Úvod / Články

Kordík wehrmachtu od Carl Eickhorn - typ 1/B

12. 04. 2022 Autor: PetkoZberatel 10 komentářů
V tomto krátkom príspevku by som chcel pomyselne nadviazať na svoj posledný príspevok v sekcii "Sbírky" zo dňa 27.2.2020. Takmer všetko už bolo napísané v predchádzajúcom príspevku, a preto sa obmedzím len na opis tohto kordíku a poukážem na najzaujímavejšie detaily.
Ranné kordíky od výrobcu Carl Eickhorn sa vyskytujú pomerne vzácne. Výroba ešte nebola rozbehnutá a náklady na výrobu jedného kusu boli príliš vysoké, z tohto dôvodu sa vyrábali iba veľmi krátko v prvých mesiacoch roku 1935.
Záštity kordíku sú vyrobené z farebného kovu a striebrené veľmi silnou vrstvou striebra. Horná záštita nesie peknú prácu skúseného nožiara, ktorý dotváral jednotlivé sekcie dubových lístkov ručne. Spodná záštita má viaceré detaily tiež dotvárané ručne, pričom je stále možné postrehnúť, aký veľký dôraz dávali nožiari na svoju prácu.
Rúčka je častejšie sa vyskytujúci typ "B", je vyrobená z plastickej hmoty, ktorá časom získala lesklý oranžový odtieň.
Značenie na čepeli pozostáva z dvojitého oválneho kruhu, v ktorom sa nachádza dobre známa veverička držiaca v labkách oriešok. Značenie dotvára názov výrobcu "CARL EICKHORN" a lokalita "SOLINGEN".
Zaujímavosťou je, že pôvodný vlastník si medzi záštitu a čepeľ vložil kúsok látky, na ktorý uviedol svoje meno "AEHLE" a jednotku, ku ktorej patril: 2. alebo 3. Eskadron Reiter-Regiment Nr. 13 (PreuS. ) Reiter- Regiment Hanover, Kavallerie-Regiment 13. Ide o jazdecký regiment, ktorý vznikol ešte za Weimarskej republiky dňa 10.3.1920, opätovne sformovaný bol 13.10.1936. Žiaľ aj napriek takýmto presným informáciám týkajúcim sa pôvodného vlastníka kordíku, viac informácií sa mi vypátrať nepodarilo a to aj napriek tomu, že v dôstojníckom zozname sa nachádzalo niekoľko mien "Aehhle", ani jeden nepatril do príslušnej jednotky.
Puzdro kordíku je vyrobené z hliníku a odpovedá výrobcovi Carl Eickhorn. Celkovo ide o pekne zachovalý originálny kordík, ktorý v sebe ešte nesie potenciál na odhalenie príbehu jeho vlastníka, ale mne už chýba čas, aby som sa komplexnému pátraniu mohol venovať. Záverom prikladám aj fotku obidvoch ranných kordíkov spolu - ide o základné ranné kordíky od Eickhorna, okrem nich ešte existovala hliníková varianta označovaná mnohými zberateľmi ako prototyp, ale o tom napíšem v budúcom príspevku.
Zdraví
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

KasanderAdmin

12. 04. 2022, 07:53

sedivo12

12. 04. 2022, 08:51

Velmi pekný kordík.
taký malinký kúsok látky a aké velké vodítko na pátranie to môže byť...
želám Ti úspešné pátranie ak budeš pokračovať

REBEL 1866

12. 04. 2022, 09:30

Zdravím Petko, abych řekl pravdu originál kordíku wh jsem nikdy neměl, ale rád si o této zbrani přečtu a prohlédnu fotky, obzvlášť když je to takhle vzácná verze a ještě s údajem o majiteli. Díky za Tvé příspěvky, ať se Ti daří.

PetkoZberatel

12. 04. 2022, 16:03

Chlapi ďakujem za Vaše komentáre, teší ma, že sa kordík páči. Žiaľ ono keď ide o dôstojníka, ktorý pôsobil v utajenom režime alebo šiel skoro do penzie alebo sa záznamy o ňom jednoducho stratili (čo sa pochopiteľne stávalo dosť často) dohľadať ho je takmer nemožné. Ja som rád, že sa aspoň podarilo určiť presne jednotku.

HonzaSandalek

13. 04. 2022, 09:34

koncne prispevok v povodnom zneni :)

benedek

14. 04. 2022, 16:34

Na pušky Mauser mod. 1871, který sloužil v německých císařských koloniích (Deutsch-Südwestafrika) v poslední třetině 19. stol. do roku 1915. Než to tam obsadili Britové. Jsem podobné C-V psané inkoustou tužkou na složeném plátně našel pod odšroubovanou kovovou botkou pažby. "Landsturmmann Wilhelm Freimöller, Kaiserliche Matrosenwehr 11. Abteilung, stadt Lüderitz, Deutsch-Südwestafrika". Bylo to takové privátní skryté označení vlastníka zbraně navíc. Dělalo se to tehdy v armádách často. Jinak Petko, máš ke každému předmětu tvé sbírky naprosto jedinečné znalosti! Doufám, že i vedeš tyto popisy v nějáké evidenci své velkolepé sbírky. Smekám!

benedek

14. 04. 2022, 16:35

Na pušCE Mauser ... omlouvám se za překlep.

PetkoZberatel

14. 04. 2022, 22:25

nautika: ešte niečo podobného charakteru pošlem, teda bude sa na čo tešiť

benedek: ďakujem za tvoj príspevok, priznám sa, že som sa s podobným označením kordíku alebo inej zbrane jej pôvodným vlastníkom nikdy predtým nestretol, preto je zaujímavé vidieť, ako si vojaci svoje veci označovali. A vedomosti sú v dnešnej dobe plnej špekulantov a podvodníkov veľmi dôležité, ale to iste vieš. Žiaľ evidenciu ani popisy nemám, možno až raz keď budem na dôchodku, teraz nemám čas sa tomu venovať - možno kebyže postupne zverejním všetko, tak budú popisy a fotografie takto online

benedek

15. 04. 2022, 11:57

Ahoj Petko. U vás je mj. i Mohyla, kde hluboko kopali a hledali i Attilovu (Král Hunů zvaný Bič Boží) hrobku a jiné podzemní prostory, či baně... . Nechci být falešným prorokem, ale fotografie a popisy on-line?! Záření ti disky zlikviduje naprosto spolehlivě i v pod zemí... Tobě podobní sběratelé cenných věcí teď ve Světě nakupují masivně tohle: https://mccf.de/?gclid=EAIaIQobChMI0eLbw-OV9wIVis53Ch25Jw1NEAAYASAAEgI6SPD_BwE (dají se koupit i u nás) Patřičně hluboko, Ti Tvoje předměty s jejich jen papírovými popisy a in natura fotografiemi pospolu vydrží takto chráněné jako Attilův hrob kde leží te Hun i se svou starogermánskou mladou ženou!

MIRI

03. 05. 2022, 08:40

benedek