Úvod / Články

Kordík wehrmachtu, Hans Kolping, Solingen

13. 04. 2018 Autor: PetkoZberatel 7 komentářů
Pozdravujem všetkých,
posielam ďalší kordík, tentokrát pre dôstojníkov wehrmachtu. Ide kordík z predvojnového obdobia produkcie, pravdepodobne z rokov 1937 až 1939. Aj napriek tomu, že ide o kordík osadený generickými záštitami a generickým puzdrom, nesie zopár zaujímavých aspektov, na ktoré by som chcel poukázať.
Kordík vyrobil pomerne málo sa vyskytujúci výrobca Hans Kolping, Solingen. Išlo o malú spoločnosť, ktorá nevytvorila žiaden vlastný návrh záštit, ale kupovala polotovary od väčších výrobcov.
Zobrazený exemplár je osadený generickými záštitami typu "A". Povrchová úprava striebrením je na veľmi dobrej úrovni a zachovaná je na 100%. Všetky detaily sú ostré a jasne viditeľné. Záštity majú rovnakú tmavú patinu, ktorú získali za viac ako 80 rokov.
Rúčka je z celuloidu a je masívna, bez výplne. Celuloid je pozoruhodný materiál vynájdený v 19. storočí, pričom získal veľkú obľubu pre svoju tvárnosť a univerzálnosť. Používal sa ako lacná náhrada za slonovinu, perleť, poprípade kosti. Vyrábali sa z neho rôzne okrasné predmety ako šperky, hrebene, sponky a v neposlednom rade rúčky vreckových nožov. Zaujímavá vlastnosť celuloidu spočíva v tom, že časom popraská, alebo dokonca sa celkom rozpadne. Proces rozpadu výrazne urýchľuje slnečné žiarenie. Ako si môžete všimnúť, rúčka už nesie drobné praskliny. Nie je to nič neobvyklé pri týchto kordíkoch aj celkom bežné. Rúčka sa nerozpadá, drží spolu a nič sa z nej neodlupuje. Dovolím si tvrdiť, že drobné praskliny pridávajú na atraktivite a rúčka vďaka tomu skutočne pripomína slonovinu. Prikladám aj fotku ďalších kordíkov zo svojej zbierky s rovnakým „neduhom“ na rúčkach.
Čepeľ je leštená, označená značkou výrobcu. Puzdro je generické typ "A". Na puzdre je ďalšia anomália, ktorá sa vyskytuje výlučne u kordíkov od Kolpinga – a to, že hrdlo puzdra s listovými pružinami nie je uchytené skrutkami, je tam nasilu natlačené. Tento spôsob výroby puzdra nenájdeme u žiadneho iného výrobcu. Ku kordíku patrí pôvodné portepe a zavesník, patria k tomuto kusu, neboli dodávané dodatočne.
Na prvý pohľad ide možno o "bežný" kordík, ale vidíte, že zdanie klame, pretože i tu a skrýva zopár zaujímavých výrobných postupov, materiálov...
Dúfam, že sa Vám kordík a môj príspevok bude páčiť.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

Rozik83

13. 04. 2018, 11:06

Nádhera Peťko, máš úžasnou sbírku, jen tak dál

DusanSK

13. 04. 2018, 11:53

Paradicka krasne foto, popis by si mal začať na knihe pracovať gratulujem

PetkoZberatel

13. 04. 2018, 13:33

Ahoj chlapi, ďakujem som rad, ze sa Vám môj príspevok páčil. Samozrejme budem sa snažiť posielať zaujímavé kordiky zo zbierky aj naďalej. O každom jednom sa dá niečo zaujímavé napísať.

sedivo12

13. 04. 2018, 18:55

Vieš to perfektne podať a nafotiť, upozorníš na anomálie vo výrobe...veľmi rád čítam tvoje postrehy.odo mňa máš
a ak sa stretneme niekedy osobne tak máš u mňa
Porozmýšlaj na nejakej príručke pre zberateľov chladných zbraní...myslím, že informácie a foto na to máš, tak ako napísal DušanSK

PetkoZberatel

14. 04. 2018, 13:54

sedivo12: ahoj, ďakujem za tvoj príspevok, potešila ma tvoja kladná reakcia. Žiaľ na písanie knihy nemám dostatok prostriedkov... Bolo by potrebné zbierať kordiky o 20-30 rokov dlhšie a ani tak by som nemal všetko. Napriklad tento mesiac sa objavila úplne nová varianta kordiku, o ktorej nevedeli ani ti najskusenejsi zberatelia. Stále sa niečo nové objaví a nie vždy sa k tomu stihnem dostať ako prvý...

kopeky

17. 04. 2018, 08:34

Peťko, to co děláš je určitě bohulibá činnost, pro začínající zběratele a pro ty co neinvestují do vzdellání a je jim za těžko nakupovat odbornou literaturu. Jen bych mělo takovou malou výtku. Chápu, že v hovorové řeči označujeme tyto dýky jako kordíky, ale proč v odborném příspěvku počešťuješ. Jedná se přeci o Wehrmacht Offiziere Dolch. Dolch=dýka

PetkoZberatel

18. 04. 2018, 06:50

kopeky: ďakujem za tvoj kamarátsky komentár. Je veľká škoda, že naozaj kvalitnej literatúry, ktorá by sa zaoberala podrobne jednotlivými výrobnými variantami výrobcov chladných zbraní nie je veľa, ba dovolím si tvrdiť, že dokonca žiadna. R. Siegert napísal povrchnú prácu, pre skutočného zberateľa takmer nepoužiteľnú, naopak T. Wittmannova kniha je vynikajúca, avšak nachádzajú sa tam viaceré nepresnosti. Ďalšia publikácia od holanských autorov Gerita Hessela a Dannyho Rieskeho predstavuje skôr len akého si obrázkového sprievodcu bez textu - preto akákoľvek kvalitná literatúra na túto tému jednoznačne chýba.

Slovo kordík a jeho etymológia je veľmi pekne vysvetlená v knihe od Wagenera, zbrane bodné a sečné. Slovo "kordík" je preto zo spisovného hľadiska slovenčiny absolútne v poriadku a nie je to tzv. "čechyzmus" ako niektorí jazykovedci radi označujú podobné slova...

Na koniec, nejedná sa v žiadnom prípade o "Wehrmacht Offiziere Dolch", ale DER HEERES-OFFIZIERSDOLCH - pretože Wehrmacht je názov všeobecný (branná moc) a v podstate v sebe zahŕňa aj ďalšie ozbrojené zložky armády (napr. Luftwaffe, Kriegsmarine a mnohé ďalšie), ktoré majú svoje vlastné vychádzkové chladné zbrane. Termín, kordík Wehrmachtu preto nie je celkom správny, ale medzi zberateľmi natoľko zdomácnel, že ho používam aj ja.