Úvod / Články

Kordík wehrmachtu - Carl Eickhorn typ 4

12. 07. 2022 Autor: PetkoZberatel 4280× 5
Týmto príspevkom by som chcel ukončiť sériu o kordíkoch wehrmachtu od výrobcu Carl Eickhorn. Pre lepšiu prehľadnosť som Vám po častiach predstavil výrobu a zaujímavé aspekty Eickhornových kordíkov. Pevne dúfam, že pre Vás ako zberateľov alebo len záujemcov o históriu bolo toto čítanie doplnené o detailné fotografie poučné. Komplexné popísanie jednotlivých typov kordíkov od jedného výrobcu nie je v takom rozsahu len tak k dispozícii voľne na internete alebo knihách, a preto som pri písaní textu som vychádzal predovšetkým z vlastných skúseností a postrehov.
A prečo je také dôležité poznať napríklad produkciu kordíkov od Eickhorna? No preto, lebo je to akýsi základ, na ktorom sa dajú vedomosti ďalej rozvíjať, viete, že sú kordíky ranné – vyrábané určitým postupom, potom zo stredného obdobia produkcie obsahujúce tiež viacero zaujímavých prvkov a potom neskoršie... Ďalej vieme, že jednotliví výrobcovia si len tak záštity neprehadzovali, ale medzi jednotlivými variantami je potrebné vždy hľadať súvislosť a pod...
Kordík wehrmachtu, ktorý môžete vidieť na priložených fotografiách je posledný typ 4, ktorý považujem za asi najpodarenejší a graficky najlepšie spracovaný spomedzi všetkých návrhov. Je to len môj subjektívny názor a iní zberatelia môžu mať iných favoritov. Už som tu raz tento typ kordíku posielal a popísal som aj každý jeho jedinečný aspekt, preto sa veľmi nechcem opakovať, všetko dôležité už napísané totiž bolo. Mrzí ma, že aj napriek tomu, že zberatelia majú detailne popísané prvky kordíku aj s upozorneniami sú stále ochotní vyhadzovať do koša desaťtisíce (českých korún) za poskladane, falošné a vyložene zlé exempláre. Pritom si stačí dať do prehliadača "kordík Carl Eickhorn" a v zrozumiteľnej reči máte k dispozícii text a fotografie, ktoré Vám pomôžu vyvarovať sa zlej kúpy a nenaletieť podvodníkom.
Tento kordík sa mi podarilo získať z Nemecka priamo od rodiny vojaka, ktorému patril. Zachoval sa v nečistenom a nedotknutom stave. Má síce známky nosenia, ale nie je to nič vážne, pretože striebrenie sa zachovalo na celom jeho povrchu. Na častiach kordíku je dokonca vidieť pôvodný továrenský lak, čo rozhodne nie je bežné. Kordík je kompletný aj k nemu patriacemu portepe a závesníku, ktorý je ešte extra značený na prackách. Aj napriek tomu, že už rovnaký typ kordíku už mám, rozhodol som sa ponechať si ho v zbierke a to najmä vďaka tomu, že má zopár drobných detailov, ktorými sa od identického návrhu odlišuje.
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

HonzaSandalek

12. 07. 2022, 10:47

paradny kusok

PetkoZberatel

12. 07. 2022, 12:54

nautika: matej dakujem! Je pravdou, ze tento sa mi skutocne podaril.

DusanSK

12. 07. 2022, 13:06

Krásny kúsok skvelé fotky a rovnako text

PetkoZberatel

12. 07. 2022, 21:14

piss: už som to písal mnohokrát, nech ide na svoj vlastný web... ale na to nemá vedomosti, peniaze alebo talent, tak len škodí a uráža, ale všetci vieme čo je to zač.

DusanSK: ďakujem! Verím, že aj tebe sa bude bodák páčiť a po drobnej starostlivosti ho aj pošleš

klarkon

12. 07. 2022, 21:44

Nereagujte na něj hoši, ony zde ty výkřiky různých "Baranů" stejně nikdy dlouho nevydrží.