Úvod / Články

Japonská dôstojnícka katana z obdobia II. svetovej vojny

13. 01. 2021 Autor: PetkoZberatel 22 komentářů
Ako prvý novoročný príspevok som si vybral niečo skutočne špeciálne – japonský dôstojnícky meč z obdobia II. svetovej vojny zvaný Shin Gunto typ 1938. Tento meč ma neskutočne očaril a jednoducho som si ho musel zaradiť do zbierky. Ani som netušil, že neskôr úplne prepadnem zberateľstvu japonských dôstojníckych mečov. Meč sa mi podarilo získať sprostredkovane priamo od rodiny amerického veterána, ktorý bol navigátorom v bombardovacom lietadle. V tomto bode by som text trocha skrátil a záujemcov o podrobnú históriu meča - to kto a za akých okolnosti ho získal by som odkázal na časopis Detektorrevue č. 2020/4.
Samotný meč je v  nedotknutom stave a od vojny s ním nebolo nič robené. Už na prvý pohľad je vidieť, že ten kto meč získal ho uložil pekne na suché miesto, kde spočíval celé tie roky. Jednotlivé časti meča sú vo vynikajúcom stave, reflektujú prácu skúsených nožiarov v Japonsku.


Ak začnem samotnou čepeľou, tak tá je ako zrkadlo, veľmi ostrá, vrátane zvýraznenej línie ostria, ktorá vznikla pri kalení čepele. Značenie sa nachádza pod rúčkou a z neho vieme vyčítať, že meč bol vyrobený v roku 1943 v kováčskej dielni Yoshiharu. Na čepeli sa ďalej nachádza aj číslo 27, ktoré nájdeme na každej časti meča od rúčky až po jednotlivé položky medzi záštitou čepeľou a rúčkou – meč je celý sčíslovaný.


Rúčka je drevená, potiahnutá kožou z raje a následne opletená vo vzore typickom pre dôstojnícke meče. Kovanie na rúčke je vyrobené z farebného kovu, ktorý je morený a následne zlatený. Jednotlivé detaily sú prepracované na pozoruhodnej úrovni – najmä ak sa zameriame na kvety čerešní.


Záštita je zlatená, pričom zlatenie je zachované na 85 %. Ku záštite patria z obidvoch strán aj podložky – spolu sú štyri.


Puzdro je lakované zelenou farbou, jeho je drevené a zvonku je tenký železný plech, ktorý tvorí telo puzdra. Ozdobné prvky puzdra z farebného kovu sú tiež veľmi pekne spracované.


Celkovo sa v našich končinách jedná o exotickú zbraň, ktorá ma svojou úrovňou spracovania veľmi prekvapila. Ide o skutočnú chladnú zbraň a zároveň symbol japonských samurajov, na ktorých tradíciu odkazuje. Pevne verím, že sa vám meč bude páčiť, myslím, že na týchto stránkach tu ešte žiadny nebol.

Pozdravuje
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře