabavovali

to se ale netýkaalo důstojníků. tyto nikdo nekontroloval
viděl jsem potvrzení , které obdržel obyčejný voják, aby si mohl pušku SVT 40 odvézt domů na Slovensko, potvrzení vydal velitel pluku. jako odměnu, za statečnost v boji