Úvod / Články / Odkrytá historie

Fotoaparát z Atlantického valu spojil nepřátele

16. 01. 2015 Autor: Kasander 6 komentářů
1. listopadu 1944 narazil Arthur Thomson z britského královského námořnictva při osvobozovací operaci v Nizozemí v jednom z opuštěných bunkrů Atlantického valu na fotoaparát. Evidentně jej tam zanechali prchající Němci. Thomson vzpomínal: „Když jsem vešel do bunkru, uviděl jsem fotoaparát, tak jsem jej zvedl. Uvnitř byl film, pár políček ještě zbývalo. Tak jsem zbývající dofotil. Když jsem se vrátil domů, film jsem vyvolal…“
Svitek filmu zachytil odpočívající a smějící se nacistické vojáky či důstojníka hrajícího si s jezevčíkem, ale i Thomsona u kanonu a jeho spolubojovníky.
Thomsonova dcera Clare Huntová vzpomíná, jak často vídávala otce s fotoaparátem německé firmy Voigtlander v ruce, který s ním pravidelně zachycoval momenty ze života jejich rodiny.
Když Thomson našel fotoaparát, bylo mu 21 let a sloužil v 47. námořním komandu vysazeném na holandském ostrově Walcheren, které mělo za úkol pomoci osvobodit přístav v Antwerpách. Komando bylo vytvořeno v roce 1943, účastnilo se vylodění v Normandii, které bylo také Thomsonovou první bojovou akcí.
Arthur Thomson zemřel v roce 2013 ve věku 89 let a jeho posledním přáním bylo, aby se fotoaparát a snímky vrátily do Holandska.
A tak sedm desetiletí poté, co její otec našel fotoaparát v bunkru, představila Clare Huntová tento výjimečný artefakt v holandském museu Polderhauis ve Westkapelle, kde je nyní vystaven spolu s fotografiemi zachycenými na prvním svitku.
Kasander
Zdroj: BBC news, waronline

 Autor: Kasander

Komentáře