Úvod / Články

Kordík Maďarského kráľovského letectva

18. 12. 2018 Autor: PetkoZberatel 6 komentářů
Kordíky Maďarského kráľovského letectva sú pre mňa stále obostreté tajomstvom. Aj keď som strávil mnoho večerov ich štúdiom, získať originálny kordík predstavuje stále prechádzku mínovým poľom. V tomto smere postupujem tak, že ak si nie som istý originalitou, jednoducho sa kúpe vyhnem a do zbierky zaradzujem len 100% originály, ktoré sú medzi zberateľmi známe, prípadne vopred odkonzultované. Nájsť a kúpiť tento typ kordíku potom vyžaduje veľkú dávku šťastia, rozvahy a snahy, ktorá je korunovaná luxusným prírastkom do zbierky. Pri kúpe Maďarského leteckého kordíku nemusíte minúť veľmi veľa, kvôli veľkému výskytu falzifikátov sa ich všetci boja kúpiť (čomu sa ani nečudujem) a tu väčšinou prichádza naša chvíľa.
Kordík ktorý môžete vidieť na fotografiách je veľmi zaujímavý. Výnimočnosť spočíva v pozoruhodnom spracovaní, pri ktorom prevládala ručná práca, najmä pri dopracovaní jednotlivých častí. Celý kordík je vyrobený z farebného kovu, horná záštita – hlava vtáka Turula je prepracovaná do najmenšieho detailu, ručná práca je jasne viditeľná – tú na falzifikátoch nenájdete, preto sa nemusíme obávať.

Rúčka je vyrobená z ebenu, neštiepi sa, nedrolí a pevne drží.
Spodná záštita nesie vyobrazeného vtáka Turula s rozpätými krídlami, hlava je vypracovaná prirodzene, nie tak ako pri falzifikátoch, ktoré skôr pripomínajú, ako by Turula po hlave niekto udrel kladivom. Uvoľňovacie stiskátko puzdra vyzerá tak ako má, je vyrobené z odlišného materiálu ako zbytok kordíku.
Čepeľ je neznačená, v niklovanom prevedení. Žiaľ miestami sa nikel obúchal a začal odpadávať, ale nie je to nič hrozné. Aj napriek tomu je čepeľ stále pekná (v skutočnosti krajšia ako na fotografiách), je v plnej dĺžke a šírke – a nie, nie je brúsená ani poškrabaná, miestami onosená povrchová úprava spôsobila, že na fotkach to tak vyzerá, ale je potrebné si uvedomiť, že niklovanie nebolo na tak vysokej úrovni ako v Nemecku, alebo aj vtedajšom Československu.
Puzdro je masívne, pekne zdobené, so zaujímavo prevedeným maďarským znakom.
Tento kordík je 100% originál a priznám sa, že mi urobil veľkú radosť, pretože som jeho kúpu neplánoval a prišiel tak trochu náhodne.

Zdraví PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře