Úvod / Články

Enigma se vynořila z hlubin

03. 12. 2020 Autor: Redakce DW 5 komentářů
Šifrovací stroj Enigma z WWII. objevili náhodou na dně Baltského moře na jihovýchodě Jutského poloostrova potápěči Světového fondu na ochranu přírody (WWF), jejichž výzkumná loď v pobřežních vodách pátrala po opuštěných nebo ztracených rybářských sítích, známých jako „sítě duchů“, ty představují smrtelné pasti na ryby, mořské savce a mořské ptáky. Stroj zřejmě pochází z jedné ze 47 nacistických bojových ponorek (jako ta na snímku), které v květnu 1945 potopili v zálivu Gelting jejich posádky v rámci operace Regenbogen (Duha), aby nepadly do rukou spojenců.

„Máme podezření, že "naše" Enigma v průběhu s tím souvisejících evakuačních akcí přepadla přes palubu," vysvětlil podmořský archeolog, který byl přítomen nálezu, Florian Huber.
„Kolega se vynořil a říká: Je tam síť a vězí v ní starý psací stroj," přiblížil okolnosti nálezu Huber. „Kdo by vyhazoval psací stroj na širém moři?“ pomyslel jsem si a hned mne napadlo, že by mohlo jít o šifrovací stroj.“
Za dva týdny se na místo vrátili hloubkoví potápěči z Kielu a stroj vyzvedli. Podezření se potvrdilo – šlo o Enigmu.

„Věděli jsme, že něco takového se podaří jen jednou za život,“ říká Huber. „Jako podmořský archeolog jsem již učinil mnoho vzrušujících a podivných nálezů, nesnil jsem však, že jednou najdeme Enigmu. Na tenhle pošmourný listopadový den jen tak brzy nezapomenu. Originální stroje Enigma jsou dnes extrémně vzácné, v muzeích je k vidění pouze několik exemplářů.“
Vzácný nález potápěčů Světového fondu na ochranu přírody zamířil do archeologického muzea na zámku Gottorf v Šlesvicko-Holštýnsku, kde bude ošetřen, zakonzervován a poté vystaven.

„WWF již mnoho let pracuje na zbavení Baltského moře nebezpečných sítí duchů,“ uvedla zástupkyně fondu Gabriele Dedererová. „Pravidelně nacházíme větší objekty, na které se sítě zamotávají pod vodou. Takzvané „háčky“ jsou často kmeny stromů nebo kameny. Enigma je zdaleka nejzajímavějším historickým nálezem."
Světový fond na ochranu přírody uvolnil aplikaci zobrazující umístění podezřelých „sítí duchů“ a požádala potápěče využívající tato data k respektování všech historických artefaktů, které by s jejím využitím mohli odhalit. „Pokud by se objevily další archeologické nálezy, chtěli bychom zdůraznit, že existuje zákonná povinnost je nahlásit, protože by se mohlo jednat o podmořské kulturní dědictví,“ uvedla Gabriele Dedererová.

Nacistická armáda během druhé světové války používala systém Enigma k šifrování tajných depeší. Principem Enigmy jsou kola, která se vůči sobě různě otáčejí, a tím ukazují, jaké dvojice písmen si budou navzájem odpovídat. Složitý systém se snažila prolomit britská rozvědka, která kvůli tomu zřídila specializovaný tým pod vedením matematika a logika Alana Turinga, který nakonec kód enigmy rozbil v roce 1941.
Šifrovací stroj (na obrázku), navržený krátce po první světové válce inženýrem Arthurem Scherbiusem pro komerční využití, byl přijat mnoha národními vládami a armádami.


Na svém vrcholu dešifrovaly spojenecké síly asi tři tisíce německých zpráv denně. Spojenci pak na konci války využívali faktu, že nacisté o odhalení Enigmy nevěděli. Znalost německé komunikace významně pomohla například během války o Atlantik nebo při přípravě vylodění v Normandii. Předpokládá se, že práce Turinga a jeho týmu zkrátila trvání války až o dva roky.
O prolomení kódu Enigma byl natočen film Kód Enigmy (2014) s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, který získal Oscara za scénář podle předlohy.

(Zdroj: Submaris, Pen News, Real Press, DailyMail, Wikipedia)

 Autor:

Komentáře