Úvod / Nálezy

Křížák s podélným nosem

14. 07. 2011 Autor: Rossy 23 komentářů
Když jsem tu ve svém příspěvku "zubák" rozvíjel teorii zaniklé kovárny na křižovatce kupeckých cest na dnes pustém místě uprostřed lesů, chtěl jsem ještě najít nějaký hmatatelnější důkaz než jen spousty hřebů podkováků, nějakých podkov a kovářské strusky. Tady je. Křížové kovářské kladivo s podélným nosem na prodlužování materiálu. Dnes se s ním setkáte jen ojediněle neboť jeho práci většinou v kovárnách zastávají stroje. Je nejen zajímavé značením "M", ale celkově svou nepravidelností. Například otvor je na obou stranách jiného tvaru a navíc veden šikmo tělem kladiva. Za pozornost stojí i klínek, který ke kladivu patří. Většinou je nacházím hladké, s bočními záseky nebo příčnými zářezy. Tento má vykovanou dirku. Váha kladiva je 2,8kg, délka 160mm a výška 55mm. Osobně jsem si konec osídlení dané lokality určil na konec 16. až počátek 17.století. Myslíte, že by do této doby mohlo kladivo svým stářím spadat?

P.S.: Přidávám ještě torzo sekerky ze stejné lokality. Výška ostří 110mm, délka horní hrany 105mm.

ROSSY

 Autor: Rossy

Komentáře

Rossy

14. 07. 2011, 10:36

Je docela možné,že to kladivo mohl do lesa někdo přinést při spracovávání dřeva.V kronice naši obce se uvádějí od konce 17.století po sobě jdoucí jména kovářů Martin,Mikuláš,Matěj.A to torzo sekerky může být nesouměrný zbytek masivní motyky použité při sázení lesa.

pliza27

14. 07. 2011, 12:19

zrovínka jsem to chtěl napsat , auž čtu , že jsi si tu sekerku určil jako motyku . Dle mého je to kovaná motyka , nemusí být ze sázení lesa , mohli s ní odkopávat kořeny při dobývání pařezů

Rossy

14. 07. 2011, 12:55

To:pliza27.Jenom mne mate ta velká nesouměrnost motyky.To její vyosení.A ten náběh materiálu jako by na oko.I když zase ty zakulacené rohy snad u sekyr nebyly.

Rossy

14. 07. 2011, 12:57

Pokusím se ji odrezit jestli bude patrné navařované ostří.To by snad u motyky být nemělo.

SunTzu

14. 07. 2011, 13:33

Zdar, taky mi přijde, že to má náběh na oko, bude to spíš sekera. Ty zakulacený rohy nemusí nic znamenat, takhle omletý sekery se občas nachází.

dabelhorny

14. 07. 2011, 14:38

Možno neuveríš ROSSY, ale podobné kladivo a dokonca so šikmím otvorom pre násadu som našiel u nás v šrote vyhodené. Len jedna vec bola asi iná , že vnútorný priemer bol v strede zúžený o cca 1,5-2 mm. Zrejme častou prácou a tvrdosťou násady.

schmiede

14. 07. 2011, 14:43

Křížové kladivo (kreutzhamer) má vždy podélný nos ! Od toho křížové-protože oproti normálnímu kladivu má nos pootočený o 90 stupňů, čili křížem-jak píšete-podélně.Jinak otvor v kladivu je na jedné straně větší, aby případný vtlučený klínek rozevřel násadu a kladivo nespadalo z násady.To druhé je pravděpodobně ostří z motyky-masívní-tzv. klučnice- od slova klučiti (mýtiti)les- sloužila k odkopávání a vykopávání menších kořenů stromů.Stáří obou je tak max. 50 let.I ostří klučnic se navařovalo k oku.

Kuba Kabanos

14. 07. 2011, 15:04

to první se jeví jako kovářskej oblík,nářadí který je po stovky let stejný,používám skoro stejnej

Rossy

14. 07. 2011, 17:36

To:dabelhorny.Když jsem se snažil něco o tom kladivu zjistit,narazil jsem na stránky amaterského kováře který stejně jako ty donesl toto kladivo z kovošrotu.Právě ten popisoval a já si taky ověřoval,že už se asi nevyrábí,nebo jen v omezené míře.

Rossy

14. 07. 2011, 17:51

To:schmiede.Ten název kladiva jsem opsal z kovářského slovníku. .A to stáří je opravdu problematické,ale tvrzení že 50 let se mi nezdá,protože jsem viděl i tento typ o kterém se dalo říct že je novější protože bylo cejchováno vahou a značkou výrobce a za druhé mělo podstatně ostřejší tvary.A ani před 50 lety si doma nikdo taková kladiva nevyráběl.

Rossy

14. 07. 2011, 18:00

To:SunTzu.Jak už jsem psal.Pokusím se to odrezit a pak snad bude poznat jestli je navařeno ostří.Motyka s navařovaným ostřím by byla nesmysl.Uvidím.

Rossy

14. 07. 2011, 18:19

Aještě k tomu kladivu.Jak jsem se dočetl,byly a jsou kovářské kladiva svými majiteli natolik ceněna,že se dá vyloučit,že by kovářské kladivo bylo používáno za života kováře na práci v lese.Natož takovéto.Jsou tu jen dvě možnosti.První,že v lese opravdu byla kovárna a druhá,že ji do lesa vzal někdo kdo toto kladivo našel doma.Dodnes v naši obci žijí potomci těchto kovářů kteří jsou v kronikách uváděni od konce 17.století.

Rossy

14. 07. 2011, 18:33

Možná jsem už těmy svými" obyčejnými" nálezy únavný,ale dělám s i jen obrázek o jedné lokalitě která jak v Josefském mapování,stabilním katasru,poviných císařských tiscích měla být pustá,neobdělávaná a nikdy tu nestála žádná budova.Přitom z těchto míst pocházejí některé mé nálezy,které jsem zde prezentoval a ty jsou celkem dobře datovatelné.Rád si ale na detektorwebu ověřuji jestli se nenechávám až moc unášet fantazií.

Rossy

14. 07. 2011, 19:26

To:SunTzu.Tak je to pozůstatek sekery.Nevydržel jsem to a prostě jsem rez z té kratší strany odbrousil a přečistil ocelovým kartáčem.Jasně je vidět sendvičově vložené ostří jako na sekeře z mého minulého příspěvku kde jsem už jednu sekeru presentoval.Navíc ta kratší strana svírá pravý úhel s tím jakoby lomem.A už se nedivím že jsou rohy kulaté.Jsou ještě kulatější.Materiál se rozpadá.

dabelhorny

14. 07. 2011, 19:38

Už keď si naznačil pusté pole alebo les , možnosť je tu ešte taká , že tu prechádzala nejaká armáda alebo skupina sedliakov s pojazdnou dielňou. Veď do dnešných čias sú takéto pojazdné dielne zaradené do pojazdnej opravárenskej dielne armády SR, aj ČR. Opravárenské prápory.

dabelhorny

14. 07. 2011, 19:42

ROSSY, čo ten nôž - už sa ti podarilo datovanie. Bol som akurát včera s amat . arch.- a na slovana asi nie skôr na kelta. Skús urobiť zásek do hĺbky pozrieť vrstvy, či tam nie je kultúrna vrstva, prípadne kúsok keramiky.

Rossy

14. 07. 2011, 20:06

To:Dabelhorny.Spolupracuju s archeologem.Některé věci na lokalitě dělat nesmím a některé nálezy zveřejnit také.Je mezi námi taková nepsaná úmluva že vyzbírám jen to co jde najít detektorem.Bohužel,k tomu nožíku se ještě nevyjádřil.Jinak podle archivů/to jsem si dohledal / končila aktivita na této lokalitě roku 1579 ale počátek.....?Podívej se na některé mé nálezy a uděláš si obrázek sám.O těch keltech jsem s archeologem taky mluvil ale moc se mu to nezdálo.Ta plocha se mu zdála příliš malá.

VM

14. 07. 2011, 22:02

obr. 1 - 4. také se tomu říká perlík

Rossy

14. 07. 2011, 22:17

TO:VM.Perlík bylo už spíše obouruční kladivo s váhou nad 3kg do....kolik kdo ještě zvedl.A ten nos nebyl podélný.Také se nepoužívalo k prodlužování materiálu.Prodávají se dodnes.Pro zjímavost 5kg zhruba za 1500.

dabelhorny

15. 07. 2011, 10:08

Prezrel som, pochopil som. Hlavne z leteckej snímky. Aj satelitné snímky pri dobrom rozlíšení ukazujú podobné fragmenty s dávnej doby.

Rossy

15. 07. 2011, 11:43

KOČIČÁK

15. 07. 2011, 23:09

napiš mi na meil díky jenda.koci@seznam.cz

SunTzu

16. 07. 2011, 01:30

Rossy: dobře jsi to udělal, je po záhadě. Motyka by navařované ostří neměla.