Úvod / Články

Kordík wehrmachtu PUMA, SOLINGEN

16. 01. 2018 Autor: PetkoZberatel 22 komentářů
Pozdravujem všetkých zberateľov. Rozhodol som sa prispieť opäť jedným kordíkom wehrmachtu, ktorý mám vo svojej zbierke už pomerne dlhú dobu. Kordík vyrobila prestížna spoločnosť PUMA, SOLINGEN, ktorá je iste mnohým dobre známa. Išlo o pomerne veľkého výrobcu, ktorý zároveň ponúkal na svoju dobu vcelku kvalitné výrobky. Zobrazený kordík bol vyrobený medzi rokmi 1938-1940 a je osadený generickými záštitami typu "A". Povrchová úprava striebrením je na pomerne dosť dobrej úrovni, aj keď miestami je už vidieť mierne opotrebenie, kvôli častému používaniu. Puzdro je typickým produktom od výrobcu PUMA a nesie všetky jeho atribúty. Čepeľ je vskutku veľmi pekná, skoro v plnom lesku. Je značená razenou značkou od tohto výrobcu. Na čepeli je jedná drobná chyba, a to ešte do výroby, pozorné oko zberateľa by si ju malo všimnúť, môžete mi ju napísať do komentárov, som zvedavý či si to niekto všimne. Kordík je komplet aj s k nemu patriacemu portetpe, ktoré nesie známky dobovej opravy. Závesník je taktiež originál patriaci ku tomuto kordíku, ide o verziu De-Luxe s koženými zosilnenými koncami.
Nakoniec dúfam, že kordík sa Vám bude páčiť. Ide o jeden z tých bežnejších exemplárov, ale aj napriek tomu som rád, že mi v zbierke nechýba.
Dúfam, že sa Vám príspevok bude páčiť.
S pozdravom
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

Vojtaci

16. 01. 2018, 11:21

perfektní, jako vždy
nechť se i dále daří

Lord

16. 01. 2018, 13:51

Jedná strana čepele není symetrická

ragnarog

16. 01. 2018, 14:13

Tak tak, předposlední foto.

PetkoZberatel

16. 01. 2018, 19:55

Toyota: ďakujem, som rad ze sa ti príspevok páčil, ešte sa posnažím niečo pridať.

Lord, ragnarog: 100% správna odpoveď. Som rád že ste to postrehli. Brus na jednej strane je nakrivo a nepasuje na konci čepele tak ako by mal. Je to dôkaz toho ze aj Solingenski majstri sa občas sekli.

Coje: Utekaj otravovať niekam inam. Na tvoje debilne komentáre nie je nik zvedavý.

PetkoZberatel

16. 01. 2018, 20:41

Coje: debilne sracky sú len tvoje nevychovane komentáre. Bez niekam inam otravovať. Sa ozaj divím adminovi že ti tie tvoje provokatívne príspevky nemaze. Slovensko a poľské sracky, ty musíš byť veľmi veľmi obmedzený jedinec.

Rozik83

16. 01. 2018, 20:52

Petko, nic si z toho nedělej, je to nějaké omezenec co ti to jen závidí nic víc akorát kvůli těmhle imbecilům sem nemá cenu něco pěknýho posílat Pěkný kousky

Saladin

16. 01. 2018, 22:29

Moc hezké. Dík za příspěvek a ať se dál daří.

tocomabyt

16. 01. 2018, 22:43

ja kolegovi petkozberatel samozrejme prajem len same zberatelske uspechy.
som numizmatik, a na tieto militarie som viac/menej imunny.
kazdopadne, vonia mi to mierne polskym oderom,
a je trosku podivne ze petkozberatel neuvadza zdroj tychto skvostov.

ja osobne by som rozhodne zbierku nezakladal
na acku. (aukro + allegro).
nic proti nikomu.
nazdar.

tocomabyt

16. 01. 2018, 22:49

a ked sme uz u tych kordikov,
soudruzi z polska maju aj krasne vymakane kordiky
slovenskeho statu.
ak by mal petkozberatel zajem.
diskusia tu:
http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/kordik-slovensky-stat-falzum_post_-478253#post478253

ragnarog

17. 01. 2018, 00:17

Jenže PetkoZberatel se o žádném Aukru a podobně nezmiňuje a nikdy nic nenabízí, vždycky jen píše o kousku ze své sbírky. A tady budou zdroje různé. Osobně si myslím, že na Aukru a podobně možná nikdy nic nekoupil, ale je to jen moje domněnka. Rozhodně je to ale člověk, který problematice rozumí.

PetkoZberatel

17. 01. 2018, 08:19

Rozik83: viem, ale som toho názoru že na podobné príspevky nereagovať, alebo skôr ak je to možné snažiť sa vysvetliť.

tocomabyt: ako tvoj príspevok ma pobavil, poriadne. Na začiatok ta pozdravujem a prajem mnoho mincí, bankoviek a iných platidiel. Ak si numizmatik a tieto veci ta nezaujímajú, napíš to rovno že o nich nič nevieš. Ak teda nič nevieš prečo píšeš ze ti kordik vonia poľským odberom? Ako nehnevaj sa ale príde mi to trochu rozpoltene... Takéto a podobné komentáre škodia zberateľom nielen v tejto oblasti. Nebránim sa fundovanej kritike, konkrétnym otázkam, ale pred hlúposťou sa nedá ubrániť. Vieš prečo neuvádza zdroj? Lebo chcem aby boli jasne, stručne a dostatočne poučné. Kvalitné a ostré fotografie sú už len potrebným zakončením príspevku. Príbeh, rozprávka starých materi ma nezaujíma, nevystavujem rozprávku nerozpráva príbeh ale riešim priamo konkrétne detaily ktoré majú zberateľa zaujímať. Teda v prvom rade je kordik ostatné ide bokom. O tom, kde som zbierku pred 20 rokmi zakladal a kde som co zohnal je irelevantné ty si zakladá zbierku kde chceš, ja ti neradim. Ďalej o tom kde sa vyrábajú krásne a vymazané repliky ty nemáš ani poňatie keď píšeš o Poľsku. Najkvalitnejšie chladné zbrane - falza sú z Ruska a pobaltských štátov, za replikou na ktorú odkazujes stojí Maďar, okrem nej vyrábali už dobrých 10 rokov Rakúske letecké kordiky, maďarské letecké kordiky vrátane slovenskych kordikov. Replika je tak nepodarena že tam ani hádam nie je čo riešiť... Ale keď na té a urobila dojem...

PetkoZberatel

17. 01. 2018, 08:25

rangarog: ahoj vlastne máš pravdu o tom co si napísal, len ja som to obkecal, hádam to bude pochopene. Ver mi, že aj z aura sa dajú kúpiť občas pekne a hodnotné kúsky, ale aj napriek tomu tam neodporúčam kupovať je to minove pole a aj ti predávajúci co sa tvária že sa vyznajú, predávajú falza.

Ešte sa ospravedlňujem za príspevok nižšie písal som cez mobil a vidím ze mobil si upravil tvary slov, tak hádam to je pochopiteľné.

KasanderAdmin

17. 01. 2018, 11:38

Odstranil jsem sprosté komentáře, dobře víme, že v diskuzích na všech webech se najdou ubožáci, pro které je anonymita příležitostí provětrat si své komplexy. Víc se tím netřeba zabývat. Těm co se touto tematikou zabývají solidně nemusím určitě připomínat, že PetkoSberatel je nejen stálým přispěvatelem na Detektorweb ale i kmenovým spolupracovníkem Detektor revue, jehož zájmu o toto téma, znalostí a poctivosti si vážíme a jehož unikátní sbírka rozhodně neslouží k nějakému kšeftování,ale čistě k naplnění sběratelské radosti a lze-li to tak říci ukojení sběratelské vášně

benedek

17. 01. 2018, 13:03

Sice nejsem sběratelem právě tohoto druhu militarií, ale poměrně dost podobných kousků mně již prošlo rukama. Ano. Já jako sběratel bych asi tuto dýku posoudil jako pěkně zachovalý skoro kompletní originál. Rozumím i opatrnějsím komentářům. Je totiž dávno pryč doba, kdy takové podobné kousky se daly sehnat v kdejaké hospodě v pohraničí za dva panáky Staré Myslivecké hlavně od řemeslníků co opravovali tamní vily a domy. Dnes je cena takových podobných starožitností tak vysoká, že se vyplatí kopistům dělat čím dále kvalitnější repliky. Ono koupit si u nynější Solingenské PUMY lovecký zavazák je taky pěkná řacha . Každopádně PetkoZberatel patří mezi těch málo šťastných. My půjdem v 65ti létech na noční uklízet byty uprchlíkům, protože z důchodu nebude na činži. On zajde do Hermann Historica a v aukci za tento nožík dostane tolik co my vyděláme za rok

PetkoZberatel

17. 01. 2018, 14:58

Kasander: ďakujem za priateľský e-mail, som veľmi rád, že sa Vám moja práca páči a verím, že článkov či už do Detektorrevue alebo priamo na web bude pribúdať ďakujem tiež za podporný e-mail, snažím sa písať príspevky pravavdivo a poučne tak, aby s ních mali úžitok tí, čo sa u túto tému alebo o históriu vôbec zaujímajú.

benedek: pamätám sa na tieto časy, navyše vo svojom okolí som bol jeden z prvých vyhľadávačov a aktívnych zberateľov, ktorí navyše spolupracovali so zahraničnými kolegami, vďaka tomu sa vy podarilo vytvoriť si akúsi sieť a mnohé veci sa ku mne dostanú často ako prvému, priamo od zdroja a niekedy za veľmi dobrý peniaz. Neviem však, že či by ma predaj hoci aj o 40 rokov uživil... to bude záležať vždy od záujmu a kúpnej sily. Sám by som zbierky nikdy nechcel predávať, ale rád by som ju prenechal svojej dcére, ktorá o históriu a dejiny javí zdravý záujem
P.S.: no kordík je skoro komletný, žiaľ chýba k nemu od výrobcu pôvodný prepravný papierový sáčok, žiaľ ten sa nedochoval, pretože ako väčšina papierových obalov skončil v odpadkoch :(

Panzerfaust6

17. 01. 2018, 15:19

Čau Peter. Príspevok opäť nesklamal. Ďakujem za podrobné info. Ohľadom trollov a neprajníkov....niekedy to vie človeka pekne znechutiť, ale netreba si to všímať.

DusanSK

18. 01. 2018, 08:56

Peto super článok ! Skvele fotografie ! Niečo takéto sa aj mne paci ale zatiaľ som nemal šťastie, snáď v budúcnosti.

PetkoZberatel

18. 01. 2018, 10:24

Panyerfaust6, DusanSK: chlapi ďakujem, som rád, že sa Vám príspevok páčil. Práve kvôli takýmto zberateľom príspevky posielam. Pochvalné slova potom dosť potešia.

benedek

18. 01. 2018, 20:06

coje "vyrobili v Polsku"?! A proč bychom tě mazali? Raději se nám vyfoť a pošli nám co jsi vlastně za polskou skládačku. Pokud se tě na té fotce neleknem, tak tě patřičně vyhodnotíme a šoupneme hned do sekce "Falsa a repliky"

Milan.B

19. 01. 2018, 20:52

Rozum

22. 02. 2018, 19:13

Nebyt tebe rada lidi se nema ceho chytnout.Opet mohu jen skromne podekovat...

toratora53

08. 03. 2018, 19:19

Petko mužeš se mi prosím ozvat na email.Díky.J.O. hanka.kaskova@centrum.cz