Úvod / Články / Odkrytá historie

Co se stalo v den zvaný Halcyon?

18. 01. 2015 Autor: Kasander komentář
O průběhu Dne D (D-Day) už asi těžko vyjdou na světlo nějaké nové převratné informace, které by změnily pohled na průběh spojenecké invaze na kontinentální Evropu. Čas od času se však objeví dílčí, mnohdy až kuriózní zprávy, které zpřesňují či doplňují pohled do zákulisí příprav operace Overlord.

Jedním z nich je i dokument, který hovoří o kódovém zabezpečení vylodění v Normandii. Listinu našel v domě po svém otci, Samu Wheelerovi, který sloužil v kanceláři polního maršála Montgomeryho, jeho syn Richard. Listina byla v krabici spolu s dalšími dokumenty z té doby označenými TOP SECRET.
Odborníci dokumenty analyzovali a potvrdili, že jde o kopie originálů, které se zřejmě nacházejí kdesi v hlubinách armádních archivů. Každopádně dosud nebylo známo, že pouhé tři týdny před vyloděním, z obavy, že armádní velení bylo infiltrováno německou tajnou službou, nařídily špičky operace změnu označení. Kódové jméno „D-Day“ nahradil „Halcyon“ a místo „Overlord“ se mělo používat „Hornpipe“ Nové kódové označení získalo třeba i heslo pro odložení operace o 24 hodin: Ripcord.
Nová kódová jména užívalo pouze nejužší armádní velení. Listina nese datum 19. května 1944 a zřejmě vstoupila v platnost okamžitě. Každopádně, jakmile operace začala a byla úspěšná, všichni se vrátili k původnímu kódovému označení.

Z dnešního pohledu až kuriózní důvod k podezření, že Němci mohou mít informace o plánování invaze, se objevilo mj. poté, co kódová označení Juno, Gold, Sword, Omaha, Mulberry (umělé přístavy), Neptune, Utah a Overlord postupně vyskakovala z křižkovek listu Daily Telegraph, které vytvářel jediný autor, učitel Leonard Dawe.
(Mimochodem, ani rozsáhlé vyšetřování neprokázalo, že by se učitel dostával do styku s nejpřísněji utajovaným vojenským tajemstvím té doby. Rozvědka si však nepříjemnou událost zapamatovala. Když se Britové roku 1982 chystali k boji o Falklandy, celé jedno oddělení MI5 se věnovalo luštění křížovek a hledání kódových slov.)

Sam Wheeler vstoupil do armády hned na počátku války, pracoval v londýnském štábu a účastnil se jako logistik plánování invaze.
Kasander
Richard Weels (vlevo) představuje kdysi přísně tajné dokumenty v slavném pořadu britské televize BBC Příběhy starožitností aneb Víte co máte?

Zdroj: AntiquesRoadshow: BNPS, warhistoryonline

 Autor: Kasander

Komentáře