Úvod / Články

Kordík luftwaffe 1. model Carl Eickhorn, hliník

12. 11. 2019 Autor: PetkoZberatel 6 komentářů
Kordík Luftwaffe 1. model z jemného hliníku od výrobcu Carl Eickhorn vyrobený v rokoch 1938 až 1939. Na prvý pohľad pre niekoho možno „tuctová záležitosť“, ale pre mňa a mnohých iných kúsok histórie, chladná zbraň zo Solingenu. Je zaujímavé, že Carl Eickhorn nevyrobil tak veľké množstvo kordíkov pre Luftwaffe, či už ide o 1. alebo 2. model. O tom, že v obidvoch prípadoch išlo o ukážkové chladné zbrane, dnes určite nikto nepochybuje. Ale najmä kordíky 1. model netvorili hlavné portfólio tejto spoločnosti a ak ich vyrobené množstvo porovnáme s inými, zistíme, že ich je rozhodne menej.
Kordík, ktorý vidíte na priložených fotografiách nesie známky používania, ale i napriek tomu je stále vo veľmi peknom stave. Slnečné kotúče na hornej záštite sú už vyblednuté a do istej miery opotrebované, zbytky zlatenia ztmavli a vytvorili tak zaujímavý kontrast.
Rúčka je z dreva, ktoré je potiahnuté kožou, ktorá je morená na čierno. Opletenie je precízne a tvoria ho dva rovné hliníkové drôty a jeden v strete točený. Spôsob prevedenia rúčky presne odpovedá výrobcovi Carl Eickhorn, ono totižto jednotliví výrobcovia používali rôzne metódy opletenia rúčky. Je dobré si pamätať podobné detaily, pri kúpe sa tak môže zberateľ vyhnúť nekompletnému alebo nebodaj poskladanému exempláru.
Spodná záštita má svastiky naopak pekne zachované, zlatenie je síce vyblednuté ale nie tak drasticky, ako je tomu pri hornej záštite (a nie, kordík nie je poskladaný, aj keď úroveň opotrebenia na ramenách svastik je rozdielna). Prevedenie spodnej záštity nesie všetky výrobné detaily využívané Carlom Eickhornom.
Čepeľ je v plnej dĺžke a šírke vo veľmi peknom stave. Zaujímavosťou je, že čepeľ je niklovaná a nesie drobné stopy po zaschnutom oleji – je to sotva postrehnuteľné, ostali len také drobné „pavučinky“. Značenie je leptané a následne čiernené, aby boli zvýraznené detaily. Malá nedôslednosť pri značení sa prejavila v čiastočne nedokončenom písmene „L“ v nápise „ORIGINAL“.
Puzdro má hliníkové kovania a rovnako ako rúčka je potiahnuté kožou s čiernym morením. Častejšia bola modrá marocká koža, kordíky s čiernou kožou sú o niečo zriedkavejšie – nejde pritom o vyblednutie, ale originálnu povrchovú úpravu.
Hliníková reťaz je značená „OLC“ a nápisom „Ges. Gesch. “ – ide o označenie formy patentu. V Nemecku počas III. Ríše, ale i pred ňou existovala veľmi komplikovaná úprava práva duševného vlastníctva, pretože poznala rôzne typy „silnejších“ alebo „slabších“ patentov, podaných a nevybavených patentov a mnoho, mnoho iného...
Niekedy je dobré mať kordíky z ranného obdobia produkcie, i neskoršieho – je zaujímavé porovnať, ako pokročila výroba, ako sa racionalizovala a v podstate naberala nový trend. Kordíky 1. model Luftwaffe sú vďačný zberateľský materiál, aj napriek veľkému počtu falzifikátov sa pri zvládnutí základných znalostí dá kúpiť pekný kúsok, ktorý nosili príslušníci Luftwaffe ako pobočnú/vychádzkovú zbraň.
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře