Úvod / Články

Kordík wehrmachtu, Paul Weyersberg

22. 06. 2018 Autor: PetkoZberatel 10 komentářů
Vážení kolegovia,
predstavujem Vám ďalší kordík pre dôstojníkov wehrmachtu. Kordík vyrobil veľmi zaujímavý výrobca Paul Weyersberg & Cº, Solingen. Tohto výrobcu iste mnohí zberatelia poznajú a považujú za známu a veľkú spoločnosť. Avšak pre chladné zbrane III. Ríše je charakteristické, že čo platí pre produkciu chladných zbraní všeobecne, nemusí platiť na konkrétne typy. A to je prípad aj kordíkov wehrmachtu.
Ak zberateľ pozná jednotlivé charakteristiky, výrobné varianty toho-ktorého výrobcu, má oproti ostatným veľkú výhodu, pretože môže využiť neznalosť iných vo svoj prospech. Výhoda spočíva v tom, že môže kúpiť vzácny kordík, za cenu bežného. Ale späť ku Weyersbergovi, vskutku išlo o pomerne veľkého výrobcu, ktorý bol úspešný najmä pri zabezpečení zákaziek pre Luftwaffe, pretože pre túto zložku armády vyrobil veľké množstvo chladných zbraní, avšak už od začiatku nebol úspešný pri výrobe kordíkov pre wehrmacht. S kordíkmi werhmachtu od Paula Weyersberga sa stretávame veľmi málo, skôr výnimočne. Z tohto dôvodu je cena bez ohľadu na variantu veľmi vysoká a zberatelia si sú ochotní priplatiť 2x viac ako za bežný kordík. Vzácne výrobné varianty od Weyersberga sú potom aj 3x drahšie! Kordík, ktorý môžete vidieť na fotografiách je typ 2. Horná a spodná záštita sú vyrobené z ťažkej zinkovej zliatiny, striebrenie je veľmi silné a zachované na 100%. Horná záštita nesie známky ručnej práce, kedy každý jeden lístok je finalizovaný ručne, rovnako aj žalude a priestor za listami. Spodná záštita je modifikovaný typ od spoločnosti E. Pack – konkrétne typ 3 (pozn. Práve o kordíkoch od spoločnosti E. Pack typ 3 bude v Detektorrewue článok). Avšak aj napriek tomu, že ide v podstate o modifikáciu záštity od iného výrobcu, považujeme tento typ za samostatný návrh, kvôli viacerým jedinečným atribútom. Povšimnite si prosím oko na orlici – má typický Weyersbergov „unavený výraz“, pričom mnohí zberatelia tento typ záštity nazývajú aj „kyklopie oko“. Rúčka je na tomto kordíku úžasná, je to typ „B“ a má z prednej strany sýto oranžovú farbu, na druhej strane je rúčka sfarbená dožlta. V tomto smere ide o veľmi kvalitnú rúčku, pripomínajúcu skôr cukrík, ako plastickú hmotu. Kvalita čepele nezaostáva za celkom, pretože je v krásnom stave, bez jediného fľaku, škrabanca prípadne stôp po zasúvaní a vysúvaní. Čepeľ je poniklovaná a značená výrobcom. Zobrazené značenie je 2. typom značenia, ktoré Weyersberg používal. Dovolím si upozorniť, že niklované čepele sú u kordíkov Wehrmachtu veľkou zriedkavosťou a každá je veľmi vzácna. Puzdro je typickým produktom Weyersberga, je silne striebrené a prstene na ňom sú dorábané ručne. V tejto súvislosti by som Vás chcel upozorniť na jeden naozaj špeciálny atribút Weyersberga. Všetky jeho puzdra majú v hornej časti z obidvoch strán výrobnú vadu, ktorá je postrehnuteľná v podobe malého kanálika medzi bodkovaním, resp. tepaním puzdra – ide o jedinečnú záležitosť, ktorá patrí iba Weyersbergovi. Samozrejme Weyersberg posunul svoje puzdra ako polotovary aj iným výrobcom a vďaka tomu môžeme vybádať, kto bol v danej spoločnosti subkontraktorom. Kordík dopĺňa k nemu patriace portepe a De-Luxe závesník – tieto časti ku kordíku patria od vojny a nikto ich tam nedodával dodatočne. Kordík nebol nikdy očistený a nikdy ho nik nerozoberal.
Záverom dodám, že kordík pochádza z ranného obdobia produkcie, približne z roku 1936 – nie skôr ani neskôr. Weyersberg vyrobil obmedzené množstvo kordíkov len v rokoch 1935 až 1936, produkcia bola potom zastavená a nikdy sa neobnovila.
Dúfam, že sa Vám vyobrazený kordík bude páčiť a že text je poučný.
S priateľským pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře