Úvod / Články / Odkrytá historie

I v Irsku nacházejí psi poklady

23. 05. 2015 Autor: Kasander 4 komentáře
Jedním z největších pokladů doby bronzové nalezených na území Irska je zlatý "náhrdelník z Gleninsheen" starý téměř tři tisíce let. Je vytepaný z jednoho kusu zlatého plechu a měří v průměru 31 cm. Vyzdoben je ornamenty ve stylu „repoussé“: jde o prolamovaný plech s využitím korálkovitých a spirálovitých motivů.
Nádherný artefakt objevil v roce 1932 mladý lovec Patrick Nolan při honu na králíky poblíž města Ballyvaughan v hrabství Clare na západě Irska. Když kráčel přes pole, jeho lovecký pes náhle překvapil králíka, který vběhl do jedné z mnoha štěrbin ve vápencových skalách, které jsou charakteristické pro místní krasovou oblast. Když Patrick nahlédl do díry, upoutalo na jejím dně jeho pozornost cosi třpytivého. Částečně skrytý velkým plochým kamenem tam ležel tento krásný zlatý šperk.
Když jej však přinesl domů, jeho strýc už byl méně nadšený. Starý muž se domníval, že předmět je nějakou ozdobou z rakve a nechat si jej doma by znamenalo přivést do domu neštěstí. Patrick však zcela neuposlechl strýcovu radu, aby předmět vrátil tam, kde jej nalezl a zahrabal jej poblíž domu pod keř.
Až pod dvou letech se svěřil jednomu z místních známých Dermotu Gleesonovi, že našel „prapodivně vyhlížející věc“. Ten když artefakt spatřil, okamžitě si uvědomil její význam a informoval ředitele starožitností v Irském národním muzeu Dr. Adolpha Mahra. Šperk tak skončil v muzeu v Dublinu, kde byl oficiálně katalogizován a je zde také nyní vystavený.
Dosud bylo nalezeno pouze 11 obdobných artefaktů, a to zejména v oblasti Severního Munsteru. Zdá se, že byly nošeny jako velké náhrdelníky reprezentující prestiž, moc a bohatství svého majitele, který nepochybně patřil k elitě své doby.
Zdroj: National Museum of Ireland, IrischArcheology

 Autor: Kasander

Komentáře