Úvod / Články

Kordík 2. Model Luftwaffe - neznámy výrobca

05. 04. 2019 Autor: PetkoZberatel 6 komentářů
Pozdravujem všetkých, opäť by som chcel prispieť a zberateľom priblížiť zaujímavosti z produkcie chladných zbraní III. říše. Pre tento príspevok som si vybral jeden z mojich obľúbených kordíkov Luftwaffe, konkrétne 2. model od neznámeho výrobcu osadeného generickými záštitami. Kordík bol vyrobený približne v roku 1939 alebo 1940, nie neskôr, pretože nesie veľmi kvalitnú úpravu, ale zároveň sa na ňom prejavili prvky šetrenia.
Horná záštita je generická a má krásne detaily, podľa môjho názoru je práve tento typ záštit zo všetkých najviac podarený. Všetky hrany sú ostré a jednotlivé detaily dobre viditeľné, dokonca i prepracovanie maličkých žaluďov je urobené s najmenším zmyslom pre detail. Veľkou zaujímavosťou je pôvodná povrchová úprava, ktorá má nikotínovú farbu – doslova sa vnucuje myšlienka, že po očiste by mali záštity kompletne zlatú farbu. Swastiky na obidvoch stranách boli zlatené, avšak zlatenie splynulo s ostatnou povrchovou úpravou.
Rúčka má sýtu bielu farbu, odtieňom sa ponáša skôr na slonovinu. Konštrukčne je rúčka riešená tak, že ma drevený základ, ktorý je potiahnutý hrubou vrstvou celuloidu. Rúčku dotvára hrubý točený drôt z farebného kovu. Je zaujímavé sledovať, ako sa medzi jednotlivými segmentami rúčky uložili nečistoty, ktoré nik nečistil od vojny.

Spodná záštita je tiež generická, v rovnakej nikotínovej povrchovej úprave. Orlica pripomína skôr vykŕmeného moriaka, ale aj napriek tomu sa mi tento návrh pozdáva. Zadná strana je zdobená veľkými a štruktúrovanými bodkami.

Čepeľ je v krásnom stave, je leštená, bez najmenšieho škrabanca. Jednotlivé časti čepele boli vybrúsené nepresne, čo pridáva na zaujímavosti celého kusu.

Puzdro je silne striebrené, avšak v pôvodnej patine. Prstene puzdra sú produktom spoločnosti WKC, ktoré boli dodané menšiemu výrobcovi ako subdodávka. Je zaujímavé, že prstene na puzdre nesú silné známky nosenia, čo poteší, pretože som rád, keď veci žili a neboli uložené iba v skrinke.
Kordík dotvára originálne portepe.

Dúfam, že sa Vám kordík páči, aj keď je to bežnejší exemplár, v nedotknutom, nerozoberanom a nečistenom stave sa už veľmi často nevidia.
Pozdravuje
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

kolovrat71

06. 04. 2019, 00:46

.

DusanSK

06. 04. 2019, 08:07

kale026

06. 04. 2019, 17:34

Velmi pěkné. Smekám...

Rozik83

07. 04. 2019, 20:40

Opět nádherný kousek, pastva pro oči 👍🥇🥇🥇 tvou sbírku bych chtěl vidět na vlastní 👀 asi bych si z toho sedl na zadek 😁

Harrenhal

07. 04. 2019, 21:32

Ako vždy

PetkoZberatel

08. 04. 2019, 09:01

Rozik83: zase tak veľa toho nie je, sú omnoho pokročilejší zberatelia a to dokonca i tu v SR alebo aj ČR. Mňa skôr baví podrobné štúdium týchto artefaktov a komplexnému alebo profesionálnemu zbieraniu sa nevenujem.

Ďakujem, všetkým za komentáre, potešili.