Úvod / Nálezy / Sbírky

Kordík wehrmachtu - WMW WAFFEN - Waffenfabrick Max Weyersberg

11. 05. 2018 Autor: PetkoZberatel 11 komentářů
Pozdravujem všetkých, v tomto krátkom príspevku by som zberateľom rád predstavil zaujímavú variantu kordíku wehrmachtu od výrobcu WMW WAFFEN (Waffenfabrick Max Weyersberg) Solingen. Napriek tomu, že išlo o pomerne malého výrobcu, ktorý vyrobil veľmi malé množstvo chladných zbraní, zberatelia na kordíky od WMW WAFFEN občas natrafia.
Max Weyersberg sa zapojil do obchodu s chladnými zbraňami pre wehrmacht pomerne rýchlo, už na začiatku roku 1935 sa mu podarilo získať malý kontrakt, ktorý plnil pomocou subdodávateľov – konkrétne spoločnosti E. Pack. Výroba Maxa Weyersberga bola v roku 1935 až 1936 veľmi veľmi skromná, ale to bolo napravené už v roku 1937, kedy tento výrobca nakúpil väčšie množstvo generických záštit, najmä typu „A“ a začal s viac menej stálou produkciou.
Kordík, ktorý máte možnosť vidieť, patrí ku tomu zaujímavejšiemu, čo od WMW WAFFEN môžeme vidieť. Pochádza z relatívne ranného obdobia produkcie, pretože bol vyrobený začiatkom roku 1937. Kordík je osadený netradične generickými záštitami typu „B“. Dovolím si upozorniť, že 99 % všetkých kordíkov od WMW WAFFEN má generické záštity typu „A“. Mnohí zberatelia, ba dokonca aj autori odborných publikácií majú zato, že iné ako generické záštity typu „A“ WMW WAFFEN ani nepoužíval. Samozrejme, ide o mylnú informáciu, pretože tento výrobca používal najmenej 4 druhy záštit vrátane generickej typu „B“.
Teraz naspäť ku záštitám, tie sú vyrobené zo zinkovej zliatiny a sú striebrené veľmi silnou vrstvou striebra. Všetky detaily sú vynikajúco viditeľné. Dovolím si tvrdiť, že práve generické záštity typu „B“ majú asi najkrajší dizajn. Orlica vyzerá reálne, dubové ratolesti tiež.
Rúčka je typ „B“. Z prednej strany má sýto červenú farbu, z druhej strany je odtieň slabší a má naopak výraznejšiu oranžovo žltú farbu. Niektorí zberatelia vedia tvrdiť „kordík je osadený vzácnou a vyhľadávanou červenou rúčkou“ – samozrejme ide o nezmysel, pretože sfarbenie rúčky je spôsobené uložením a jej chemickým zložením. Zafarbenie potom vzniká ako reakcia na slnečné žiarenie. Je pravdou, že rúčky majú atraktívnejší vzhľad a zberateľom sa páčia viac, ale rozhodne nejde o takú raritu, ako niektorí prezentujú. Na druhej strane pekne sfarbená rúčka na cene kordíku vie dosť pridať.
Čepeľ je leštená, označená veľmi zaujímavým typom značenia – znak WMW WAFFEN je vyrazený ku špičke čepele v horizontálnej polohe. Max Weyersberg používal 3 druhy značenia – veľké značenie v oválnom kruhu s nápisom a potom malú razenú značku zobrazenú ku špičke čepele v horizontálnej alebo vertikálnej polohe. Opäť 99% známych exemplárov má značenie razené vertikálne. Celkom určite ide o veľmi zaujímavú variantu značenia, ktorá sa len tak ľahko nevidí – aspoň u kordíkov wehrmachtu nie.
Puzdro je generický typ „B“, má pomerne silnú vrstvu striebrenia, žiaľ miestami je už poškodené nosením a dokonca nesie drobné známky korózie, ale nie je to nič zlé. Na puzdre je ďalšia zaujímavosť. Ozdobné tepanie tvorené malými kamienkami alebo bodkami má miestami tvar tzv. vírov alebo kruhov. Neviem, kto s tou informáciou prišiel ako prvý, ale medzi zberateľmi sa začalo ústne tradovať, že puzdro, ktoré má tzv. víry alebo presnejšie do kruhu radené kamienky/bodky je falošné. Aj v tomto prípade ide o kolosálny nezmysel, kvôli ktorému mnohí zo zbierok vyradili originálne exempláre... Ničím nepodložené „krčmové tvrdenia“ sú rovnako nebezpečné ako samotné falzifikáty. POZOR: do kruhu radené kamienky/bodky sa vyskytujú aj na povojnových veľmi kvalitných replikách! Často krát je to dobrý prvý záchytný bod a spolu s inými ukazovateľmi môže poukazovať na falzifikát. Väčšina kordíkov wehrmachtu vyrobených v 60. rokoch má práve puzdra s týmto vzorom. Komplet falošný kordík s takýmto puzdrom môžete často vidieť napr. na aukre.
Kordík je komplet s k nemu patriacemu portepe a závesníku. Závesník je ďalšia anomália, pretože predstavuje mix ranných a neskorých častí a krúžky, ktorými prechádza tŕň praciek sú vyrobené z porcelánu! Tento mix ranných a neskorších častí je možný len na závesníkoch z prechodného obdobia produkcie, kedy výrobca mal na sklade časti ranné – z farebného kovu a neskoré – zo zinku, závesník jednoducho zložil a netrápilo ho to. Ale pozor, tento typ závesníku sa môže vyskytovať iba výlučne na ranných kordíkoch, alebo tých z prechodového obdobia produkcie. Na neskoršie kordíky nepatrí! (Pozdravujem Adama, ktorému som podobný závesník určoval a nakoniec som ho našiel aj ja u seba – ale aspoň vieš, že na tvoj kordík nepatril).
Ach, to moje písanie je na konci. Dúfam, že sa Vám článok a kordík páči.
S pozdravom
Peter

 Autor: PetkoZberatel

Komentáře

sedivo12

11. 05. 2018, 16:51

super ako vždy a som zvedavý kedy vyčerpáš fotkami a článkami svoju zbierku, lebo už ani neviem čo Ti mám napísať do komentu a ešte k tomu tá moja ľudská závisť...čoskoro si vyskratujem slinami celý počítač...len tak dalej a veľa úspechov v zbieraní.
si človek s ktorým by som sa veľmi rád stretol osobne, ked aj pri tých "krčmových" rečiach, ak sa tak stane máš u mňa

Harrenhal

11. 05. 2018, 20:37

Naozaj zaujímavý článok

DusanSK

12. 05. 2018, 06:13

Znovu TOP príspevok skvele napísané, parádne fotky, no proste luxus. krásny kúsok v zbierke Gratulujem a teším sa na další kúsok.

PetkoZberatel

12. 05. 2018, 21:17

Sedivo12: ďakujem ti za tvoj komentár. Vieš, vcelku často cestujem po Slovensku zo západu na východ a pod., teda nikdy nie je vylúčené niekam zájsť, stretnúť sa a porozprávať... Alebo možno raz na hladacskom zraze organizovanom DW

Harrenhal, Dusan: chlapi ďakujem, som rad, ze sa Vám môj príspevok opäť páčil. Budem sa snažiť prispievať i naďalej.

Vojtaci

14. 05. 2018, 08:44

Petko : díky za článek
opět super fotky a poučný článek
vždy se z Tvých příspěvků dovím něco nového, zajímavého
a o tom to je , o sbírání, a o výměně informací

PetkoZberatel

14. 05. 2018, 09:56

Toyota: ďakujem za komentár, teší ma, že sa ti moje príspevky páčia. Máš pravdu, o tom to je tiež som sa tu na webe veľmi veľa naučil, tak chcem prispieť aj ja niečim do spoločnej studnice vedomostí

Rozik83

14. 05. 2018, 14:02

Nemám už slov prostě super těším se na další příspěvky

sedivo12

15. 05. 2018, 11:06

PetkoZberatel: ak jazdíš skrz SR (západ-východ), tak potom by som mohol predpokladať, že prechádzaš aj cez ZVOLEN? bývam 28km od ZV (som v strede SR)a stretnúť sa by bolo super. Ak nekiedy pôjdeš cez alebo okolo ZV, napíš mi na sedivo12@gmail.com a dohodneme sa.
vopred ďakujem a veľa zdaru v rozširovaní zbierky, čo nám neznalím pomôže v rozšírení vedomostí...za predpokladu, že budeš prispievať...

PetkoZberatel

15. 05. 2018, 11:52

Rozik83: ďakujem, opäť niečo prichystám... Dúfam, že to bude opäť zaujívavé... v podstate nemám ani jeden duplicitný kordík, teda stále môže byť niečo nové :)

sedivo12: no ja jazdím väčšinou hornou cestou cez Žilinu. Ale najbližšie sa chcem zastaviť v Banskej Bystrici, aby som si konečne pozrel pamätník SNP... uvidím ako vyjde práca

PetkoZberatel

15. 05. 2018, 11:53

Rozik83: ďakujem, opäť niečo prichystám... Dúfam, že to bude opäť zaujívavé... v podstate nemám ani jeden duplicitný kordík, teda stále môže byť niečo nové :)

sedivo12: no ja jazdím väčšinou hornou cestou cez Žilinu. Ale najbližšie sa chcem zastaviť v Banskej Bystrici, aby som si konečne pozrel pamätník SNP... uvidím ako vyjde práca

sedivo12

15. 05. 2018, 14:30

PetkoZberatel: ked pojdes do múzea SNP v BB, určite mi daj vedieť ak mi to práca dovolí, prídem do BB ved to mám iba 48km...
V múzeu stojí za zmienku to zachránené LT vz.38. ale kedže si tam ešte nebol, pre teba bude všetko stáť za pozretie