Křesání
Ještě dříve než přejdu k samotnému vysvětlení křesání po fyzikální stránce rád bych se omluvil kacurovi, že mu "fušuju do řemesla", ale v naši minulé diskusi jsem jaksi nenašel prostor abych dostatečně vysvětlil mnou obhajovaný názor, který by mohl zajímat i ostatní návštěvníky tohoto příspěvku a předložit trochu jiný pohled na samotné křesání než jak tu bývá vysvětlováno a to z fyzikálního hlediska.Fyzikálním základem křesání je celkem složitý proces při němž je důležitý piezoelektrický jev. Jeho podstatou je produkce velmi silných elektrických polí v důsledku deformace krystalové mřížky (např. křemene). Při úderu křesacího kamene o ocílku /nebo naopak/ se mřížka deformuje a vznikne elektrické pole, které se vybije při lokálním elektrickém výboji. Ten zapálí odtrženou a předehřátou částečku železa z ocílky. Takto vzniklá jiskra se zachytí v námi předem připraveném silně hořlavém materiálu, například v práchnu. /Ocílky se zhotovují z uhlíkaté oceli. V minulosti se také zhotovovaly z méně kvalitní oceli a křesací část, která se kováním navařovala, byla z kvalitnější oceli./ Co z této celkem učené věty vyplývá pro ty kteří křesadlo používají nebo ne. Ať už jedním nebo druhým způsobem, to znamená úderem ocílky o křesací kámen nebo křesacím kamenem o ocílku dosáhnout odrhnutí částeček železa z ocílky přičemž rána musí být natolik rasantní aby byl vyvolán piezoelektrický jev. Toho dosáhneme nejlépe v případě, že použijeme velmi tvrdého nerostu, nejlépe pazourku jež je kryptokrystalickou formou křemene a který je natolik ostrý a tvrdý že dokáže částečky železa z ocílky odtrhnout. Je pak samozřejmé, že většina takto vzniklých jisker odlétává směrem ve kterém byly odtrhávány.Toho také docílíme nastavením určitého malého úhlu ostří křesacího kamene. Znamená to také, že křesací kámen musí být čas od času doostřen, ale jeho ostření je už úplně jiná kapitola.
A ještě něco málo k výtkám, které jsem četl když jsem tu obhajoval způsob křesání úderem křesacího kamene o ocílku. Jedním z hlavních argumentů bylo poranění prstů při statickém držení ocílky. Přikládám několik odkazů kde názorně vidíte, nebo si přečtete, že nic takového nehrozí pokud použijete správný typ ocilky a zároveň ji správným způsobem držíte.Tyto odkazy zároveň ukazují, že některé skupiny ho preferují neboť ho považují za historicky starší, tedy ještě z období kdy se práchno nepoužívalo a oheň byl zakládán přímo na zemi bez zbytečné manipulace s doutnajícím práchnem.
http://buffalodays.cz/clanky/index.php?a=6
http://www.divosi.xf.cz/Rozdelavani%20ohne%20kresanim.html
http://www.youtube.com/watch?v=tSwLly61QJs&feature=player_embedded
http://www.zbroj.info/rozdelavani-ohne-kresanim
A ještě jeden obrázek manufaktury na výrobu křesacích kamenů a jejich sortiment.
P.S.Jen bych chtěl upřesnit, že jsem nikdy ocilkou nevykřesal ani jiskřičku.
ROSSY
Přispívat do diskuze a hlasovat pro vybrané komentáře mohou jen registrovaní. Prosíme, zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Backwood
05. 12. 2011, 12:03Rozdělávání ohně křesáním je naprosto primitivní, tak se divím, tvé poznámce na konci Nejjednodušší způsob bez speciálního náčiní je použití starého pilníku, kousku pazourku a přepálené látky. Složitější už je křesání pomocí dvou kamenů a nebo zachytávání jiskry do přírodního materiálu, ale to už tu nebudu rozepisovat.
Rossy
05. 12. 2011, 13:25To:Backwood.Možná jsem to špatně napsal.Já se ještě křesat ani nepokoušel a vlastně to nemám ani v úmyslu.Ale kdyby náhodou,existují dnes profesionální křesadla,a ani ne tak drahá nebo snad i v ceně pilníku které by odvedly podstatně lepší práci.
Vlasov68
05. 12. 2011, 15:36Práci jsi si dal. Zajímavé čtení. Pochvala a dík.
Rossy
05. 12. 2011, 18:26FLINT=PAZOUREK
dabelhorny
05. 12. 2011, 21:08Kresadlo - 9 V článok + buničina +pušný prach + drátenka, to všetko v jednom balíčku. Drátenku priložíme na + a - kontakty. Podložíme buničinu s p. prachom , spojíme = vznikne plameň. Vložíme do pripraveného raždia. Odskúšané.
zobin
06. 12. 2011, 05:37Dlouhán
06. 12. 2011, 05:46ROSSY: pěkný článek!
Rossy
06. 12. 2011, 10:17Já ho sem dával hlavně kvůli tomu,že mezi lidmi panuje několik dogmat.1.Že existuje jenom jeden způsob křesání který je nejvýhodnější a chtěl jsem ukázat ,že záleží při křesání kam chceme směřovat jiskry.A za druhé se mi nezdálo,že k samovznícení železa a vzniku jiskry stačí pouze teplota vznikající při úderu jak je tu tvrzeno.
liborradek
07. 12. 2011, 18:58Na čundru ohen křešu běžně.Pazourek,kus pilníku a práchno.Když je všechno přichystaný ,tak stačí chytit opravdu jednu jiskřičku a za chvíli to hoří.
Rossy
08. 12. 2011, 15:16To:liborradek.Jsi druhý kdo tady vzpomenul starý pilník.Nevím to přesně ale snad by jste měli upozornit ty kteří by to po vás chtěli zkusit,že se křeše po boku pilníku ,lépe řečeno po hladké straně a ne po zubech.Jestli se pletu tak mne opravte.I když mně se líbí když někdo používá klasickou ocílku a jde tak daleko,že i to práchno považuje za novodobé a používá k "jímání"jisker jen přírodní materiály.
liborradek
17. 12. 2011, 18:38Jasně pouze hladká strana,mech zatim sušim a houbu jsem nesehnal tak zatim používám přepálený hadry.
Rossy
02. 01. 2021, 13:19https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2004/cislo-6/preslen-ndash-soucast-preslice-amulet-nebo-zapalovac.html