Úvod / Články

Československá šabľa vz. 24 pre rotmajstrov

21. 12. 2021 Autor: PetkoZberatel 3 komentáře
Zberateľské predmety z obdobia Československa sú v mojej zbierke zastúpené veľmi skromne. Je to hlavne z dôvodu, že na území východného Slovenska šlo o vzácne sa vyskytujúce zbrane. To platí v menšej miere aj pre bodáky vz. 24, ale hlavne pre šable, ktorých výskyt bol minimálny.
Príbeh, ako sa táto šabľa dostala do mojej zbierky začal veľmi dávno, keď som končil 2. ročník základnej školy. Šabľu mi doniesol môj otec ako dar a nemusím opisovať, ako veľmi som sa potešil. V rukách 7ročného chlapca vyzerala táto chladná zbraň masívne a nebezpečne. Dokonca som si z kúsku handry spravil malý improvizovaný závesník a šabľu doma hrdo nosil... A kde ju otec zohnal? Doniesla mu ju kolegyňa z práce, patrila jej starému otcovi. Jej malý syn ju kdesi doma vyhrabal a začal sa s ňou hrať tak, že s ňou prepichoval vankúše. Keď na to prišla, v hneve ju zabavila a keďže vedela, že sa o to otec zaujíma, doniesla ju k nám. Za šabľu jej otec zaplatil na tú dobu zodpovedajúcu čiastku, z čoho mala samozrejme radosť, pretože doma nehrozil žiaden úraz deťom ani vybaveniu domácnosti a ešte si niečo finančne prilepšila.
Šabľa bola dlhú dobu uložená v starom perináku na povale rodinného domu, žiaľ aj napriek ideálnej skrýši sa ku šabli dostala vlhkosť (a malé dieťa) a časť koša stratila svoju pôvodnú povrchovú úpravu. Navzdory tomu je niklovanie relatívne pekne zachovalé asi tak na 95% šable.
Puzdro je jednoduché a kompaktné, má len jeden úchyt na služobný závesník a celkovo pôsobí veľmi dobrým dojmom. Dovolím si tvrdiť, že takto si predstavujem dokonalé puzdro pre šabľu – jednoduché a elegantné zároveň. Čepeľ je v nedotknutom stave široká 25 mm, nie je niklovaná ale zmatnená, pričom napriek tomu, že sa istý čas používala aktívne v boji (proti vankúšom :-) ) nemá na sebe ani jeden zásek alebo škrabanec. Značená je známym výrobcom „WLASZLOVITS ŠTÓS“ a na strane druhej preberacím značením armády "H 24", iné značenie sa na šabli nenachádza. Kôš je vyrobený zo železného plechu a je magnetický. Je trochu na škodu, že koše šablí pre rotmajstrov boli železné, niklovanie na nich veľmi dobre nedržalo a mnoho exemplárov je poškodených hrdzou, ktorá sa na koši vyskytla po narušení niklovania. Chrbát rúčky a upevňovacia matica je tiež železná, ale niklovanie drží omnoho lepšie. Rúčka je vyrobená z bukového dreva a potiahnutá rybou kožou a následne obtočená splietaným drôtom. Šabľa bola pôvodne nosená na koženom trojuholníkovom závesníku, ktorý bol do výzbroje zavedený v priebehu 30. rokov, žiaľ so šabľou sa nedochoval. Rovnako mi chýba aj pôvodné strieborné rotmajstrovské portepe, ale zmieril som sa s tým, že tieto časti sa veľmi ťažko zháňajú.
Dúfam, že sa Vám šabľa páči, viem, že je to bežnejšia záležitosť, ale mám na ňu veľmi pekné spomienky a okamih, keď som ju dostal, mi ostal vrytý do pamäti. Za rok 2021 je toto môj posledný príspevok, v ktorom predstavujem jednotlivé predmety zo svojej zbierky a ostáva mi už len sumárne zhrnutie a bilancovanie do ktorého sa práve púšťam.
Zdraví
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

KasanderAdmin

21. 12. 2021, 10:58

Běžnější, ale přesto zajímavá věc. Pěkné počtení

sedivo12

21. 12. 2021, 13:51

pre mňa nie je bežná, pekná je a aj príbeh s vankúšmi
Dúfam, že budeš pokračovať v prispievaní v nastolenom trende a kvalite aj budúci rok, teda to by som si želal...pod stromček
Ďakujem za Tvoje chválihodné príspevky.

PetkoZberatel

22. 12. 2021, 09:46

Ahojte chlapi, ďakujem za pochvalu.
Sedivo12: teší ma, že ťa moje príspevky zaujímajú, budem sa snažiť posielať zaujímavé veci aj naďalej. Tento rok ešte čaká jeden posledný na zverejnenie, ide o zhodnotenie roka 2021 zo zberateľského hľadiska, tak hádam sa bude tiež páčiť.