Úvod / Články

Extrémně vzácný kordík wehrmachtu, Alexander Coppel

27. 04. 2018 Autor: PetkoZberatel 18 komentářů
Zdravím, dlhší čas som váhal, aký kordík by som poslal tak, aby bol v niečom zaujímavý a zároveň atraktívny. Nakoniec som sa rozhodol pre kordík od výrobcu Alexander Coppel, Solingen. Zobrazený kordík je z ranného obdobia produkcie, vyrobený v počiatočných štádiách produkcie. V poradí ide o druhý typ, ktorý Alcoso predstavil na trhu. V podstate ide o akýsi vývojový medzityp, ktorý bol využívaný, kým Alcoso neprešiel na svoj tretí a najčastejší typ.
Na záštitách už vidieť obmedzenie nutnosti ručnej práce, pretože väčšina detailov bola viditeľná už z formy, ale aj napriek tomu bola výroba stále náročná, pretože niektoré časti záštit museli byť dokončované ručne. Horná záštita je vyrobená z farebného kovu a je silno striebrená. Listy a žalude nesú známky ručnej práce, ktorá je urobená veľmi precízne. Spodná záštita je tiež vyrobená z farebného kovu, silno striebrená. Ide o veľmi vzácny typ záštity, ktorý sa na zberateľskom trhu takmer nevyskytuje a chýba v mnohých pokročilých zbierkach.
Zaujímavé je telo orlice a najmä rozpätie krídel, ktoré je skutočne impozantné. Hlava orlice však vyzerá komicky, má smiešny tvar a malý zobák, pričom temeno hlavy sa bezprostredne dotýka hornej hranice záštity. Na hlave bolo pôvodne vyrazené veľké oko, ktoré bolo na tomto konkrétnom exemplári vyrazené lajdácky – slabo a teda nosením sa úplne stratilo. Z tohto dôvodu nie je viditeľné. Rúčka je typ „B“ okrem toho typu rúčky je extrémne vzácne využívaný aj typ „A“ – ale najčastejší je typ „B“ ako v tomto prípade. Rúčka typu „C“ sa na týchto kordíkoch nikdy nepoužívala. Rovnako tento typ kordíku môže mať rúčku výlučne žltej alebo oranžovej farby, nikdy nie bielej.
Zaujímavosťou na rúčke je jej značenie číslom "26" ide o značenie subdodávateľa a označuje číslo dodávky. Z celej várky rúčiek, ktorá mala veľmi veľké množstvo rúčiek, bola značená vždy len jedna. Medzi zberateľmi sú známe aj iné čísla, vrátane "26", pretože čísla sa opakovali. Na druhej strane nejde o extra vzácnosť, ale rozhodne o zaujímavosť.
Čepeľ je leštená, z ranného obdobia produkcie, značená je veľmi vzácnym 1. typom značenia od Alcosa. Značenie pozostáva iba z váh a písmen "ACS", iné nápisy na tomto type značenia nie sú. Puzdro je silno striebrené a je typickým ranným produktom od Alcosa. Prstene na puzdre sú stále dotvárané ručne.
Kordík je v nedotknutom stave, nebol nikdy čistený ani nebolo do neho ináč zasahované. POZOR – Alcoso svoje kordíky pred finálnou montážou upevňoval tak, že rúčky nahrial, zatočil záštitu, potom rúčka vychladla a už držala pevne. Výnimkou bol práve typ 2, na ktorom tento proces nerobil. Z tohto dôvodu neodporúčam iné kordíky rozoberať, mohlo by veľmi ľahko dôjsť k ulomeniu závitu alebo poškodeniu rúčky.
Ako som už v texte vyššie uviedol, zobrazený kordík je extrémne vzácny, jeho výskyt na zberateľskom trhu je obmedzený – ako vôbec nejaký. Ceny za tieto kordíky sú poriadne vysoké a často prekračujú mieru "znesiteľnosti" a vyšplhajú sa 2x vyššie ako za iný bežnejší exemplár. Z tohto dôvodu ho zberateľom odporúčam zakúpiť, môže prejsť ďalších 20 rokov kým sa s podobným stretnete, ak vôbec. Záverom dúfam, že sa Vám môj príspevok a kordík v ňom páčil.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře