Úvod / Články

Kordík wehrmachtu - Kobi Klaas - vzácny

12. 04. 2019 Autor: PetkoZberatel 3 komentáře
Zdravím,
v tomto príspevku by som sa chcel vrátiť opäť ku predmetu môjho hlavného záujmu, ktorým sú kordíky pre dôstojníkov wehrmachtu. Kordíky od výrobcu Robi Klaas, Solingen patria ku tým najviac komplikovaným, pretože Klaas používal veľké množstvo záštit, ktoré vyrábal buď sám alebo ich kupoval ako polotovary od iných a potom ich sám modifikoval a upravoval do takej miery, že je problematické určiť či ide o jeho vlastný návrh alebo modifikáciu. Kordík, ktorý môžete vidieť na priložených fotografiách predstavuje extrémne vzácnu variantu od Robiho Klaasa.
Za približne 20 aktívnej zberateľskej činnosti pri zbieraní kordíkov wehrmachtu som videl iba jeden ďalší, ale v podstatne horšom stave. Celý kordík je z ranného obdobia produkcie.
Horná záštita – jedná z mnohých variant, ktoré Klaas používal je vyrobená z farebného kovu a striebrená veľmi silnou vrstvou striebra, čo je pre Klaasa typické iba pri ranných kordíkoch. Jednotlivé listy dubových ratolestí a žalude sú dotvárané ručne zamestnancami, čo jej pridáva na atraktivite a jedinečnosti.
Rúčka je taktiež extrémne vzácny typ, ide o tzv. „čiastočne sklenenú“ rúčku, experimentálny typ, ktorý výrobcovia skúšali v rannom období. Rúčka je krehká a z vonkajšej strany má hladký sklenený povrch, ale vnútro je z plastickej hmoty. Zaujímavé hnedé škvrny, ktoré vznikli pravdepodobne už pri výrobe dodávajú na atraktívnom vzhľade. Rúčka je typ „B“ a iný typ som v tomto prevedení ani nevidel.
Spodná záštita, je tiež vyrobená z farebného kovu, ide o silne modifikovanú záštitu, ktorej návrh pochádza pôvodne od spoločnosti Ernst Pack (Siegfried Waffen), konkrétne 2. typ. Klaas upravil odlišne takmer celú časť záštity – odlišná je hlava, hruď a veniec so swastikou – prikladám aj fotografiu, ktorú som urobil pod mikroskopom, sú na nej vidieť dodatočné údery zlatníckeho dláta na hlave orlice, ktoré nie sú typické pre Klaasa, ale silno vyrazené oko orlice naopak zodpovedá tomuto výrobcovi. Každopádne ide o extrémne vzácny typ záštity ako takej aj u kordíkov od E. Packa – úprava od Klaasa je jedinečná a zberateľsky veľmi zaujímavá.
Čepeľ je niklovaná, so 100% zachovaným niklom, je v plnom lesku. Značená je slávnym značením od tohto výrobcu, dvoma malými bocianmi dotýkajúcimi sa zobákmi, pod nimi je nápis Robi Klaas, Solingen.
Puzdro je silno striebrené a kompletne predstavuje typický produkt Klaasa. Tepanie na puzdre, prstene puzdra, všetko je práca Klaasa. Prosím povšimnite si pre Klaasa typické „hviezdičky“ na obidvoch stranách prsteňov puzdra – je to výlučne charakteristický znak pre tohto výrobcu.
Kordík dotvára portepe nesúce známky používania a originálny závesník, ktorý má zaujímavú povrchovú úpravu. Ide o verziu Deluxe s koženými koncami. Tento typ závesníkov so striebornou povrchovou úpravou sfarbenou viac do siva vidíme najčastejšie u kordíkov od Klaasa, ktorý si pravdepodobne zabezpečil výhradné subdodávky od malého špecializovaného výrobcu.
Verím, že sa Vám bude tento vzácny kordík páčiť, veľa ich už nie je, a preto som sa snažil vyfotiť každý detail. A ak sa s daným kordíkom od Klaasa stretnete, odporúčam ho zakúpiť, za predpokladu, že je originál a neposkladaný, na cene rozhodne nestratí a navyše zberateľské ego trochu vzrastie vďaka malému šperku v zbierke, ktorý chýba i tým pokročilým zberateľom vo svete...
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

kolovrat71

12. 04. 2019, 17:45

.

M.P.

14. 04. 2019, 09:32

Nádhera , jako vždy perfektně zpracované !

Panzerfaust6

15. 04. 2019, 07:04

poučný článok