Úvod / Nálezy / Sbírky

Kordík wehrmachtu, Alcoso Solingen - 3. typ

24. 08. 2018 Autor: PetkoZberatel 8 komentářů
Zdravím,
predstavujem ďalší kordík pre dôstojníkov wehrmachtu. Kordík bol vyrobený spoločnosťou Alexander Coppel, Solingen a predstavuje jeden z najviac rozšírených kordíkov wehrmachtu vôbec. Konkrétne ide o 3. typ a spolu s Eickhornom 4. typ a WKC 4. typ boli v rokoch 1936 až 1941 najmasovejšie vyrábané. Z tohto dôvodu sa s týmto kordíkom zberatelia stretávajú pomerne často. Ide o kvalitne vyrobený kordík s niekoľkými jedinečnými špecifikami, ktoré ho robia nezameniteľným.
V prvom rade spomeniem hornú záštitu, má pre Alcosa typický tvar a spracovanie. Listy a žalude majú hranaté tvary a  ďalšou charakteristikou je jej veľmi úzke zakončenie, ktoré tesne pasuje na úzku rúčku. Rúčka má nezameniteľný tvar, pretože smerom hore sa dramaticky zužuje tak, aby zapasovala na úzku záštitu. Z tohto dôvodu nie je možné tieto dva diely od Alcosa použiť na iné kordíky. Áno použiť ich síce môžete, ale bude to veľmi zreteľné a dokonca i oko lenivého zberateľa by si to malo všimnúť. Spodná záštita je typ 3, a ako som už uviedol je najbežnejšia zo všetkých návrhov. Povrchová úprava bola dosť slabá a detaily na hlave orlice sa veľmi často ošúchali do takej miery, že sú sotva patrné. Dobre zachované exempláre sú veľmi vzácne. Čepeľ je značená značením výrobcu, konkrétne 2 typom značenia, ktoré sa používalo v rokoch 1936 až 1939 (okrem tohto používal Alcoso celkovo 5 typov značení). Upozorním ešte, že čepele bývajú u tohto typu kordíku aj neznačené, čo nie je neobvyklé. Puzdro je typickým produktom Alcosa, povšimnite si tepané bodky na puzdre, ktoré sú o dosť väčšie ako pri iných výrobcoch, rovnako zaujmú aj ručne dorábané prstene puzdra. Kordík je kompletný, s k nemu patriacemu dobovo opravovaným portepe a DeLuxe závesníkom, ktorý taktiež patri k tomuto kusu.
Kordík nie je v bezchybnom stave, ale stále je to pekný a reprezentatívny exemplár od známeho Solingenského výrobcu.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

bomber

24. 08. 2018, 16:07

https://zpravy.idnes.cz/evropska-smernice-o-zbranich-sestasedesatnici-rekvizity-historicke-zbrane-bitvy-gju-/domaci.aspx?c=A180820_151133_zahranicni_lre

Harrenhal

24. 08. 2018, 16:38

Opäť niečo zaujímavé Inak len pre zaujímavosť zaoberáš sa aj dýkami ss a podobne však? Ale hlavne som sa chcel spýtať či sa nezaoberáš dokonca kordíkmi/ dýkami iných krajín ako napríklad Taliansko, Maďarsko, Japonsko atď.

Odin

24. 08. 2018, 21:50

To Petko Zberatel. Smím poprosit o e-mail? Kordíky nejsou moje parketa a poprosil bych o pomoc s určením jednoho kusu.

PetkoZberatel

25. 08. 2018, 18:46

Harrenhal: nie chladne zbrane politických organizácií nezbieram. Zameriavam sa výlučne na dostojnicke kordiky Wehrmachtu, Luftwaffe 1. a 2. model. A ešte zbieram kordiky Maďarského kráľovského letectva, tie sa však ťažko zháňajú, ale pri troche šťastia sa mi v priebehu roka niečo podarí zohnať.

Odin: jasne, tu je môj e-mail: petkozberatel@pobox.sk

kolovrat71

25. 08. 2018, 20:38

.

Harrenhal

25. 08. 2018, 22:46

Nemyslel som hneď ich zbieranie, ale keď je treba niečo určiť tak k tomu sa vieš vyjadriť či? Ak tým kordíkom maďarského kráľovského letectva, nevedel by si o nejakých stránkach kde sú o nich nejaké info, chcem ich trochu študovať ale akosi neviem nájsť poriadne informácie.

PetkoZberatel

27. 08. 2018, 09:33

Harrenhal: Jasné že áno, aj keď sa špecializujem len na určitý druh chladných zbraní, všeobecné informácie mám aj o ostatných typoch. Čo sa týka kordíkov Maďarského kráľovského letectva - žiadne poriadne informácie ani nenájdeš, pretože knihy neexistujú (resp. o kordíkoch v nich sú iba krátke pasáže plné falzifikátov a nepresností) a internetové fóra, resp. stránky obsahujú tiež množstvo chýb, ich štúdiom sa niečo naučíš, ale ak nevieš vyselektovať to čo je nesprávne, tak to bude skôr na škodu. Ak chceš, o Maďarskom krodíku, jeho vlastníkovi, konštrukčných prvkoch som písal v detektorrewue 2017/01 článok, na začiatok to je aspoň niečo, čoho sa môžeš chytiť.

Harrenhal

28. 08. 2018, 14:49

PetkoZberatel ďakujem