Úvod / Články

Dýka SA - Arthur Schuttelhofer

29. 07. 2022 Autor: PetkoZberatel 8 komentářů
Zdravím všetkých zberateľov, milovníkov histórie a chladných zbraní. V tomto príspevku by som chcel predstaviť rannú dýku SA. Keďže sa na tento druh chladných zbraní primárne nešpecializujem, bude aj text trochu kratší. Dýka, ktorú vidíte na priložených fotografiách, prišla do mojej zbierky úplnou náhodou, pretože som hľadal niečo úplne iné, ale nakoniec som si ju kúpil, pretože bola za mimoriadne priaznivú cenu. Najprv som si myslel, že ju za niečo vymením alebo predám, ale nakoniec som tento plán nerealizoval, a tak má už vo vitríne mnoho rokov svoje miesto.
Aj keď táto dýka SA nie je v najlepšom stave a nie je ani ničím výnimočná, teší ma na nej asi jej priemernosť – ide o typickú dýku SA, ktorá bola nosená v období III. ríše.

Záštity dýky sú vyrobené z niklu, sú matné a neboli nikdy čistené. Spodná záštita nesie značenie príslušnej župy "Ns", čo je skratkou pre Niedersachsen. Značenie župou sa používalo výlučne na ranných dýkach a robilo sa na príslušných veliteľstvách SA, nie u výrobcov. Rovnako aj za distribúciu a kontrolu kvality boli zodpovedné poverené oddelenia SA.


Rúčka je vyrobená z dreva, je v dobrom stave, má sýtu hnedu farbu s červeným nádychom. Insígnie SA sú pôvodné a neboli nikdy dávané preč. Celá rúčka dokonale lícuje so záštitami.


Čepeľ je v slušnom stave, na jej prednej strane sa nachádza zberateľom známe motto "Alles für Deutschland". Na strane druhej sa nachádza značenie výrobcu, ktorým bola spoločnosť Arthur Schuttelhofer & Co. , Solingen-Wald, ktorá neskôr požívala označenie RZM M 7/13 a vyrábala veľké množstvo SA dýk najmä ku koncu produkcie.


Puzdro patrí ku dýke a je aj v pôvodnej povrchovej úprave.

Verím, že aj keď nejde o unikátnu chladnú zbraň a mnohí zberatelia ju majú v ďaleko lepšom stave a možno aj od vzácnejších výrobcov, mne v zbierke robí radosť.
Pozdravuje
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře