Úvod / Články

Čamrda - vírník nebo bzučák

23. 06. 2022 Autor: ROSSY 3 komentáře
Na americkém kontinentu je doložena tato hračka archeologickými nálezy už c. 500 př. n. l. Bzučák tam však sloužil i k různým obřadům. V Evropě se objevila první zmínka dokonce kolem roku 1400 v anglicko-latinském slovníku. Domorodé americké kultury používaly k výrobě například kus vypálené hlíny nebo kost, ale ze středověkých nalezišť v Londýně byly už získány olověné vírníky. Hračka byla časem vyráběna z kulí mušket a nejsou výjimkou vírníky z mincí nebo knoflíků.
K výrobě se vlastně používal a používá jakýkoliv materiál o přiměřené velikosti, tvaru a váze. Tyto hračky můžeme zjednodušeně dělit na vírníky a bzučáky. Těleso vírníku má okraje hladké a jsou tiché. Snad uslyšíte jen navíjející se šňůru. Bzučáky jsou ozubené a vydávají bzučivý zvuk odvislý od rychlost rotačního pohybu tělesa. Na ohluchnutí to ale není. My starší si tyto hračky pamatujeme pod názvem čamrda nebo knoflíkový kolotoč a dokázal si ji vyrobit každý z velkého knoflíku a kousku šňůrky. Všiml jsem si, že se v nálezech čas od času tento předmět objeví a určovatelům činí problémy ho někam zařadit a určit, k čemu sloužil. Řekl jsem si, že bude nejlepší, když vám nejenom řeknu, o co se jedná, ale navíc ukáži jak se vyráběly. Vybral jsem si starý postup výroby z olověné kule. Tu jsem si přinesl z lokality, kde hledám. Měla průměr 14,5 mm a hmotnost 17 g. Z ní se mi podařil vyrobit jen pomocí kladívka kotouč o průměru 32 mm o síle 2 mm. Na výrobu zubů použijte nejlépe trojhranný pilník a dávejte pozor, aby vám zuby na sebe navazovaly. Ne vždy se to u konce podaří. Pak už jen stačí prorazit hřebíkem dva otvory a otřepy zaklepat. Rozteč dírek není daná, ale čím je větší, tím hůře se vírník roztáčí. Najděte si kousek provázku, přibližně jeden metr a provlečte ho otvory jako na obrázku. Oba konce pak sesukujte. Navlečte na prsty obou rukou a nejprve se snažte krouživým pohybem provázek zkroutit. Povolováním a napínáním pak docílíte nepřetržitého rotačního pohybu.
Jen ještě pár odkazů na to, jak složité je někdy určit, o co se jedná a jeden návod na výrobu z obyčejného knoflíku na videu.
Video. Výroba vírníku z knoflíku.
https://www.youtube.com/watch? v=stca7J0KCUU
Bzučák vyrobený z arsenbronzového knoflíku v nálezech.
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/knoflik-zubaty-239021/
Olověný bzučák v nálezech.
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/proc-to-olovo-vypada-takhle-293572/
Vírník vyrobený z olověné medaile k 300. výročí začátku reformace z roku 1817 s vyobrazením Martina Luthera.
https://www.uni-muenster. de/Numismatik/muenzedesmonats/archiv2022.html
Bzučák jako replika výrobku ze španělského stříbrného dolaru.
https://cdn. shopify.com/s/files/1/0607/0766/8168/products/whirligigfront_1024x1024.jpg? v=1644000128
ROSSY

Komentáře