Úvod / Články

Kordík Luftwaffe 1. model - ranné prevedenie

04. 12. 2018 Autor: PetkoZberatel 17 komentářů
Pozdravujem kolegov zberateľov a priaznivcov chladných zbraní. Jedným z tohtoročných objavov bol aj tento ranný kordík luftwaffe 1. model od výrobcu SMF. Veľmi ma potešil, pretože ranných kordíkov luftwaffe je už pomenej a na zberateľskom trhu sa väčšinou stretávame s kordíkmi z neskoršieho obdobia produkcie – najmä v zinkovom prevedení. Ranné kordíky sú všeobecne viac žiadané a medzi zberateľmi populárne, pretože takmer vždy reflektujú poctivú prácu a kvalitné použité materiály.
Kordík, ktorý máte možnosť vidieť v tomto príspevku vyrobila spoločnosť Solinger Metallwaren-Fabric Socker & Co. Solingen. Išlo o pomerne veľkú spoločnosť, ktorá profitovala najviac z dodávok chladných zbraní pre luftwaffe. Kordík je vyrobený z niklovej zliatiny, pričom záštity, kovanie na puzdre a závesník sú silne striebrené. Striebrenie je zachované veľmi dobre, pričom horná záštita, na ktorej sa nachádzajú zlatené svastiky v tvare slnečných kotúčov ma striebrenie a zlatenie zachované na 100% a miestami je stále vidieť pôvodný továrenský lak.
Spodná záštita má striebrenie zachované tak na 90 - 95% a zlatenie stále na 100%. Dovolím si upozorniť, že vyššie opotrebenie spodnej záštity vzniklo pretože v tej časti sa prejavilo opotrebovanie v dôsledku nosenia.
Rúčka je drevená, potiahnutá marockou kožou s malých kozliatok. Jednotlivé segmenty rúčky sú zdobené ranným drôtom z farebného kovu, drôt je vinutý 3x s tým, že ten stredný je točený a dva sú rovné.
Čepeľ je v nedotknutom pôvodnom stave, je niklovaná a jej stav je 100%. Nikde nie je ani náznak po korózii, opadávaní niklu, škvrnám alebo dokonca škrabancom. Čepeľ je značená značkou – sediacim kráľom, ktorý drží v rukách meč, pod ním je nápis SMF a lokalita Solingen.
Veľkou zaujímavosťou je chýbajúca inšpekčná značka Luftwaffe. Vysvetlenie je jednoduché, tento kordík si dôstojník luftwaffe kúpil sám za vlastné peniaze z tohto dôvodu išlo výlučne o súkromnú zbraň. Rovnako mohol tento kordík dostať od manželky alebo rodičov ako dar kúpený priamo u výrobcu, mimo distribútora alebo armádu. Každopádne týchto kordíkov je o dosť menej ako tých s inšpekčnou značkou.

Puzdro je v dobrom stave, známky nosenia sú minimálne. Tu môžeme špekulovať, prečo je tomu tak. Jednou z možnosti je, že pilot bol prevelený ako príslušník légie Condor do Španielska a mnoho príležitosti na nosenie už nemal. Pretože po návrate (ak sa vôbec vrátil) už bol zavedený 2. model luftwaffe.
Okrem toho si dovolím upozorniť na ďalšiu anomáliu, ktorú som videl u týchto kordíkov prvýkrát! Sú to dve malé dierky na spodnom a hornom kovaní puzdra, ktoré sú dodatočne zaslepené. Ihneď vysvetlím: pred 1. modelom luftwaffe sa vyrábali kordíky luftwaffe/DLV, ktoré nazývame, že sú z tzv. prechodného obdobia. Základný rozdiel medzi týmito a rannými kordíkmi je ten, že tie prechodné mali puzdra kožené, bez kovovej výplne. Na holú kožu sa potom pripevňovali záštity pomocou kovovej svorky, ktorá sa následne prekryla ozdobným krytom. V tomto prípade už je puzdro síce s kovovým jadrom, ale kovania sú pravdepodobne z nevyčerpaných zásob zo skoršej produkcie - nožiar sa s tým vysporiadal tak, že dierky pôvodne určené na svorku jednoducho zaslepil a osadil na puzdro – vznikla tak zaujímavá anomália, ktorá nám poodhaľuje výrobu kordíkov luftwaffe a spôsob výroby.
Niektorí si možno pri pive povedia, že aká somarina, také dierky, to si ani nikto nevšimne – ale táto nepatrná zaujímavosť podstatne zvyšuje cenu kordíku a zároveň je dôkazom, ako sa kordíky vyrábali a ako prebiehala výroba v tých najrannejších fázach produkcie.
Cena ranných kordíkov sa okrem iného odvíja od celkového stavu, platí, že tie najcennejšie sú tie, ktoré majú pôvodnú povrchovú úpravu zachovanú najlepšie – myslím tým aj striebrenie medzi ramenami slnečných kotúčov a celkové opotrebenie.
S pozdravom

PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře