Úvod / Články

Kordík Maďarského kráľovského letectva - značený, neznámy

25. 07. 2019 Autor: PetkoZberatel 9 komentářů
Pozdravujem všetkých zberateľov a milovníkov chladných zbraní. V dnešnom príspevku by som Vám chcel predstaviť ďalšieho člena z rodiny kordíkov Maďarského kráľovského letectva. Tento dôstojnícky kordík je jeden z najzaujímavejších exemplárov, ktoré mám, pretože má jedinečný vzhľad a obdivuhodnú kvalitu. Na rozdiel od predchádzajúcich exemplárov je tento vyrobený zo sýto žltého farebného kovu a má krásnu zlatú farbu.
Hlava turula je pomerne veľká upevnená skrutkou z bočnej strany.
Rúčka – dominanta celého kordíku okamžite zaujme, je najtučnejšia akú som kedy videl, zdobená veľkým množstvom kanálikov. Vyrobená je z čierneho bakelitu a jej ergonomický tvar spôsobuje to, že kordík v ruke príjemne sedí.
Spodná záštita s turulom je kvalitne spracovaná s dôrazom na detail.
Čepeľ je leštená, v plnej dĺžke a šírke – na rozdiel od väčšiny kordíkov je táto ponechaná vo svojom pôvodnom kovovom lesku, bez ďalšej dodatočnej povrchovej úpravy niklovaním. Značenie pozostáva z vyrytých písmen „RNI“ pod nimi v kruhu neidentifikovateľný znak, možno písmena „HI“? Pod tým je číslo „1168“. Čo znamená značenie na čepeli je záhada a nevedia to ani pokročilí zberatelia v Maďarsku, s ktorými sa často radíme. Na druhej strane čepele je vyrytý malý maďarský erb.
Puzdro je jedinečné rovnako ako celý kordík, avšak oproti iným kordíkom, ktoré mám v zbierke je absolútne unikátne a to hlavne vďaka tomu, že celý maďarský znak je vyformovaný ručne, to znamená celé pozadie erbu je vypuklé a do neho následne povytláčané a vyryté jednotlivé časti tvoriace erb. Výroba len samotného puzdra tohto kordíku musela stať remeselníka mnoho času a námahy a zanechalo na kordíku otlačok jedinečnosti.
Kordík, ktorý môžete vidieť na fotografiách je na 100% originálny exemplár, ktorý sa vďaka svojej dávke jedinečnosti teší v zbierke obľube.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

kolovrat71

26. 07. 2019, 00:17

.

ragnarog

29. 07. 2019, 08:54

To je opět nádherný kousek! A kdyby se Ti nakonec ještě podařilo zjistit význam toho značení, to by byla bomba!!! Přeju Ti, ať se to časem povede a ať se sbírka utěšeně rozrůstá.

PetkoZberatel

29. 07. 2019, 10:31

ragnarog: ďakujem za tvoj priateľský komentár. Rozlúštiť značenie sa podarí skôr kolegom v maďarsku, tak hádam sa so mnou podelia o vedomosti aj naďalej. Ale najskôr pôjde o malého výrobcu týchto kordíkov. Zbierka sa rozrastá, ale pomaly, z maďarských kordíkov toho roku žiaľ nič

kebabJm

29. 07. 2019, 10:44

PetkoZberatel: dva kousky jsem viděl ve čtvrtek na burze v Gratzu, ale jestli to byly origo nevím, bo to prodávali "bratři" poláci

PetkoZberatel

29. 07. 2019, 11:04

kebabJm: o originalite kordíkov ponúkaných poľskými predávajúcimi nemám pochybnosti falza sa predávajú kade tade, ale nájsť pekný originál je problém a ešte aby nezruinoval peňaženku

kebabJm

29. 07. 2019, 12:12

jasné, chápu, já se od nich snažím nekoupit ani zápalky

otázka je jaká cena je adekvátní

PetkoZberatel

29. 07. 2019, 13:20

S cenou to je komplikovane, falzifikat je samozrejme zo zbetatelskeho hladiska uplne bezcenny, original - zavisi od typu, vyrobcu, stavu. Za tie najvzacnejsie s rytou cepelou, inicialmi vlastnika a pod. sa platia vysoke sumy. Stred je od 500 az 600 no a skutocne kvalitne a ryte kordiky, pokojne aj 3x viac.

kebabJm

29. 07. 2019, 13:33

PetkoZberatel: díky za info, pokud bych někdy na nějaký narazil, dám vědět

PetkoZberatel

30. 07. 2019, 18:48

kebabJm: bol by som rád, ak by sa ti podarilo nájsť originálny kordík. Avšak radšej nič sám nekupuj, trh je zaplavený falzami a kúpa sa rovná prechádzke mínovým poľom ale, originál je občas dobre skrytý...