Úvod / Články

Kordík wehrmachtu: Carl Eickhorn - prototyp

03. 06. 2022 Autor: PetkoZberatel 7 komentářů
Pozdravujem všetkým, chcel by som pokračovať v prispievaní ďalej a dokončiť tak príspevky o kordíkoch wehrmachtu od výrobcu Carl Eickhorn. Nadviažem teda na prvú výrobnú sériu, ktorá bola vyrábaná len krátko na začiatku roku 1935. 1. typu kordíku som sa venoval už aj v časopise Detektor revue a aj v dvoch príspevkoch na stránke, teda budem aspoň stručný.
Výroba kordíkov v roku 1935 nebola unifikovaná a výrobcovia v podstate experimentovali so všetkými možnými materiálmi. Používal sa farebný kov, zinok, hliník a dokonca aj železo. S hliníkom experimentoval aj Carl Eickhorn, ale v tomto prípade musíme hovoriť naozaj len o akejsi malej skúške, pretože takmer výlučne všetky kordíky od Eickhorna vyrobené v roku 1935 sú z farebného kovu a striebrené. Z tohto dôvodu sa kordíky od Eickhorna typ 1. vyrobené z hliníku často označujú aj ako prototypy, pretože ich bolo vyrobených iba veľmi, veľmi málo. Donedávna sa dokonca ani nevedelo, že tento druh kordíkov existuje. Postupne sa však vynárali nové originálne exempláre, ktoré sú dokonca spomenuté v odbornej literatúre. Získať tento unikátny kordík nie je v súčasnosti jednoduché, pretože je známe len zanedbateľné množstvo existujúcich exemplárov, ktoré sú vo vlastníctve súkromných zberateľov.
Na priložených fotografiách teda môžete vidieť jeden z Eickhornových hliníkových kordíkov. Horná aj spodná záštita sú z ranného obdobia produkcie, konkrétne typ 1 a obidve sú vyrobené z hliníku a to bez povrchovej úpravy striebrením. Jednotlivé detaily kordíku sú dotvárané ručne skúseným nožiarom. Rúčka je z oranžového bakelitu a je to typ "B", iný druh rúčky sa na tomto kordíku nikdy nepoužíval. Čepeľ je veľmi zaujímavá, pretože je označená už neskorším značením Eickhorna, ale na jej tŕni sa nachádzajú stále iniciály "C. E. ", ktoré sú charakteristické iba pre ranné kordíky. Iný typ značenia sa na tomto kordíku tiež nevyskytuje. Puzdro je vyrobené celé z hliníku, a to vrátane prsteňov a očiek na puzdre. Skrutky ktoré držia náustok puzdra, nie sú na svojom mieste, pretože puzdro bolo vyrobené ako jeden kus – toto je asi jediný známy prípad, kedy sa puzdro vyrobilo takýmto spôsobom.
Kordík nesie známky používania a je vidieť, že nebol iba uložený niekde na polici, ale bol aktívne nosený. Žiaľ môžeme postrehnúť aj dôvod, prečo Eickhorn nikdy nepokračoval s výrobou kordíkov z hliníku – všetky časti boli veľmi náchylné na opotrebenie. Detaily sa jednoducho a rýchlo ošúchali a zákazníci by pochopiteľne neboli spokojní. V súčasnosti je v zberateľskej komunite známych niečo cez 10 kusov hliníkových kordíkov od Eickhorna, z tohto dôvodu je aj cena 5 až 6 krát vyššia, ako u bežných exemplárov. Ak by ste sa teda na burze alebo kdekoľvek inde stretli s podobným kordíkom z hliníku a o originalite nebudete mať pochybnosti, jednoznačne ho odporúčam zakúpiť, pretože mnohým iným zberateľom tak dokonale vypálite rybník...
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře