Úvod / Články / Odkrytá historie

Hesse prý zabili Britové

17. 09. 2013 Autor: Kasander 6 komentářů
Podle utajované policejní zprávy, kterou teprve po čtvrt století nyní zveřejnili v Británii na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, zabili nacistického pohlavára Rudolfa Hesse v berlínské Špandavě, kde si odpykával doživotní trest, britští agenti. Důvod? Obava Britů, že Hess po předčasném propuštění vyzradí válečná tajemství, která by mohla vrhnout na Británii špatné světlo.
Podle oficiální verze spáchal Hess ve svých 93 letech 17. srpna 1987 sebevraždu, když se v zahradním altánu ve Špandavě oběsil na elektrickém kabelu. Dva roky poté vznikla tajná zpráva o vyšetřování Hessovy smrti. Podle ní lékař Hugh Thomas, který kdysi Hesse léčil, tvrdí, že blízký Hitlerův spolupracovník byl zabit na příkaz britské vlády. Thomas oznámil vyšetřovateli Howardu Jonesovi i jména dvou agentů, kteří to mají mít na svědomí. Na základě Thomasova tvrzení Jones vyhotovil zmíněnou 11stránkovou zprávu, která byla předložena státnímu zastupitelství v květnu 1989. Jones ve zprávě napsal, že Hesse zabili, aby nemohl být mj. vyzrazen plán na svržení Churchilova kabinetu za použití seznamu vysoce postavených Britů sympatizujících s nacisty. Vyšetřování po půl roce skončilo s tím, že nepřineslo žádný přesvědčivý důkaz o vraždě.
Rudolf Hess odletěl na tajnou misi do Skotska 10. května 1941, během ní se chtěl spojit s odpůrci ministerského předsedy Winstona Churchilla a vyjednat s nimi mír. Po seskoku padákem ale byl zadržen, zbytek války strávil v britském zajetí. Jako válečný zločinec dostal během Norimberského procesu v roce 1946 doživotí, které si odpykával spolu s dalšími šesti vysoce postavenými nacistickými pohlaváry ve Špandavě. Vězení střežili jednotky vítězných mocností - Američané, Sověti, Britové a Francouzi.
Od roku 1966 byl v pevnosti o rozloze 37 tisíc metrů čtverečních a o 600 celách jediným vězněm. Na věznění Hesse za tvrdých podmínek trval Sovětský svaz. To se změnilo po nástupu Michaila Gorbačova v roce 1985, který proti propuštění Hesse nic nenamítal.
Zastánci této konspirační teorie tvrdí, že Hess nebyl v takové fyzické kondici, aby dokázal spáchat sebevraždu oběšením. To tvrdil i dlouholetý americký velitel špandavské káznice Eugene Bird. Hess trpěl artritidou, takže nemohl zvednout ruce do výše ramen a nedokázal si sám ani zavázat tkaničky.
Dopis na rozloučenou, který po sobě zanechal, byl prý ve skutečnosti napsán už 20 let před jeho smrtí. Kabel, na kterém oběšeného Hesse našli, byl navíc podle snímků z altánku vzdálen od země pouhého půldruhého metru.
Existují i divočejší teorie: Podle jedné ve věznici nezemřel Hess, ale jeho dvojník. Toho prý Britům podstrčili Němci, kteří stíhačku se skutečným Hessem sestřelili.
Podle jiné dubléra opatřili Britové, aby zamaskovali skandální fakt, že Hess zemřel spolu s bratrem britského krále Jiřího VI. při nehodě hydroplánu v roce 1942.
Odpůrci konspiračních teorií naopak namítají, že pro Brity by bývalo nebylo těžké zlikvidovat Hesse s pomocí lékařů - nikdo by se u 93letého starce nad úmrtím nepozastavoval. Hess se navíc o sebevraždu pokusil předtím už třikrát: ještě za války v Británii, v roce 1959 a v únoru 1977.
Dosud nejasná je i motivace Hessova riskantního letu na britské ostrovy. Obecně se má zato, že se tím chtěl za každou cenu zavděčit Hitlerovi. Ten podle jiného názoru svého zástupce do Británie vyslal a zřekl se ho teprve poté, co mise skončila katastrofou. Podle jiné interpretace Hess prostě naletěl britské tajné službě.
(Zdroj: Česká televize)

 Autor: Kasander

Komentáře