Úvod / Články / Odkrytá historie

Knoflík z vánočního příměří WW I. v roce 1914

08. 01. 2015 Autor: Kasander 6 komentářů
Naprosto unikátní předmět je k vidění na výstavě věnované Velké válce v největším vojenském muzeu v Británii Imperial War Museum v Londýně: jde o knoflík z uniformy, který daroval německý voják Werner Kiel britskému desátníkovi Ericu Rowdenovi při setkání válečných stran během krátkého vánočního příměří v roce 1914. Tito dva muži se na malou chvíli stali z nepřátel přáteli v "zemi nikoho" 25. prosince.
Podle pamětí tehdy dvacetiletého britského vojáka, které Rowdenova rodina po jeho smrti věnovala muzeu spolu s knoflíkem, na vánoční večer 24. prosince volali Němci ze zákopů na Brity lámanou angličtinou a francouzštinou „šťastné Vánoce kamarádi“ a „chceme na Vánoce klid zbraní, nebudeme střílet“. Přes jejich ujišťování 16. prapor londýnského pluku, v kterém Rowden sloužil, držel posílené hlídky v první linii po celou noc, nicméně k žádnému incidentu nedošlo.

Když nastal den a zvedla se mlha, zapsal si desátník Rowden do deníku: "Spatřili jsme, jak němečtí vojáci vylézají na předprsně svých zákopů a mívají na nás. Gesty nás vyzývali, abychom udělali to samé."

Dopoledne pak již zastihlo válčící strany, jak na ploše mezi nepřátelskými zákopy spolu soupeří ve fotbale. Poté si muži, kteří se ještě včera pokoušeli navzájem zabít, vyměnili knoflíky a další drobné dárky.

Rowden se setkal s Kielem, který trochu mluvil anglicky, mezi zákopy pozdě odpoledne. Po výměně zdvořilostí došlo na výměnu knoflíků a cigaret, padl prý i nějaký ten vtip a „zemí nikoho“ se na krátkou chvíli nesl smích.

Vzácný knoflík je připevněn na anglické pohlednici nesoucí jméno německého vojáka a název jednotky, ve které sloužil. Werner Kiel připojil i jméno saského města Zwickau (Cvikov), odkud zřejmě pocházel.
Kurátor Imperial War Museum Anthony Richards říká: „Z dobových záznamů víme, že si britští a němečtí vojáci na Vánoce vyměnili v zemi nikoho dárky, dochované doklady této události s nepochybně prokázaným původem jsou však mimořádně vzácné.“
Z toho, jak je pohlednice potrhaná a pomačkaná, je zřejmě, že Erick Rowden nosil u sebe knoflík až do konce války. Den po vánočním příměří opustil desátník Rowden zákopy a vrátil se do Anglie. O rok později vstoupil do dobrovolných záloh britského vojenského námořnictva (Royal Naval Volunteer Reserve) a byl umístěn do Francie, v prosinci 1916 onemocněl a byl poslán do léčebny pro vojenské veterány na jihu Francie, kde byli léčeni vojáci postižení válečnými traumaty.
Za své služby v britské armádě byl oceněn vyznamenáními 1914 Star, British War Medal a Victory Medal. Zemřel v západním Londýně v roce 1968 ve věku 73 let.
O dalším osudu Wernera Kiela není nic známo.
Kasander

Zdroj: waronline, dailymail.co.uk

 Autor: Kasander

Komentáře