Úvod / Nálezy / Půdovky atd.

Kordík wehrmachtu: Carl Eickhorn typ 2/A

10. 06. 2022 Autor: PetkoZberatel 8 komentářů
S cieľom udržať líniu opisu produkcie kordíkov wehrmachtu od výrobcu Carl Eickhorn by som chcel nadviazať na predchádzajúce príspevky. Tentoraz by som sa s kolegami zberateľmi chcel podeliť o fotografie ranného kordíku wehrmachtu, konkrétne typu 2/A. Ide o návrh kordíku, ktorý je síce z ranného obdobia produkcie vyrobený v prvých mesiacoch roka 1935, ale už nesie výrazné snahy o zjednodušenie výroby a šetrenie výrobných nákladov. Je potrebné si uvedomiť, že sa bavíme o absolútnom začiatku produkcie tohto typu chladnej zbrane a kým iní výrobcovia ešte ani nezačali s výrobou, Carl Eickhorn už predstavuje svoj druhý návrh, ktorý na rozdiel od iných už takmer nepotrebuje dokončovanie rukou skúseného nožiara.
Horná záštita je vyrobená z farebného kovu a v podstate sa nelíši od tých, ktoré boli na predchádzajúcich návrhoch. Striebrenie je pomerne silné a dobré drží. Jednotlivé dubové lístky sú dorábané a vykrajované ručne. Naopak spodná záštita je už kompletne vyrobená strojovo. Zachováva si však kvalitu ranných záštit – je vyrobená z farebného kovu a silne postriebrená. Krídla, hruď orlice a veniec so svastikou sú však už hotové z formy a nepotrebujú žiadne vylepšenia. Hlava orlice má ešte ručne krojený zobák a oko, ale to sú skutočne len minimálne zásahy. Celkovo ide o veľmi podarený návrh, ktorý Eickhorn používal relatívne dlhšiu dobu, až kým nepredstavil typ 3 a potom hneď na to typ 4. Rúčka je vyrobená z bakelitu, je to typ „B“, ktorý má sýto oranžovú farbu. Čepeľ je z ranného obdobia produkcie, značenie je typ používaný v rokoch 1933 až 1935, skladá sa z malého dvojitého oválu, v ktorom je znázornená veverička držiaca vo svojich malých labkách oriešok. Žiaľ na mojej čepeli je olejová škvrna, ktorá prekrýva časť značenia. Celkovo je však čepeľ vo veľmi peknom stave. Puzdro je ešte stále hliníkové a v podstate zhodné s typmi, ktoré sa nachádzajú na predchádzajúcich návrhoch kordíkov.
Aj keď sa jedna o čosi bežnejšie prevedenie kordíku, s týmto ranným značením je stále považované za veľmi vzácne a na zberateľskom trhu sa s ním stretávame pomerne málo, ak vôbec. Ide o čosi dostupnejšiu a lacnejšiu variantu oproti rannému typu 1., ktorý sa dnes už takmer nedá zohnať.
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

DusanSK

10. 06. 2022, 12:35

Krásny kordik! Ako vždy super príspevok, info, fotky. Ďakujem

liborradek

11. 06. 2022, 12:17

Perfektně popsáno jako vždy. Paráda

PetkoZberatel

12. 06. 2022, 00:17

Chlapi, dakujem za Vase komenty! Tesi ma, ze sa Vam moje prispevky pacia.

DusanSK

12. 06. 2022, 10:48

Určite áno Petko. Vždy sa poteším keď vidím tvoj príspevok a získam nové informácie ktoré sú v dnešnej dobe na nezaplatenie. Tvoje príspevky majú výpovednú hodnotu a pomáhajú nejednému zberateľovi alebo nadšencovi histórie a chladných zbraní. Určite v tom pokračuj keď Ti to čas umožní. Nehovorím ze iné príspevky nemajú výpovednú hodnotu no často krát ide len o identifikáciu poprípade nacenenie a následne daný predmet vidíš na aukčnom portál alebo inzercii. O tvojej kvalite písať nemusím keďže tvoje príspevky a články sú prezentované aj v samotnom časopise deketor. Skvelá práca

sedivo12

13. 06. 2022, 07:43

Ako vždy vysoká výpovedná kvalita príspevku a kedže stále prispievaš, vždy napíšem pochvalu, lebo si to Tvoje príspevky zaslúžia. Ďakujem, že si ochotný obetovať svoj voľný čas a napísať kvalitný príspevok!!!

PetkoZberatel

13. 06. 2022, 10:42

DusanSK, sedivo12: ďakujem za povzbudzujúce komentáre. Vždy sa snažím príspevok spracovať tak, aby mal aj výpovednú hodnotu a prínos najmä pre zberateľov, ktorí sa o danú problematiku zaujímajú. Samozrejme budem postupne pridávať aj ďalšie zaujímavé predmety.

ragnarog

14. 06. 2022, 12:07

Jako vždy na jedničku! Petko, na tomto fóru tě řadím k těm pár lidem, kterých si opravdu vážím pro jejich znalosti a ochotu poradit - Jezerovi, Rossymu, megymu, Pidovi a klarkonovi. Tím nechci snižovat znalosti a ochotu pomoci ostatních, ale tohle je pro mě "svatá šestka"...

PetkoZberatel

15. 06. 2022, 09:07

ragnarog: ďakujem! Som rád, že moje príspevky na teba robia tak dobrý dojem