Článek o exhumaci německých hrobů
Některé obce nechtějí nechat exhumovat hroby německých vojákůPřepis článku z MF Dnes
Třemešná- Některé obce a soukromí majitelé pozemků na Opavsku a Bruntálsku odmítají umožnit na svém území exhumaci německých hrobů z druhé světové války. Firmě Pargent, která pro německou stranu v České republice ověřuje totožnosti mrtvých německých vojáků, se to nelíbí, protože to komplikuje konečnou identifikaci padlých němců.
Na počátku února například odmítla povolit exhumaci třiačtyřiceti hrobů na svém hřbitově obec Třemešná. A to i přesto, že bývalý starosta vloni podepsal s firmou Pargent smlouvu, že historici mohou hroby v Třemešné otevřít.
Současný starosta Jindřich Galda je však jiného názoru. Kdyby to byli dva tři mrtví na poli, tak ať si je klidně seberou, ale když jich je tady přes čtyřicet, může být pietní místo u nás, zdůvodnil starosta, proč nové zastupitelstvo nesouhlasí s exhumací.
Starosta Galda si myslí, že Němci by mohli na úpravu pietního místa poskytnout peníze a část hřbitova v Třemešné udržovat.
To však Zdeňka Šťáhlavská z firmy Pargent odmítá. Pokud si to pan starosta myslí, má smůlu. Lidový spolek péče o německé válečné hroby se snaží soustřeďovat padlé německé vojáky do několika velkých pohřebišť v České republice, na severní Moravě například v Českém Těšíně a Opavě. Je proti financování malých pohřebišť, řekla Šťáhlavská.
Upozornila, že naopak obec se bude muset nyní podle ženevských dohod a mezivládní smlouvy mezi Německem a Českou republikou o hroby vojáků starat. Vzniknou jí tak zbytečné náklady. Víme, že obce jsou často chudé, řekla Šťáhlavská.
Firma Pargent je znepokojena tím, že v poslední době stále více obcí odmítá dovolit na svém území exhumovat německé hroby. Podobně jako Třemešná se proti otevření hrobů na svém území postavila nedávno i obec Chuchelná na Opavsku. Ta nám nesouhlas dokonce odmítla zdůvodnit. Máme problémy například i se soukromým majitelem zahrady v Pusté Polomi na Ostravsku, který požaduje za vstup na zahradu pro nás nepřijatelnou částku ve statisících korun, řekla Šťáhlavská.
Než starosta Chuchelné Roland Šturm práskl s telefonem, řekl, že v obci jsou dva až tři hromadné hroby z druhé světové války a že obyvatelé se v referendu vyjádřili, že nechtějí hroby vykopat. Naši lidé se o hroby po válce starali. Teď říkají: Dejte těm vojákům pokoj, řekl starosta Roland Šturm.
Zděnka Šťáhlavská řekla, že zatímco v minulých letech se pouze zřídka setkali s nesouhlasem obcí, v poslední době zaznamenali celkem osm případů, kdy obec nedovolí exhumovat pohřbené Němce. Zdůvodňují to například tím, že mají přesné seznamy pohřbených. Ale my z vlastní zkušenosti víme, že tyto seznamy často neodpovídají obsahu hrobů anebo jsou hroby prázdné, řekla Z. Š.
Firma Pargent pracuje v České republice pro německý spolek Volksbund Deutsche Kriegsgäbertfürsorge, který vyhledává a identifikuje hroby německých vojáků v celé Evropě. Divíme se, že v poslední době se setkáváme většinou na severní Moravě s neochotou spolupracovat.Například v Rusku, kde jsou v současnosti velké vyhledávací akce padlých Němců, je to jiné. Tam nám dokonce lidé pomáhají kopat. Ale to zase moc rádi nevidíme, protože nemáme jistotu, jestli nám hroby nevykradou, řekla Šťáhlavská.
Činnost spolku financují pozůstalí mrtvých, velké německé firmy, jako například Siemens, ale i zčásti i spolková vláda. Teď pomáháme jedné paní. V okolí Brna hledá svého otce, který tam má být pohřben. V hrobech se nacházejí často fotografie, průkazy. Každý knoflík nám pomůže, řekla Z. Š.
Pohřbených jsou tisíce
Podle údajů německého lidového spolku péče o válečné hroby má být na území bývalého Československa téměř sto osmdesát tisíc německých hrobů, z toho spolek zná u sto čtrnácti tisíc konkrétní jména padlých vojáků. Nejsou to jen vojáci bojující s Rudou armádou, ale i hroby sudetských Němců, kteří v místech do záboru pohraničí bydleli a poté narukovali na některou z front v Evropě. Údržbu velkých pohřebišť německých vojáků nyní německý spolek financuje v Brně, Karlových Varech, Jihlavě, Plzni či Mariánských Lázních.
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
štěrbinář
03. 03. 2012, 13:38Pod záminkou humanity a dobré vůle se sem sáčkují němci a naši politici jim v tom vesele pomáhají. Kde za posledních 23let někdo zmínil těch 360000českých obětí války, které většinou umřeli v koncentráku. O těch se nahlas nemluví a za čas až mladá generace zapomene, se to kvůli "dobrým česko-německým vstahům vymaže úplně.
Krutor
06. 03. 2012, 16:47Dragon515
16. 09. 2013, 23:25