Úvod / Články / Odkrytá historie

Jak pohřbít čarodějnici

10. 08. 2015 Autor: Kasander 2 komentáře
V roce 1704 v Torryburnu na jihozápadním pobřeží Skotska řešili něco, co by se dalo dnešní terminologií nazvat „problém likvidace toxického odpadu“. Lilias Adie, chudá žena z Torryburnu se přiznala, že je čarodějnice a měla sex s ďáblem. Než mohla být odsouzena a upálena, ve vězení zemřela.
A tak se řešilo, kde „čarodějnici“ pohřbít. V předchozích takových případech se snažili radní těl zbavit co nejlevněji a házeli je do jam na úpatí šibenice. Proč to nyní nešlo provést také tak? Především nebylo vyloučené, že nebohá Lilias spáchala sebevraždu.
Až do 19. století byli sebevrazi v Torryburnu pohřbíváni na pobřeží za odlivu mimo posvěcenou půdu. Sebevražda byla považována za hrozný zločin proti bohu inspirovaný ďáblem. Čeho se ale v Torryburnu báli více: člověk, který zemřel takovým způsobem, by se mohl vrátit jako zombie a trýznit živé.
A tak Lilias Adie pohřbili za odlivu do hustého lepkavého bahna na pobřeží a na ní položili těžký plochý kamenný kvádr, který ji tlačil dolů, a tak podle lidové pověry znemožňoval čarodějnici vstát a vrátit se. Poté mohli všichni v Torryburnu vydechnou úlevou – věřili, že se Lilias zbavili navždy.
Ale už v 19. století se náhled na tuto věc změnil natolik, že se místní podnikavci rozhodli na „čarodějnici“ vydělat – vykopali ji a kousky rozprodali starožitníkům. Největší „trofej“ – lebka nakonec skončila v St. Andrews University Museum, kde byla před více než sto lety vyfotografována.
Fotky, které lze dodnes spatřit ve Skotské národní knihovně, ukazují, že Lilias ve svých sedmdesáti, kdy zemřela, měla nápadný předkus. Což ji mohlo v jejím okolí stigmatizovat a přispět k obvinění z čarodějnictví.
Sama lebka zmizela v průběhu 20. století. Ačkoli místo, kde se nyní nachází, zůstává záhadou, podařilo se archeologovi Douglasu Speirsovi podle dobových záznamů z 19. století nalézt místo, kde byla „čarodějnice“ pohřbena. „Hledali jsme „velký kamenný práh“ poblíž skal, kde by mohly být pozůstatky železného kruhu,“ říká Douglas Speirs. „Nedaleko skal u železničního mostu jsme skutečně našli plochý kámen porostlý mořskými řasami, který sem byl zjevně uměle umístěn.“
Douglas Speirs věří, že pod kamennou deskou může být ještě část ostatků Lilias Adie, je prý nepravděpodobné, že se podnikavcům podařilo vyhrabat celé tělo. To by ale ukázal až archeologický výzkum tohoto jediného známého hrobu čarodějnice svého druhu ve Skotsku. Ostatky by prý měly být - vzhledem na vynikající konzervační vlastnosti půdy – ve velmi dobrém stavu.
Zdroj: cultofweird.com, BBC Scotland

 Autor: Kasander

Komentáře