Úvod / Nálezy / Půdovky atd.

Kordík Luftwaffe 2. model - nález z půdy

23. 10. 2018 Autor: PetkoZberatel 6 komentářů
Pozdravujem všetkých zberateľov.
Ďalší kordík, ktorí posielam je trocha odlišný od tých, ktoré tu boli doteraz. Ide o nález z obce blízko Viedne. Nehnuteľnosť kúpili Turci a mladý chalan, tesne pred vysťahovaní, prehľadal dôkladne všetky zákutia. Na premokajúcej a vlhkej povale našiel tento kordík, bol priamo vo veľmi vlhkom prostredí, a tak sa nezachoval vo veľmi dobrom stave. Kordík som následne kúpil sprostredkovane cez jeden internetový portál.
Kordík je z neskorého obdobia produkcie, hliníkové záštity sú bez povrchovej úpravy a svastiky na hornej záštite sú jemne zlatené. Na obidvoch záštitách je aj napriek neskorej výrobe stále viditeľné veľké množstvo ručnej práce, vrátane ručne zdobených ramien spodnej záštity.
Rúčka má drevené jadro, ktoré je potiahnuté celuloidom a je opletená pomerne hrubým splietaným drôtom z farebného kovu.
Čepeľ je na tom žiaľ najhoršie, dokonca horšie ako puzdro alebo portepe a závestník. Kožená zarážka bola vyrobená z veľmi tenkej kože a vplyvom vlhkého prostredia sa úplne rozpadla. Tieto okolnosti tak dovolili vlhkosti, ktorá kondenzovala v puzdre pomerne vážne poškodiť čepeľ. Aj napriek poškodeniu môžeme stále bádať značenie výrobcu E. & F. Hörster, Solingen.
Puzdro je generické a pre neskoré obdobie produkcie celkom bežné. Žiaľ pôvodná povrchová úprava sa nezachovala a ostal iba jemne do hneda sfarbený kov.
Závesník a portepe patria k tomuto kusu a prekvapivo sa zachovali vo vynikajúcom stave. Občas sa s takouto anomáliou stretávam – kedy napr. stuha na vyznamenaní je v ďaleko lepšom stave ako samotné vyznamenanie.
Viem, že kordík nie je v top stave, ale i tak potěšil. Čepeľ sa ešte môže čiastočne zachrániť jemným a šetrným čistením, ale zatiaľ som na to nemal odvahu. A koženú zarážku možno vyrobím tiež...
Dúfam, že sa Vám kordík páči.

S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

Harrenhal

23. 10. 2018, 16:06

No napriek stavu si myslím že to je krásny kúsok, gratulujem!

milano1

23. 10. 2018, 17:07

krásný kousek čepel trošku narušená po těch letech....ale kompletní...kdyby byl na prodej....koupím...M

sedivo12

23. 10. 2018, 18:12

škoda tej čepele inak by bol parádny, ale mňa by potešil aj taký...

Rozik83

23. 10. 2018, 21:45

Je parádní 👍 🍺

PetkoZberatel

24. 10. 2018, 09:33

Chlapi, ďakujem za komentáre. No co už, tej čepele je škoda, možno sa s ňou niekedy pohrám, ale asi už nikdy nebude lesklá ako ma byt... Ale na druhej strane kordik je celistvý, neskladany, nečisteny a nijako ináč naruseny... Preto mi robi v zbierke radosť

Rozum

10. 02. 2019, 20:48