Úvod / Články

Kordík wehrmachtu - WKC typ 1/B

05. 11. 2021 Autor: PetkoZberatel 12 komentářů
V tomto príspevku by som chcel zberateľom a milovníkom chladných zbraní predstaviť pomerne vzácny ranný kordík wehrmachtu od výrobcu WKC. V odbornej literatúre je tento typ kordíku označovaný ako 1/B. Tento kordík som si vybral zámerne v tento čas, vonku je pekná jeseň v jej najkrajších farbách. Žiaľ momentálne sedím doma a trápim sa s tým nešťastným Covidom... Ale teraz späť ku kordíku!
Keďže ide o ranný kordík, pochopiteľne bol vyrobený v počiatočných mesiacoch produkcie v roku 1935. Konkrétne ide o menej bežnú variantu typu 1 s označením "B", ktorá sa od typu "A" líši iba v detailoch, a preto ju nepovažujeme za samostatný návrh. Jednou z hlavných charakteristík ranných kordíkov od WKC je ich vysoká kvalita a prepracovanosť do každého detailu, ktorá sa v podobnej miere takmer u žiadnych iných výrobcov nevyskytovala.
Horná záštita je vyrobená z farebného kovu a je postriebrená silnou vrstvou striebra. 14 dubových lístkov je vytváraných ručne s dôrazom na ten najmenší detail. Jednotlivé časti dubového lístku sú zvýraznené zlatníckym nástrojom a okraje akoby vykrojené z pozadia. Na spodnej časti oddeľujú lístky ručne vykrojené žalude. Pozadie na ktorom sú umiestnené dubové lístky a žalude je ručne tepané.
Rúčka typ "B" je vyrobená z celuloidu a má sýto oranžovú farbu. Rúčka je bez poškodenia a v pôvodnom lesku, pričom farbou pripomína tekvicu alebo jesenné lístie... Tak peknú rúčku nie je vidieť veľmi často a je skutočne ozdobou a dominantou celého kordíku.
Spodná záštita je typickým ranným produktom od spoločnosti WKC. Záštita je vyrobená z farebného kovu a pokrytá silnou vrstvou striebra. Ríšska orlica je pomerne malá a má trochu komický vzhľad. Hlavá je oválna so smiešne vyzerajúcim zobákom zahnutým prudko smerom dole. Ako prvé však môže pozorného zberateľa zaujať jej oko, ktoré tvorí akýsi polmesiačik. Najmä vďaka oku cela orlica vyzerá akoby spala. Zahraniční zberatelia túto záštitu posmešne nazývajú "sleepy eye", teda ospalé oko a mnohí ju považujú z umeleckého pohľadu za najkrajšie vyzerajúcu rannú záštitu. Hruď orlice je dotváraná ručne, pričom perie je spracované precízne a s dôrazom na detail. Rovnako ako celá orlica, aj veniec so svastikou je komplet dotváraný ručne, ono to pôsobí trochu nemotorne, ale treba si uvedomiť koľko práce mal s dokončením kordíku jeden zamestnanec továrne WKC.
Čepeľ je v plnej dĺžke a šírke v pôvodnom tovarnom výbruse a v plnom lesku. Čepeľ je pomerne masívna, najmä ak ju porovnáme s neskoršou produkciou a je vo vysokej kvalite. Značená je známym značením, ktoré spočíva v rytierskej hlave v brnení, s malym medailónom na krku. Pod týmto značením sa nachádza názov výrobcu "WKC" a lokalita "SOLINGEN". Ako si môžete všimnúť, značenie je položené nižšie ku záštite – toto je typický znak rannej produkcie od WKC, pretože neskoršie kordíky mali značenie podstatne vyššie na čepeli.
Puzdro je tiež typickým ranným produktom od spoločnosti WKC, z úplne samého začiatku. Tí, ktorí sa o produkciu WKC zaujímate hlbšie viete, že skrutky, ktoré držia hrdlo puzdra sú z oboch strán, čo je charakteristické výlučne pre rannú produkciu WKC, neskôr dala spoločnosť WKC už len jednu skrutku na pravej strane.
Kordík je kompletný, aj k nemu patriacemu portepe, ktoré nebolo nikdy dávané dole a ku kordíku je doslova primrznuté. Závesník je veľmi vzácny, z ranného obdobia produkcie, pretože všetky jeho časti sú vyrobené z farebného kovu – tieto ranné závesníky sú extrémne vzácne a nachádzajú sa veľmi ťažko, nehovoriac o tom, že tento je aj pekne značený.
Celkovo je kordík v nedotknutom stave, na 70 % povrchu sa nachádza ešte pôvodný továrenský lak, ktorý ho chráni. Striebrenie je zachované na 100% a ani na najmenšom mieste nie je vidieť opotrebenie. Kordík nebol nikdy čistený, rozoberaný a nebolo do neho nijako zasahované, v podstate je v rovnakom stave, v akom som ho pred mnohými rokmi získal. Aj napriek tomu, že nejde o úplne najvzácnejšiu variantu, tento kordík patrí medzi moje najobľúbenejšie.
Malé upozornenie na záver, mnohí predávajúci na rôznych aukciách u nás aukro, ale aj v zahraničí ponúkajú na predaj svoje kordíky s titulom "ranný" alebo úplne nesprávne ich nazývajú "alpakové", čo je už kolosálna somarina. V tomto smere treba byť vždy obozretný, pretože v 99,99% prípadov ponúkajú len bežnejšie kordíky vyrobené zo zinku a jemne striebrené, v horšom prípade, ako je tomu na aukre, ide často o poskladané a zo zberateľského hľadiska bezcenné kusy...
PetkoZberatel

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

andeloza

05. 11. 2021, 21:34

PetkoZberatel

05. 11. 2021, 22:47

Archeologie2: vsimol som si uz aj inde tvojich prihluplych komentarov. Prosim usetri mna aj ostatnych navstevnikov svojich debilnych a vyslovene prvokativnych nazorov a bez niekam inde.

jegr

06. 11. 2021, 10:04

Arche. -2 Ještě jsi tu nepředvedl ani kulový ho... tak blbě nepindej -- jinak za

Savinelli

06. 11. 2021, 10:22

PetkoZberatel: Nenech se otrávit nějakým ubožákem, na tvé příspěvky se těším

PetkoZberatel

06. 11. 2021, 19:40

jegr, Savinelli: chlapi ďakujem za podporu. Teší ma, že sa Vám moje príspevky páčia, veď preto ich aj píšem.

Rozik83

06. 11. 2021, 21:12

Zdar Peťko ????????‍♂️ máš to všechno naprosto luxusní a máš můj obdiv ????????????????????????

Rozik83

06. 11. 2021, 21:13

Sakra místo smajlíků a palců otazníky asi chyba v metrixu

PetkoZberatel

07. 11. 2021, 10:43

Rozik83: Ďakujem, kordík je naozaj pekný A technika občas zradí, ďakujem za palec hore

miklik

09. 11. 2021, 10:31

krsnej kordík, poučné čtení, díky!

DusanSK

09. 11. 2021, 11:51

Petko super príspevok a rovnako fotografie gratulujem ku krásnemu kúsku v zbierke

sedivo12

10. 11. 2021, 09:09

Už ako som veľa krát písal, čítanie super a poučné, vdaka.
A tento kordík sa mne osobne páči najviac z chladných zbraní 3.ríše
Je fakt v super stave. Nech sa Ti zbierka rozrastá, lebo potom budeme mať o čom čítať...

PetkoZberatel

10. 11. 2021, 11:44

DusanSK, sedivo12: chlapi ďakujem. Je pravdou, že tieto ranné kordíky Wehrmachtu sú z pohľadu kvality a úrovne spracovania veľmi atraktívne. Tak možno niekedy naživo si pozriete