Úvod / Články

Kordík 2. Model Luftwaffe - Ernst Pack, Siegfried Waffen

01. 10. 2021 Autor: PetkoZberatel 7 komentářů
Kordík Luftwaffe 2. model považujú mnohí zberatelia za atraktívnu vychádzkovú chladnú zbraň. Niet sa čomu diviť, ide o kvalitný zberateľský predmet po armáde, ktorá budila hrôzu a rešpekt u civilného obyvateľstva, ale aj spojeneckých armád. V tomto príspevku by som chcel trochu odbočiť od témy bodákov a opäť sa nakrátko vrátiť ku problematike chladných zbraní III. Ríše.
Kordík, ktorý môžete vidieť na priložených fotografiách bol vyrobený prestížnou spoločnosťou Ernst Pack a to na samom začiatku produkcie v roku 1937. Erns Pack vyrábal veľmi zaujímavé kordíky Luftwaffe, ktoré sa odlišovali a aj odlišujú od produkcie iných výrobcov. V prvom rade Pack vyrábal vlastné, vysoko kvalitné záštity, na ktorých je vidieť veľké množstvo ručnej práce skúsených solingenských nožiarov, ktoré vyžadovali iste veľa času a námahy – vďaka tomu sú kordíky 2. model Luftwaffe od packa výnimočné a nezameniteľné.
Kordík na priložených fotografiách má záštity vyrobené z hliníku a postriebrené tenkou vrstvou striebra, ktoré ešte stále pevne drží a navyše má peknú tmavú patinu. Netreba sa nechať pomýliť, nejde o morené záštity, ktoré napr. používali Alcoso, Eickhorn alebo WKC, ale poctivé striebrenie. Rúčka je vyrobená z celuloidu a má sýto oranžovú farbu. Rúčka je opletená točeným hliníkovým ozdobným drôtom, ktorý je bez poškodenia. Čepeľ je niklovaná a to na požiadavku zákazníka – niklované čepele sú na kordíkoch 2. model veľmi vzácne a takmer ich nevidieť. Puzdro je typickým produktom tejto spoločnosti, je opäť striebrené a nie tmavo morené – aj v tomto prípade išlo o špeciálnu objednávku zákazníka.
Kordík je kompletný aj s pôvodne uviazaným a k nemu patriacim portepe a závesníkom. Všetko má jednotnú patinu a je ukážkovým príkladom, ako majú kordíky od E. Packa vyzerať (samozrejme je viacero variant a toto je len jedna z nich).

Prečo som sa rozhodol napísať tento krátky príspevok? Mojim zámerom je hlavne upozorniť zberateľov, aby boli opatrní a nespoliehali sa na rady samozvaných odborníkov na sociálnych sieťach a podobne. Hlavne, aby nenaleteli nepoctivým alebo neskúseným predávajúcim a  nenakupovali kordíky z aukra a podobne, bez toho, aby si boli istí, že daný kordík je originál, neposkladaný a pôvodný. Nesnažte sa hľadať unikátne kordíky s venovaniami a „damaškovými čepeľami“ – vo všetkých prípadoch (myslím aukro, a podobné. ) sú na 100% falošné. Kúpa takého kordíku sa rovná vyhodeniu peňazí do kanálu. A ani desiatky „laikov“ na facebooku v skupinách, kde nie je žiaden, ani len mierne pokročilý zberateľ, vám z falzifikátu originál nespraví.

Keď sa pozriete na fotografie tohto kordíku, ktorý v podstate predstavuje bežný kordík Luftwaffe – aj keď je to vzácna varianta, má aj ten svoju zberateľskú atraktivitu a najmä historickú hodnotu ako 100% originálny artefakt.
Pozdravuje
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

M.P.

02. 10. 2021, 07:11

Jako vzdy hezky zpracovaný článek ! Krásný kousek !

DusanSK

02. 10. 2021, 07:43

Veru tak super článok a rovnako parádne fotografie. Krásny kúsok v zbierke, inak to označenie výrobcu spolu s nápisom Waffen paráda.

PetkoZberatel

02. 10. 2021, 13:45

megy, DusanSK: chlapi dakujem za Vase komentare, vzdy ma potesi ak sa niekomu moj prispevok paci. E. Pack bol prestizny vyrobca chladnych zbrani, kupou kordiku od tohto vyrobcu dostanete vzdy pekny a kvalitny kus do zbierky. Samozrejme len original a nie smejdy

PetkoZberatel

02. 10. 2021, 14:31

megy, DusanSK: chlapi dakujem za Vase komentare, vzdy ma potesi ak sa niekomu moj prispevok paci. E. Pack bol prestizny vyrobca chladnych zbrani, kupou kordiku od tohto vyrobcu dostanete vzdy pekny a kvalitny kus do zbierky. Samozrejme len original a nie smejdy

Marinak

02. 10. 2021, 20:44

Mam ho ale biela rucka bez bombuli tiez super stave

PetkoZberatel

04. 10. 2021, 13:14

Marinak: Tak pošli fotky, rád sa na kordík pozriem, pretože E. Pack je relatívne menej častý výrobca týchto kordíkov.

ragnarog

05. 10. 2021, 09:56

Krásný kousek!