Úvod / Články

Ježíš nemusel mít vousy

06. 10. 2014 Autor: ROSSY 11 komentářů
K napsání tohoto příspěvku mne vedl článek, který před pár dny proběhl médii. Ve Španělsku byl nalezen artefakt, který povede k přehodnocení chronologie raného křesťanství ve Španělsku. Španělský list, který o objevu referoval, však zdůrazňoval především nezvyklý vzhled Ježíše, jenž byl na artefaktu zobrazen, s tím, že se velmi liší od jeho zažité podoby na většině vyobrazení. Ježíš nemá vousy.

V historii se setkáváme se dvěma typy zobrazování Krista: 1. bezvousý, mladý Kristus jako „dobrý pastýř“ a 2. vousatý, starší Kristus s podlouhlým obličejem. Ve druhé podobě ho známe jako ukřižovaného. Tato podoba však byla všeobecně přijata až 1300 let po jeho smrti.

Rád bych Vám uvedl zajímavý příběh kříže se zobrazením ukřižovaného bezvousého Krista a to z naší obce.

Po dvou dřevěných kostelících, z nichž první měl vzniknout na popud Cyrila a Metoděje, kteří tudy putovali, byl postaven třetí kamenný kostel v druhé polovině 13. století. Do tohoto byl přemístěn, z druhého dřevěného kostelíka, kříž s ukřižovaným Kristem, který nechal vytesat roku 1062 z  jednoho kusu pískovce místní vladyka. V počátcích 19. století se započalo se stavbou v pořadí čtvrtého kostela. Ten předchozí, gotický' natolik zchátral, že se musel zbořit. Materiál byl použit na stavbu nového kostela. Kamenný kříž do nového kostela převezen nebyl. Při bourání a stěhování byla uražena jeho horní část, a tak byl uložen do sklepa fary. Teprve roku 1905 jej farář nechal vezdít do zdi márnice. V roce 1987 byl kříž ze stěny márnice vyjmut pracovníky památkového úřadu, byl restaurován, konzervován a jako vzácná památka uložen.

Kříž s bezvousým Kristem je vytvořen v románském stylu, vyskytuje se jen ojediněle i odborníci určili dobu jeho vzniku na 10. - 11.století.
V koláži jsem použil dobovou fotografii. Dále stále ještě patrné místo po kříži na zdi márnice a protože je tento web o hledání, tak jsem vše doplnil o nalezený křížek. Čerpáno z publikací Rudolfa Hurta a místní římskokatolické farnosti.
ROSSY

Komentáře

Backwood

06. 10. 2014, 14:03

Zajímavé, ale kde je uložen (vystaven) nyní?

honda2

06. 10. 2014, 14:30

Pěkné čtení.

Vyhpet

06. 10. 2014, 16:48

Zajímavy

jajan

06. 10. 2014, 17:01

ROSSY jak to děláš, že ty záhady se ti poskládají pěkně do mozaiky,která vytvoří pěkný celek na článek.Mimochodem pěkně se to čte a sám jsem informaci o bezvousatém Ježíši v mediích slyšel. Podle mne je Katolická církev konzervativní a vše u ní odjakživa podléhá schválení svaté stolice.Proto nevěřím ve změnu prezentace Ježíše a zůstane jen u ojedinělých úletů, u kterých stejně není znám zdroj takto vytvořeného zobrazení.No nechme to času, třeba Egyptské papyrusy taky nezměnily výklad postavení Maří Magdaleny jako coury a ne blízké Ježíše?

Rosterix

06. 10. 2014, 17:50

To:jajan.No,já o tom našem bezvousém Kristu věděl a mám dojem,že jsem o něm hovořil s doktorkou L., když jsme kopali tu sondu,jako o takové zvláštnosti. Samozřejmě si jej pamatuji ještě na zdi márnice. Během sedmdesátých a osmdesátých let se ale začalo u nás všechno měnit.Například zmizel i panský dům ve kterém napsal svůj testament Jan ml.Nekš z Landeka.Byla to taková úžasná budova,která měla ještě na vnější zdi přilepené dřevěné záchody se šachtami.Měla tam klubovny svého času JUVENA a pak pionýři.
Ten kříž byl po zrestaurování uložen v místním kostele,ale kde je dnes nevím.Já ho tam neviděl.Ty data jsem čerpal z různých publikací a nevím jak jsou důvěryhodná,ale když je to i v publikaci od Hurta jako historika, tak na tom něco bude.

mamut.76

06. 10. 2014, 18:47

Kahánek

06. 10. 2014, 22:26

Pěkný článek . Má něco do sebe. Každopádně vede k zamyšlení, jestli byl Ježíš vousatý, či nikoliv. To už asi nikdo nedokáže, ale umělcova tvořivost a představa v polovině 11. století je opravdu velmi zajímavá.

Rosterix

06. 10. 2014, 23:12

To:Kahánek.Těžko říci proč dávný úmělec takto Krista zobrazil.Dá se jen předpokládat,že toto dílo vytvořil někdo, kdo se takovou prací zabýval a většinou tito lidé vycházeli z určitých vzorů.Netvořili zase až tak svobodně.Byla to,podle mne, svým způsobem "ikonografie" která vychází z určitých znaků či vzorů,v té které době oblíbených či užívaných třeba jen okrajově.Jen tak pro zajímavost jsem si procházel iluminace Krista na kříži z Německa dané doby a tam se občas bezvousý ukřižovaný Ježíš také objevuje.Tam se zase mohli inspirovat třeba i dávnými vzory.Každopádně to obvyklé pro tuto i pozdější dobu není.

1942

07. 10. 2014, 20:58

Rossy mohl bys mi hodit mail , nebo se ozvat? Mám nějaké dotazy , děkuji

Rozum

07. 10. 2014, 22:13

Rossy opet smekam dekuji...

klot

14. 10. 2014, 10:33

A musí to být nutně Ježíš? Ukřižování bylo celkem oblíbeným sportem a určitě by se našlo pár dalších svatých, kteří tak skončili. Třeba svatý Petr, i když ten to měl na vlastní přání hlavou dolů. Na tom kříži není jmenovka (INRI) a kdoví, kdo byl v 11. století zrovna populární.