Úvod / Články

Dvě výročí k obsazení Sudet

27. 09. 2018 Autor: nixe 3 komentáře
V letošním roce se připomínají velká osmičková výročí. Tak ještě dvě menší zapomenutá.

První výročí – medaile.

Snad většina hledačů detektorem na polích v našem pohraničí našla sudetskou pamětní medaili k upomenutí na 1. říjen 1938. Medaile připomíná připojení Sudet k Německu. Byla udělována zejména příslušníkům wehrmachtu a Waffen-SS účastnícím se odtržení Sudet od Československa. Později byla medaile udělována též účastníkům německé okupace zbytku Československa.
Celkem jich bylo uděleno 1 162 617. Po skončení války se s nimi nikdo nechlubil, a proto byly na vesnicích vyhozeny do hnoje, který byl na poli zaorán. Nyní tyto medaile po jejích nalezení udělají hledačům radost.
Druhé osmičkové výročí.

Vorder Waldheim – Přední Zahájí byla bývalá vesnice na samém začátku naší republiky.
V její německé kronice se píše: Dne 3. října 1938 přesně ve 12. hodin přijíždí na hranici Předního Zahájí československý generál, rovněž jeden německý generál přistupuje na hranici. Vzájemně se představují a potom Čech říká: „Předávám Vám tuto zemi, je to nejtěžší hodina mého života." "To Vám věřím." odpověděl Němec. Čech potom vysvětlil tři etapy v obsazování země Západních Sudet a když ještě požádal o německý doprovod, protože byl se svými na cestě sem obyvatelstvem ohrožován, dal německý generál jednomu autu příkaz, aby Čechy vyprovodilo.
Již neexistující hostinec a celnice v Předním Zahájí.
Hraniční kámen u kterého se setkali generálové.
A potom začal grandiozní vstup po waldheimské silnici za účasti téměř bezpočetného vojska, koní a aut.
Na německé straně stojí nový hostinec. Na naší straně už nic nestojí. Po této silnici se také valila 3. října 1938 do Čech německá armáda.
Nixe
17. září 2018

 Autor: nixe

Komentáře

DFX

28. 09. 2018, 09:22

Dobry prispevek, bydlim taky na care a tyhle veci me zajimaj

Tonniczech

29. 09. 2018, 18:00

Stejně by to nacci udělali znovu.Jsou to děsně dubové palice a babička mi vždycky říkávala - nevěřte jím ani slovo. No a podívejte se,co s Evropou dokázali udělat znova.

Kocour68

30. 09. 2018, 19:50

příspěvek a