Úvod / Nálezy / Sbírky

Kordík wehrmachtu F. W. Holler, Solingen

15. 11. 2017 Autor: PetkoZberatel 10 komentářů
Pozdravujem všetkých,
chcel by som prispieť na stránky tohto pre mňa obľúbeného webu drobnou chladnou zbraňou – kordíkom wehrmachtu. Aspoň krátky opis, kordík vyrobila spoločnosť F. W. Holler, Solingen. Išlo o pomerne veľkého výrobcu, ktorý vyrábal kordíky od samého počiatku produkcie a celkovo vytvoril 4 vlastné návrhy záštit, z ktorých boli dva odvodené od návrhu záštity spoločnosti Ernst Pack. Kordík vyobrazený na fotkách predstavuje tretí (niekde uvádzaný aj ako štvrtý) typ, ktorý je zo všetkých kordíkov od Hollera najpočetnejší. Spodná záštita má jedinečný diza jn, ktorý je nezameniteľný s iným návrhom. Kvalita spracovania orlice, krídel a venca so swastikou je na vysokej úrovni a pôsobí vcelku reálne. Mnohí zberatelia považujú práve tento návrh záštity za najkvalitnejší a najpodarenejší spomedzi všetkých návrhov... nuž úsudok si spravte sami. Holler má však jednu zaujímavosť a to, že prakticky počas celého obdobia produkcie vyrábal vysoko kvalitné kordíky s hrubou vrstvou striebrenia, z tohto dôvodu sa tešili aj počas trvania III. Ríše veľkej obľube u dôstojníkov. Striebrenie sa síce postupom času a krátením surovín stenčovalo, ale i tak je najkvalitnejšie spomedzi všetkých v&ya cute;robcov. Z tohto dôvodu 99% kordíkov od Hollera ma vynikajúcu povrchovú úpravu. Zberateľom by som preto odporúčal zamerať sa práve na tento jedinečný atribút. Repliky sú otrasné a bez akéhokoľvek striebrenia. Puzdro kordíku je generické, ale nesie typické prvky konštrukcie Hollera – napr. šrúb držiaci náustok je upevnený zo zadnej strany v strete púzdra. Dôvodom, prečo Holler často využíval generické puzdra je ten, že vlastné puzdra sa mu minuli a výrobu musel vykrývať subdodávkami od iných spoločností. Rúčka je biela, pre neskoršiu produkciu kordíkov netypický typ „B“. Kordík je komplet s portepe a menej častým De-Luxe závesníkom.
Dúfam, že sa fotky a kordík budú páčiť.
Pozdravuje PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

b.f.pears

15. 11. 2017, 11:33

Bakake: pro mne je zajímavé i tahle. Dekuju PetkoZberatel, zase jsem se něco dozvědel. Krásná zbraň

PetkoZberatel

15. 11. 2017, 11:41

Bakake: záleží od toho, čo zaujímavé by si si prial vidieť.

b.f.pears: pre mňa je tiež tento kordík zaujímavý, preto som ho do zbierky zaradil, má netradičnú rúčku typ "B" a De-Luxe závesník, navyše pekný nedotknutý stav, čo viac si priať :)

Vojtaci

15. 11. 2017, 11:45

petko: super článek a super kordík

jegr

15. 11. 2017, 11:48

Pěkné počtení a perfekt nafocený

DusanSK

15. 11. 2017, 12:24

Kvalitná práca ! Super článok, ďakujem

PetkoZberatel

15. 11. 2017, 13:15

Toyota, jegr, DusanSK: chlapi ďakujem, som rád, že sa Vám kordík a popis k nemu páčil. Vážim si to.

Panzerfaust6

15. 11. 2017, 14:58

Dobrý článok a pekný kordík Závesník sa mi páči ešte viac, taký by sa hodil aj k tomu môjmu kordíku Anton Wingen Jr.

Saladin

15. 11. 2017, 18:53

Je to krasavac. Gratuluji a děkuji za příspěvek. Ať se dál daří.

cimrman

15. 11. 2017, 22:21

provázek je origo??

PetkoZberatel

16. 11. 2017, 10:46

Bakake: ja mám v zbierke len kordíky Wehrmachtu a Luftwaffe, preto pre náročnejších zberateľov nebudem mať zaujímavé asi nič... aj keď medzi týmito druhmi zbraní sa nájdu extrémne vzácne exempláre.

Panzerfaust: ďakujem a som rád, že sa ti príspevok páčil. Tento typ závesníku sa používal približne v rokoch 1936 - 1939 - teda stredné obdobie produkcie (niekde sa zle uvádza, že ide o rannú produkciu) teda na tvoj kordík nepasuje...

Saladin: ďakujem, cením si tvoj priateľský komentár!

cimrman: áno všetko, vrátane portepe (provázku) je originál