Úvod / Články

Kordík wehrmachtu, Carl Eickhorn, Solingen, typ 4.

07. 06. 2018 Autor: PetkoZberatel 11 komentářů
Pozdravujem všetkých, po kratšej pauze predstavujem kolegom ďalší kordík wehrmachtu. Tentokrát pôjde o variantu kordíku wehrmachtu, ktorá by mala byť všetkým, ktorí sa o túto problematiku aspoň okrajovo zaujímajú dobre známa... Kordík, ktorý máte možnosť vidieť na priložených fotografiách vyrobil prestížny výrobca Carl Eickhorn Solingen. Ide o 4. variantu od tohto výrobcu. Priznám sa, že zo všetkých kordíkov, je práve tento typ môj najobľúbenejší. Kordík bol vyrobený v roku 1937 až 1939. Horná záštita predstavuje typický produkt od Eickhorna, je vyrobená zo zinkovej zliatiny a je striebrená veľmi silnou vrstvou, ktorá je zachovaná na 100 %. Dolná záštita je vyrobená zo zinkovej zliatiny a predstavuje 4. typ záštity Carla Eickhorna, ide o jeho posledný a najpočetnejší návrh. Grafické zobrazenie orlice a venca so swastikou vyzerá najdokonalejšie spomedzi všetkých výrobcov. Ríšsky orol vyzerá ozaj ako orol, veniec je prepracovaný do najmenšieho detailu. Hrany swastiky sú ostré a viditeľné. Aj v tomto prípade je povrchová úprava striebrením veľmi silná a zachovaná na 100%. Vďaka kvalitnému spracovaniu je tento typ kordíku spravidla veľmi dobre zachovalý. Rúčka je typ C, má peknú žlto-oranžovú farbu. Čepeľ je leštená, značená vyleptanou značkou výrobcu Carl Eickhorn. Ide typ značenia používaný v rokoch 1935 až 1939. Puzdro je produktom Carla Eickhorna, má skvelú povrchovú úpravu striebrením, prosím všimnite si vzor „bodkovania“ na púzdre, jednotlivé malé kamienky sú pomerne veľké a miestami sú medzi nimi dosť veľké medzery, ide o jedinečný znak výroby Carla Eickhorna. Kordík je kompletný vrátane portepe a De-Luxe závesníku.
V súvislosti s týmto kordíkom by som chcel upozorniť na zopár dôležitých vecí, ktoré je potrebné si zapamätať:
1. Carl Eickhorn NIKDY neposkytol žiadnemu inému výrobcovi svoje vlastné záštity typu 4. Preto sa predmetné záštity nemôžu vyskytovať na inom kordíku ako na tom od Carla Eickhorna.
2. Rúčka na tomto kordíku môže byť iba typ „B“ – vzácnejšia alebo typ „C“ – bežnejšia. Farba môže byť výlučne žltá, oranžová alebo sfarbená do červena. Výnimkou môže byť rúčka zo slonoviny, ktorá je pochopiteľne biela. Biele celuloidové rúčky Eickhorn nepoužíval.
3. Značenie na čepeli musí byť opačne, t. j. hlava veveričky musí byť natočená ku záštite. POZOR, práve španielski falzifikátori falšujú tento typ značenia, prvou indíciou je značenie vyleptané hlavou veveričky ku špičke – teda opačne ako má byť.
4. Puzdra Eickhorn neposkytol žiadnemu inému výrobcovi, výnimkou je spoločnosť WKC, ktorá od Carla Eickhorna nakúpila a masovo používala iba prstene na puzdrách – teda puzdro je vždy od WKC a má jeho charakteristiky, ale prsteň je od Eickhorna.
5. POZOR – generické záštity typ „A“ používal Eickhorn veľmi krátko, o to viac sa dnes vyskytujú na veľmi kvalitných falzifikátoch – začínajúcim zberateľom odporúčam, aby sa kordíku od Eickhorna osadeného generickými „A“ záštitami radšej vyhli.
Celkovo ide o pekný kordík, ktorý je u zberateľov dosť obľúbený. Ak si chcete zakúpiť iba jeden kordík wehrmachtu, týmto exemplárom nemôžete nič pokaziť, stačí byť ostražitý, rešpektovať pár zásad, ktoré som uviedol a do zbierky pribudne pekný a cenný exemplár.

Dúfam, že sa Vám môj príspevok a kordík páčili.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

Blueshark

07. 06. 2018, 12:26

Pěkné čtení ...D.R.K poddustojnik náhodou nemáš ve sbírce ?

PetkoZberatel

07. 06. 2018, 14:21

Blueshark: ďakujem, som rád, že sa ti trocha dlhší text páčil. Žiaľ špecializujem sa výlučne na kordíky Wehrmachtu a Luftwaffe, a preto kordík DRK v zbierke nemám

pimpex

07. 06. 2018, 17:08

A co to koštuje takovéhle ty kordíky?

PetkoZberatel

07. 06. 2018, 18:40

pimpex: na východnom Slovensku fľašu dobrej slivovice, niekedy i zopár piv, ale stojí to zato

pimpex

07. 06. 2018, 18:57

Jo to určitě

Blueshark

07. 06. 2018, 20:32

PetkoZberatel: teď jsem si vzpoměl že mám hasiče od Karla Eickborna :)

sedivo12

07. 06. 2018, 21:31

parádne opísané aj pofotené, aj mne osobne sa najviac páči tento kordík Wehrmachtu, asi práve kvôli tým istým okolnostiam prečo aj tebe... klobúk dole, fakt si dávaš záležať na príspevkoch, pre mňa si Pán zberateľ
a to múzeum v BB pojdeš kedy pozrieť?

DusanSK

07. 06. 2018, 22:44

Tak ako vždy kvalitka ! Parádne nafotené, super napísané !!! Máš môj obdiv ! Klobúk dole samozrejme aj kordik nadhera

PetkoZberatel

08. 06. 2018, 09:10

sedivo12: ahoj, rád počujem, že sa ti tento návrh páči. Mnohí zberatelia ho považujú za vrcholný návrh, navyše patrí iba Eickhornovi... Ešte neviem, kedy bude cesta do BB, ale cez toto leto tam pôjdem určite služobne, teda vo voľnom čase sa zastavím aj poobzerať krásy mesta :)

Blueshark: Eickhorn mal krásne dôstojnícke hasičské kordíky! Bodákov je viacero, krátke, dlhé, s pílou bez a pod. - jednoducho najväčší výrobca v Solingene mal širokú ponuku zbraní.

DušanSK: ďakujem, som rád, že sa ti príspevok páčil a aj kordík!

Harrenhal

10. 06. 2018, 20:13

Krása, krása! Neviem čo iné na to povedať.
ps: koľko máš ešte tých kordíkov?

PetkoZberatel

11. 06. 2018, 08:59

Harrenhal: ďakujem, som rád, že sa ti kordík páčil. Koľko tých kordíkov mám, je ťažko pvoedať, nové občas pribúdajú, ale tie staré ostávajú