Úvod / Články

Insignie UK a kniha Cesty za oponu času – 4

20. 11. 2014 Autor: nixe 3 komentáře
V těchto dnech v nakladatelství Eminet vyšla kniha spisovatele Stanislava Motla „Cesty za oponu času - 4“.
Toto čtvrté pokračování obsahuje 28 zajímavých příběhů, které měly mezi posluchači a diváky v cyklu Stopy, fakta, tajemství největší ohlas. Jeden z těchto příběhů, do kterého jsme se s kamarádem Ádou Řezáčem namočili, má název „Ztracený poklad Karlovy univerzity“.

Začalo to tím, že začátkem roku 2010 jsme napsali do časopisu Detektor revue článek s názvem Ztracené insignie Univerzity Karlovy. Ten vyšel v DR v čísle 3/2010. A zde máte možnost si ho celý přečíst.

Ve článku jsme popsali, jak jsme k informaci o zmizelých insigniích přišli, a kde a jak by měly být ukryty. A také jak jsme špatně dopadli. Protože úkryt insignií se nalézá na soukromém pozemku a jeho majitelka nás tam nepustí, seznámil jsem se článkem policii. Od policie jsem dostal zprávu, že když se úkryt insignií nalézá na soukromém pozemku, tak se nedá nic dělat. Přišlo mi to divné. Domnívám se, že insignie UK jsou po našich korunovačních klenotech druhý největší český poklad, tak by se mělo něco pro ně udělat.
Ztracené insignie UK

S naší informací o úkrytu insignií jsme seznámili také pana Stanislava Motla, který právě pro televizi připravoval pořad na toto téma.
Protože známe přibližně místo i způsob uložení, tak za pomoci přístrojů by šlo zjistit, zda se tam něco nachází, nic tam není, nebo tam dříve něco bylo. Nic by se nekopalo a průzkum by netrval dlouho. Samozřejmě by se to dělo za přítomnosti majitelky domu a policie.
Ale vrátíme se ke knize Stanislava Motla „Cesty za oponu času -4“ a k příběhu „Ztracený poklad Karlovy univerzity“. Autor knihy v tomto příběhu vypátral o insigniích řadu neznámých zajímavých informací, které jsou v tomto příběhu uveřejněné. Hned na začátku velmi zajímavého příběhu spisovatel Stanislav Motl tučně napsal:
Jeden z velkých příběhů druhé světové války. Ukradené insignie Karlovy univerzity a jejich nevyjasněný osud. Rektorská žezla, rektorské řetězy, vzácné rukopisy, matriky, ale také například rukopis mistra Jana Husa – to všechno zmizelo. Co se vlastně s těmito symboly nevyčíslitelné hodnoty stalo? Byly zničeny bombardováním, nebo jsou dodnes kdesi ukryty?
Při vyšetřování po skončení války bylo zjištěno, že tyto věci měly být ukryté na nějakém zámku v západních Čechách. Ale 16. dubna 1945 bylo bombardováno plzeňské nádraží, na kterém se nacházel vlak s naloupenými cennostmi z Karlovy univerzity. Byly poškozené koleje a vlak dál nemohl jet. A zde stopa po insigniích končí.
Domnívám se, že všechny informace o jejich úkrytu, a i o úkrytech dalších Němci naloupených předmětech, by se měly prověřit. Stříbrné a pozlacené insignie ve vlhku vydrží, ale historické vzácné rukopisy nebudou na tom dobře.
Trochu od insignií odbočím. Staré české přísloví praví: „Na každém šprochu je pravdy trochu“. Jednou jsem získal informaci o tom, že v jedněch vojenských kasárnách měli navíc „HAKL“ (vojenské obrněné vozidlo, které má vpředu kola a vzadu pásy). Nevěděli co s ním, a aby z toho přebytku neměli malér, tak ho vojáci zakopali. V duchu jsem si řekl: větší blbost jsem neslyšel. Ale tato informace byla pravdivá.
Nixe

 Autor: nixe

Komentáře

honda2

19. 11. 2014, 15:44

Tak tohle najít, to by byla bomba.

Rozum

19. 11. 2014, 23:19

Standa je sikovny.....

Vlasov68

23. 11. 2014, 00:55

Jo, Standa je chlap se srdcem na svém místě.