Úvod / Články

Francouzské vojenské hroby (1743?)

30. 12. 2016 Autor: nixe 2 komentáře
Pátráme po osudech francouzských vojáků, kteří měli mít nedaleko Tachova na dvou místech hroby. Při pátrání, z jaké doby by tyto hroby mohly být, jsme došli k tomu, že by to mohl být rok 1743. (Můžeme se samozřejmě mýlit.)
Snažili jsme se pátrat u nás v různých archivech i v zahraničí, ale v žádném archivu jsme o tom pořádnou informaci nenašli.
Hroby se nalézají nedaleko hranic s Bavorskem za vesnicí Dlouhý Újezd.
Informaci o prvním hrobu jsme získali ze staré německé kroniky z Dlouhého Újezda, kde je doslova napsáno: Za čp. 36 leží „Tummelplatz“, kde se prý nachází hromadný hrob padlých Francouzů.

Samotné místo však není nijak označené, jeho přesná poloha není místním obyvatelům známa. Původní obyvatelé německé národnosti byli v roce 1946 odsunuti do Německa.
Pole za domem čp. 36, na kterém má být hromadný hrob. Na této louce jsme se pokoušeli najít nějakou stopu, knoflík nebo minci po francouzských vojácích.
Hledač Václav V. při kontrole nalezené věci. Našli jsme jen různý odpad a několik mincí.
Po očištění mincí se ukázalo, že jedna mince byla vyražena už za panování Marie Terezie, ale až roku 1765.

Zajímavou informaci jsme získali od majitele hájovny „U Mikoty“.
Před třemi roky se na jedno místo nedaleko hájovny přijelo podívat několik Francouzů s českým průvodcem. Od nich se dozvěděl, že na tom místě má být pohřben francouzský generál.

Na Francouze, kteří tehdy toto místo navštívili, si majitel hájovny nevzal žádné spojení. Nyní se snažíme vypátrat českého průvodce, který je doprovázel. Ten by nám k těm hrobům a činnosti francouzských vojáků na Tachovsku mohl říci více.
Na leteckém snímku z roku 1947 je v kroužku ještě vidět upravený prostor kolem hrobu.
Na snímku je vidět, že tam byla asi zapuštěná bronzová deska s nějakým textem. Pokud nebyla použita na válečnou munici, po válce se mohla hodit šroťákům. Moc nevěřím, že by se nám desku podařilo najít, ale spokojili bychom se i s fotografií hrobu, kdy ještě nebyl zničen. Potom by náš klub hledačů mohl hrob obnovit.
Nixe

 Autor: nixe

Komentáře

Filip+

31. 12. 2016, 11:28

Nebude někde v archivu uložena místní kronika? Tam by se to asi dalo najít ...

Kobra

31. 12. 2016, 19:06

Velmi zajímavé pátrání,držím palce at' to dotáhnete do konce.Jinak jsem slyšel,že tenkrát se vojáci pohřbívali do hromadných hrobů většinou vysvlečeni,asi to možná bylo tím,že sukno bylo cenné a kovové součásti taktéž,patrontašky atd. se daly taktéž zužitkovat.