Úvod / Články

Kordík luftwaffe 2. model - Alcoso, 1942

30. 09. 2022 Autor: PetkoZberatel 12 komentářů
Spoločnosť Alexander Coppel, Solingen je väčšine zberateľov dobre známa, pretože išlo o pomerne veľkého výrobcu, ktorý produkoval veľké množstvo nožiarskych a iných výrobcov vo vysokej kvalite a za pomerne priaznivé ceny. Málokto však už vie, aký smutný osud postihol rodinu Coppelovcov po nástupe Adolfa Hitlera k moci. Jediným dôvodom tragédie rodiny Alexandra Coppela, ktorý zapríčinil toľkú nespravodlivosť, bol ten, že bol žid. Je smutné, že absolútne nikto nehľadel na to, že spoločnosť Alcoso sa o svojich zamestnancov príkladne starala, zriaďovala a podporovala školy, prispievala na ďalšie vzdelanie a aktivity zamestnancov a ich rodín, finančne sa podieľala na skrášľovaní mesta Solingen.
Po 1. svetovej vojne na 100. výročie svojho založenia, dokonca venovala 2 000 000 ríšskych mariek ako dar charite – bolo to ešte pred vypuknutím hyperinflácie a táto čiastka bola na svoju dobu závratná! Aj napriek tomu všetkému bola spoločnosť Alcoso v roku 1936 znárodnená, avšak definitívny koniec Coppelovcov nastáva až v roku 1942, kedy boli do koncentračného tábora deportované dcéry Carla Gustava Coppela, ktoré boli krátko na to zavraždené. Rovnaký osud postihuje aj najmladšieho syna Alexandra, ktorý bol 21. 7. 1942 ako posledný žid v Solingene deportovaný do koncentračného tábora, kde krátko na to 5. 8. 1942 zomiera vo veku 76 rokov. Bol to zároveň aj rok 1942, kedy sa na čepeliach chladných zbraní odstraňuje zo značenia "ACS" písmeno "C" a nahrádza ho písmenom "W", aby tak bolo z názvu tejto spoločnosti odstránené priezvisko jej zakladateľa. Je to akýsi definitívny a zároveň tragický krok, ktorý má za cieľ ukončiť prepojenie výrobcu Alcoso s rodinou Coppelovcov. Z tohto dôvodu väčšina (nie všetky) kordíky od výrobcu Alcoso po roku 1942 majú značenie pozostávajúce z písmen "AWS".
Je to aj prípad tohto kordíku lufwaffe, ktorý je osadený záštitami od spoločnosti WKC. Kordík je pochopiteľne z neskorého obdobia produkcie a tomu odpovedá aj jeho konštrukcia. Záštity sú vyrobené z hliníku a silne morené, svastika na hornej záštite bola dokonca zlatená, ale zlatenie je už menej viditeľné. Jadro rúčky je vyrobené z tmelu a ten je následné kvôli šetreniu potiahnutý tenkou vrstvou celuloidu. Čepeľ je v plnom lesku, na celom povrchu je stále viditeľný pôvodný továrny brus. Značenie pozostáva z písmen "AWS" uložených na ramenách váh a vedľa štylizovaný nápis "Alcoso" a pod tým "SOLINGEN". Puzdro je typickým produktom spoločnosti Alcoso s tým rozdielom, že náustok je upevnený iba jednou skrutkou bez hlavičky na zadnej strane. Povrchová úprava puzdra modrením sa už nedochovala. Kordík je kompletný aj s ku nemu patriacim portepe a De-Luxe závesníkom.
Posledný kordík luftwafe od spoločnosti Alcoso je pomerne vzácny a jeho výskyt je podstatne menší, ako skoršie návrhy kordíkov tohto výrobcu. Aj napriek tragickému osudu rodiny Coppelovcov je tento kordík skutočne dochovaným originálnym artefaktom, ktorý svojim spôsobom dosvedčuje brutalitu a zvrátenosť nacistického režimu. Kordík sa mi podarilo získať priamo od rodiny veterána luftwaffe v Nemecku. Verím, že aj vám sa tento kordík bude páčiť a kto by sa chcel prípadne dozvedieť viac, tak aj o tomto kúsku som písal v časopise Detektor revue 3/2019.
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře