Úvod / Nálezy / Sbírky

Kordík Maďarského kráľovského letectva - Kozák Antal

27. 03. 2019 Autor: PetkoZberatel 10 komentářů
Pozdravujem všetkých milovníkov histórie a zberateľov – obzvlášť tých, ktorí zbierajú chladné zbrane. Dlhšie som ničím neprispel a to kvôli problémom, ktoré sa mi vyskytli začiatkom roka. Mal som autonehodu a trocha dlhšie som sa z toho spamätával, k tomu ešte povinnosti v práci, jednoducho bolo toho veľa. Z tohto dôvodu (aj ako ospravedlnenie za čakanie) by som chcel prispieť jedným z najkrajších maďarských dôstojníckych leteckých kordíkov, ktorý mám. Podarilo sa mi ho získať minulý rok a veľmi mi spravil radosť – veď dnes sa už takmer nedajú zohnať a ak sú v dobrom stave je to neodolateľná šanca.
Kordík je vyrobený z ťažkého farebného kovu, horná záštita – hlava vtáka Turula má obdivuhodné detaily, celá je dotváraná ručne skúseným nožiarom. Do pozornosti dávam skrutku, ktorá drží hlavu Turula o tŕň čepele. Tento konštrukčný prvok by som chcel dať do povedomia najmä tým, ktorí zvažujú alebo sa obzerajú po kúpe originálneho leteckého kordíku, pretože ak má kordík takto uchytenú hornú záštitu, jedná sa o 100 % originál, pretože falzifikátori tento typ uchytenia nikdy neodkopírovali. Samozrejme, vyskytujú sa aj autentické kordíky, ktoré hlavu Turula majú prichytenú odlišným spôsobom alebo na hlave žiadna skrutka nie je – to však nemusí znamenať, že sa jedná o falzifikát, len takéto kordíky by som prenechal tým skúsenejším, resp. sa poradil s odborníkom. Spodná záštita je na vysokej úrovni, vták Turul má impozantné vyobrazenie a bonusom je na zadnej strane značenie maďarským štátnym znakom. Čepeľ je v nedotknutom a 100% zachovalom stave, v plnej dĺžke a šírke vrátane pôvodného niklovania. Na kvalite sa v tomto prípade nešetrilo, pričom čepeľ sa vyrovná a možno aj prekoná niektoré čepele zo Solingenu. Značená je výrobcom „KOZÁK ANTAL BUDAPEST“ a cez značenie je ešte vyrazené číslo „504“. Na druhej strane je vyrazené číslo „1789“ Kým číslo „504“ môže byť už od výroby a bude buď sériové číslo alebo evidenčné číslo polotovaru, tak číslo „1789“ je záhadou. Puzdro je rovnako ako celý kordík v dobrom a zachovalom stave, bez vážneho poškodenia. Maďarský štátny znak je pekne graficky vytvarovaný a presne zodpovedá známym originálom. Na zadnej strane sú vyryté iniciály pôvodného vlastníka, pravdepodobne sú to písmena „G W“ a pod tým ručne vyryté číslo „2879“. Žiaľ vlastníka kordíku sa mi vypátrať asi nepodarí, veď si nie som ani 100% istý, či to prvé písmeno je „G“ alebo niečo iné. Skúšal som sa pozerať aj pod mikroskopom, ale nebol som o nič múdrejší. Číslo na puzdre môže byť aj osobné číslo pilota, ale dohľadať ho je žiaľ nad moje sily.
Dúfam, že sa Vám tento Maďarský letecký kordík páči, mne sa tieto kordíky veľmi páčia a mám k ním osobitný vzťah, keďže aj niektorí moji rodinní príslušníci boli či už v 1. alebo 2. Svetovej vojne v Uhorskej / Maďarskej armáde. Zobrazený kordík je 100% originál, ktorý presne odpovedá iným známym kordíkom od tohto výrobcu, ktoré sa zachovali v súkromných zbierkach.
Pozdravuje
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

Vojtaci

27. 03. 2019, 13:14

článek jako vždy perfektní, poučný
gratulace
je zajímavé, že ražba čísel je hodně odfláknutá

diamond

27. 03. 2019, 16:56

Jako vždy nádhera

PetkoZberatel

27. 03. 2019, 18:35

Ďakujem chlapi, ešte zopár ich mam, tak postupne pošlem.

M.P.

27. 03. 2019, 21:32

Já bych zas odfláklá neřekl . To spíš nedorazil , snažil se nastavit a posral to .

PetkoZberatel

28. 03. 2019, 09:18

Ináč, k tým čísliciam na čepeli, veľmi často sa stretávam s nedorazeným značením alebo nedorazenými číslami práve na týchto kordíkoch. Mnoho zberateľov to odradzuje, ale takto jednoducho boli vyrábané. Môj názor je taký ako má kolega megy, prvá ražba čísla 8 a 9 sa zamestnancovi výrobcu nepozdávala, pretože bola nedorazená najmä 8, chcel to opraviť a čísla neopatrne razil o niečo vyššie a tak to vyzerá ako vyzerá

ragnarog

28. 03. 2019, 13:22

Děkuji, opět jsem se pokochal, těším se na další zajímavý kousek ze sbírky.

Harrenhal

28. 03. 2019, 22:02

Krása, ja mám tiež slabosť pre tieto kordíky a vlastne hoci aké maďarské militárie, aj moji predkovia boli v Uhorskej alebo Maďarskej armáde. A samozrejme veľmi poučný článok.

PetkoZberatel

29. 03. 2019, 15:14

Harrenhal: teším sa, že sa ti kordíky páčia, ver mi, že medzi zberateľskou obcou nie sme sami, ktorí tieto pôvabné chladné zbrane obdivujú.

lacikaleo

03. 04. 2019, 13:34

Maďari robia repliky s tých na bežiacom páse. Od 80 € ich kúpite na celú PRAGA-PV3S.

PetkoZberatel

03. 04. 2019, 22:36

lacikaleo: to vedia takmer všetci, že tieto kordiky sa nesmierne falsuju. Je niekoľko podarených variant falzov. Koľko stoja a koľko ich je vyrobenych, má nezaujíma, keďže zbieram len originálne veci.