Úvod / Nálezy

Ještě jednou železné nákončí

02. 05. 2017 Autor: Rossy 15 komentářů
Ještě jednou se vracím k nálezu železného nákončí. Snažil jsem se ho trochu dočistit a přitom zjistil alespoň jednu důležitou věc. To co zprvu vypadalo jako "puchýře" rzi jsou dva železné nýty. Větší a pod ním menší, který vede tělem nákončí šikmo vzhůru. Oba jsou ze zadní strany roztepány a mezi nimi a samotným nákončím je patrná určitá vůle. To znamená, že nákončí bylo nanýtováno na nějaký organický materiál, který časem "vymizel". Důležité je také zjištění, že se jedná o kompletní nákončí a ne jenom zlomek.
U nákončí existují dvě základní konstrukční řešení. Jsou buďto jednostranná, kdy je jako nákončí použit jeden plátek a ten přinýtovaný na lícní stranu pásku a nákončí oboustranná, u kterých je konec pásu kryt nákončím z obou stran. V případě mého nálezu se tedy jedná o jednostranné nákončí. Důležitý pro datování je tvar. Předpokládal jsem, že nákončí bude středověké. V raném středověku to byla spíše dlouhá jazykovitá nákončí jako například avarská nebo slovanská. Jejich délka i šíře se různě měnila. Nebyla však vybavena nějakým profilovaným výčnělkem-terminálem. Ten se objevuje od vrcholného středověku, zhruba od druhé poloviny 13. až začátku 14. století. Tvary nákončí, které následují od druhé poloviny 14. století, například s koncovým očkem, s vidlicovitým základem, medailonovité, hruškovité, půlměsícovité, atd. , už nemají tvarově s mým nálezem nic společného. Dalo by se říci, že u mého nálezu se jedná o nákončí s terminálem ukončeným ve tvaru trojlístku. Nejzajímavější na tomto nálezu je ovšem materiál, ze kterého bylo nákončí vyrobeno. Železo - železný plech. Snažil jsem se v různých typologiích dohledat alespoň jedno jediné zakončené profilovaným terminálem vyrobené ze železa a nepodařilo se mi to.
Nyní něco k datování. Původně jsem uvažoval na základě toho, co jsem napsal výše, o 14. století. Archeolog, se kterým jsem nález konzultoval, napsal, že podobný artefakt ještě neviděl, ale podle provedení by jej řadil nejspíš do vrcholného středověku či staršího novověku.
Možná ještě otázka použití. Vyhýbal jsem se napsat, že se jedná o nákončí opasku. Těch možností užití je více, ale díky materiálu nejspíše nákončí řemínku postroje nebo výstroje.
Do druhé koláže jsem vložil dvě vzdáleně podobné i když konstrukčně i materiálově odlišné kování. Jedno z 5.- 6.století a druhé ze 13. - 14.století ROSSY

 Autor: Rossy

Komentáře

klarkon

02. 05. 2017, 11:38

Ty máš vždycky parádně udělané příspěvky

AshtaR Sheran

02. 05. 2017, 16:23

Nadhera

Rossy

02. 05. 2017, 17:44

No, protože jsem psal příspěvek už minulý týden, tak vlastně není úplný. Ozval se mi další archeolog, ale také souhlasil s možnou datací v rozmezí 14.století. Sám se s takovým artefaktem nesetkal i z toho důvodu, že se specializuje na raný středověk.
Tak jsem si znovu začal nákončí prohlížet. Už v úvodu příspěvku jsem psal, že nýty nedoléhají k jeho tělu.To nejenom z rubu, kde by se to dalo čekat, ale ani z lícní strany. Tak jsem si řekl, co když je to všechno jinak. Stále hledám železné nákončí, ale co když bylo původě něčím obloženo. Sice jsem se s popisem takové výroby nákončí nesetkal v žádné odborné práci, ale........
Začal jsem tedy pátrat po nákončí s železným jádrem. Zdálo se to nesmyslné, ale podařilo se. Na finds.org.uk/database jsem našel co jsem hledal. Nákončí, které mělo jádro ze železa a bylo původně celé obloženo slabým měděným plechem. Obloženo a ne poměděno. Dokonce s podobně tvarovaným terminálem. Nález z regionu Yorkshire v Anglii. Je zajímavé, že ho také nedokáží přesně datovat. Jenom se omezili na konstatování středověk. Kdysi jsem ve svém příspěvku popisoval co se stane, když železo obložíme mědí a předmět se dostane do vlhkosti.Myslím, že právě takto bylo původně vyrobeno i mé nákončí. Vlhkost, pohyb ve svahu a čas vykonal své a zůstalo jen to rozpadající se železné jádro s nýty.
https://finds.org.uk/images/pwalton/medium/kirkingtonsend%20002.jpg

pimpex

02. 05. 2017, 18:35

Moc pěkný knižní kování

macejstrazovec

02. 05. 2017, 19:06

Zdvím ťa Rossy - ako som už písal nedávno - nemal som dosť predstavu o ukončení,---- no , teraz vidím, že nič tam byť už nemuselo a po vyčistení, by to bolo jednoznačné - len ma zmiatol ten tvar rovnejšieho zakončenia , na rozdiel od oblého - ešte raz sa ospravedlňujem -

Rossy

02. 05. 2017, 19:23

To:macejstrazovec.No, ona ta vrchní strana kování byla opravdu rovná.Část chyběla už při nálezu a část upadla, když jsem to čistil.Ta část roviny je zachována na první koláži první obrázek z prava.Podle mne to bylo naprasklé u toho otvoru pro horní nýt a proto to upadlo.

Rossy

02. 05. 2017, 19:29

To:pimpex.Zajímavé.Můžeš mi dát odkaz na podobné knižní kování?
Jako co na knize sloužilo a jak bylo k desce knihy přichyceno? Pokud možno aby bylo železné.
Na odkazu jsou zhruba okruhy kování, které se na starých vazbách knih používala.Kam bys ho zařadil?
http://www.buchbeschlaege-mueller.de/cms/index.php/overview.html

pimpex

02. 05. 2017, 20:40

Na 100% nemůže nikdo říct esli kování či nákončí

Rossy

02. 05. 2017, 21:10

To:pimpex.Je to jen taková slovní hříčka.Například nákončí znamená kování konce řemene. Tak jednoduše nejde klást tato slova proti sobě aniž bys dodal jaké kování nebo jaké nákončí.
Ale máš pravdu, na sto procent ti u takových artefaktů nikdo nic neřekne, ale můžeš se k těm sto procentům blížit, když to dovedeš zdůvodnit.

Luftreisen

03. 05. 2017, 22:00

Ahoj, perfektně zpracované. U železa je to po těch letech už mnohdy jen dohad. Ale v tvém případě je to položeno i zdrojem odjinud. Tady už by si obdorníci lámali hlavu. Jen se zeptám, pořád Ludmila?

Rosterix

04. 05. 2017, 05:30

To:Luftreisen.Všechny mé nálezy zveřejněné na DW jsou z lokality Ludmila.Jen několik z blízkého okolí a to z přístupových cest na tuto lokalitu. Snad čtyři mé příspěvky jsou o nálezu někoho jiného a odjinut a to uvádím.

Rossy

04. 05. 2017, 05:31

Špatně jsem se přihlásil

UCAdmin

04. 05. 2017, 14:47

Krásná práce, Na tvé příspěvky je vždy radost koukat a získat nové znalosti

Rossy

04. 05. 2017, 23:29

Děkuji.
Ještě oprava.Když jsem dával odkaz na obrázek z finds.org.uk/database, uvedl jsem, že tam nakončí bylo obloženo tenkymi plechy mědi.Má tam být ze slitiny mědi.
https://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/54431

Rossy

05. 05. 2017, 20:15

Jen tak pro zajímavost soubor nákončí 14.století.
http://www.dutchartefacts.nl/wp-content/gallery/riemtongen/riemtongen1.jpg